Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Jan Dobraczyński - a postapo, czytał ktoś?

post 05-06-2007, 13:02
Post #1

Schronowy Inżynier
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 1 923

Ze "stajni" min. Romana - jak dobrze wiemy - wyszły do konsultacji zalecenia, by do spisu lektur obowiązkowych dodać pozycje napisane przez Jana Dobraczyńskiego.

Młodziakom może on nic nie mówić, jednak ja dobrze pamiętam, jako kilkuletni dzieciak - w latach 80'ch robił on za tzw. "autorytet moralny" - w ramach działania w PRON'ie.

Ale tu nie o polityce...

Otóż, przeglądajac roczniki czasopisma Fantastyka natrafiłem tam na wzmiankę o tym pisarzu. A konkretnie na fragment jego - UWAGA - powieści (opowiadania) dziejącego się po wojnie atomowej.

Akcja - z tego co zapamiętałem - dzieje się w Watykanie (no bo niby gdzie - patrząc na profil tego pisarza ;)) - zniszczonym, efektami wybuchu jądrowego. Papież, który ocalał - razem ze swoimi najbliższymi współpracownikami stara się przeżyć - a zarazem oddaje się wraz z nimi, poważnym dysputom filozoficznym.

To tyle - ile spamiętałem. Czytał to ktoś? Kojarzycie co to może być za powieść?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 05-06-2007, 17:04
Post #2

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 4 379

Ksiazki nie kojarze, ale z checia bym przeczytal(tematyka)...

:offtop: Ten J. Dobraczyński to chyba sie zasluzyl dla polski bo religijny strasznie jest i w odpowiednich partiach w odpowiednim czasie byl... heh, i pomyslec ze poleca tacy autorzy jak Dostojewski czy Kafka, a przeciez o wiele wiecej warci... Uzasadnienie(jedno z wielu) ktore podal R.G. :) bylo takie ze Dobraczyńskiego przetlumaczono na wiecej językow niż np. Goethego :) no po prostu zwala z nog to uzasadnienie :) :offtop:
+Quote Post
post 05-06-2007, 17:37
Post #3

SHM-3
Group Icon
Nr użytkownika: 4 233

ja jakos nie wyobrażam sobie tych sensowynych teologicznycho- filozoficznych dyskusji napisanych przez tego komuch (tak sqounk zagorzały fanatyczny katolik reprezentujący pogląday bardzo narodowe tez moze byc komuchem) No bo on tam niby mógł napisac? Nie wiem jaki z niego specjalista od filozofi ale domyslam sie że wyszedł mu bełkot. A jak ten Papiez przezył atak jadrowy? CO tajny schron przeciwatomowy pod bazylika Sw Piotra? :)
+Quote Post
post 05-06-2007, 17:45
Post #4

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 4 379

Papiez musial przezyc, bo jak niby Dobraczyński zachowalby swoje dobre imie :) mysle ze jesli do teraz np. 40%(w najlepszym wypadku) uczniow czytalo lektury to od wrzesnia moze byc ich jakies 10% i to tez tylko dlatego ze trzeba zdac... Nie ma to jak wspaniala IV RP... (zeby mnie nie zamkneli za to)... :P
+Quote Post
post 10-01-2008, 17:13
Post #5

Biosoldier
Group Icon
Nr użytkownika: 79

zapomnieliście że papież jako ubermensch z woli pana [ raczej w tym należy upatrywać cudowne ocalenie] ze swą świtą uratowali się i uradowani zaczęli głosić święte imię jego

a ja ostatnio w bibliotece ciekawą pozycję zauważyłem " życie seksualne papieży" no proszę . tylko przeglądałem dość dużymi lterami pisane więc może tekst niezbyt głęboki a chca się sprzedać pod gorącym tytułem, tylko jedną rzecz przeczytałem że papież może pius jakiś tam chyba rok 986 ale bynajmnieej po 950 , otarł się o nekrofilię , kazał wyciągnąć z grobu swojego poprzednika i ubrać w szaty i sądził go za popełnione przewinienia
+Quote Post
post 10-01-2008, 19:15
Post #6

SHM-3
Group Icon

To raczej nie nekrofil tylko nekromanta pewnie użył czaru "rozmowa ze zmarłym".
+Quote Post
post 15-01-2008, 14:02
Post #7

Schronowy Inżynier
Group Icon

QUOTE(Mikiel @ 05-06-2007, 17:00)
Papiez musial przezyc, bo jak niby Dobraczyński zachowalby swoje dobre imie :)
*

No w tej powieści papież akurat nie przeżywa. Umiera w podziemiach bazyliki z ogólnego wycieńczenia organizmu - kiedy już się wszytko zaczyna.

Natomiast nowym papieżem zostaje wybrany jeden z bohaterów tej książki - ale jest to wybór dokonany raptem przez 2 kardynałów i z racji wyższej konieczności - przez kilkunastu zwykłych księży. I też on nie przeżywa...

Postać tej osoby jest zapewne wizją Dobraczyńskiego z późnych lat 60ch - o tym jaki powinien być papież. Młody, zdrowy, pełen reformatorskiego zapału - diametralnie inny od kostyczno-pulchych dziadków.

Jednak - jak się później okazało - choć papieżem została osoba spłeniające te założenia - czyli Karol Wojtyła, to jednak okazał się on papieżem konserwatywnym i w sumie wstecznym. Bo jego otwartość na młodych i szołmeństwo ciężko uznać, za zmaganie się realnymi problemami takimi jak pedofilia wśród kleru, laicyzacja Europy czy odchodzenie od kościoła katolickiego w krajach Ameryki Łacińskiej.

QUOTE(KeniG)
To raczej nie nekrofil tylko nekromanta pewnie użył czaru "rozmowa ze zmarłym".

O ja pier... :D :D :D
+Quote Post
post 15-01-2008, 14:57
Post #8

SHM-3
Group Icon

Lata 60 to przecież ten sobór kiedy to młodzi księża reformowali kościół później sie podzieli na tych super nowoczesnych co właściwie wszystko chcieli polikwidować i pozmieniać i na tych reformatorów którzy chcieli reform ale jednocześnie chcieli zachować część obecnych rzeczy wojtyła razem z obecnym popieżem należeli do tych drugich którzy chcieli reform ale ograniczonych. Pewnie w dużym stopni na postawe takiego Benedykta i jemu podobnych wpłyneły te manifestacje studentów w europie zachodniej obawa przed anarchią spowodowaną obalaniem autorytetów nie wiadomo czy kościołowi albo wiernym bardziej radykalne reformy by wyszły na dobre zbyt dużo zmiennych i nie przewidywalnych rzeczy się mogło zdażyć gdyby historia inaczej się potoczyła :P JP2 był reformatorem jeśli chodzi o odbiór papiestwa na świecie kiedyś papież to jak się wiernym pokazał to już było wydarzenie, tak samo dialog z religiami wielu zarzucała że to wstyd że nie wolno się spotykać z innymi hierarchami innych religii ale jednocześni był konserwatywny jeśli chodzi o dogmaty chyba niezła afera też była o to czy innowierca do nieba może iść :P Podobnie z gejami :P

Squonk nie lekceważ mocy NEKROMANTÓW!!!

Ten post był edytowany przez KeniG: 15-01-2008, 15:00
+Quote Post
post 15-01-2008, 17:07
Post #9

Schronowy Inżynier
Group Icon

QUOTE(KeniG)
Pewnie w dużym stopni na postawe takiego Benedykta i jemu podobnych wpłyneły te manifestacje studentów w europie zachodniej obawa przed anarchią spowodowaną obalaniem autorytetów

W sumie i tak na to samo wyszło. Ówcześni protestujący młokosi dziś są starszymi spasionymi panami a ich jedyną religią jest zapewnienie sobie wygód na nadchodzącą starość i emeryturę.

A zarazem autorytety w Europie zachodniej i tak zostały obalone - bo miejsce kościoła zajęła poprawność polityczna i użalanie się nad murzynem czy arabem i przygarnianie ich pod swój dach. Łatwo jest mówić, że trzeba ich trzeba przygarniać - ale nie wiem czy każdy chciałby rano być budzony przez jęki muzezina i oddawać część swoich podatków na wielodzietne rodziny z Afryki.

Francja dała kopa w zad ideologi religijnej - w sumie słusznie, patrząc na Polskę i rządzący się kler - ale zarazem pozbawili się koścca moralno-ideologicznego. Stąd obecne problemy z coraz większą ilością młodych czarnych muzumałnów z przedmieść, którzy uważają że im sie wszytko należy.

A patrząc szerzej - w takiej Belgi czy Holandii zatraca się świadomość co to są np. święta Bożego Narodzenia i w takiej stajence może stać Barbi obok Kena, a w żłóbku leżeć nowy ajpod :lol:

QUOTE(KeniG)
JP2 był reformatorem jeśli chodzi o odbiór papiestwa na świecie

A i owszem - ale w sumie to tylko fasada. Coś jak codzienne konferencje Ziobry i machanie gadżetami, albo telewizyjne pokazówki z doktorem G. :D

QUOTE(KeniG)
chyba niezła afera też była o to czy innowierca do nieba może iść

W encyklice - bodajże "Dominum Jesus" JP2 wysunął tezę, że zbawienie - pełne zbawienie - można tylko osiągnąć poprzez kościół rzymsko-katolicki. Zapewne oparł to na założeniu, że Jezus wpłacał co miesiąc na Radio Maryja, i że też miał dylematy "maybach czy jaguar" <_<

A prawosławni czy protestanci to obrzydliwi heretycy i najlepiej jakby się konwertowali na katolików - bo stosy są już dziś nie poprawne politycznie.

QUOTE(KeniG)
Squonk nie lekceważ mocy NEKROMANTÓW!!!

Mam u nich chody - ze względu na permanentnie uprawiawą "propagandę nekromancyjną" :)

Zawsze jak gram w hirosów to wybieram postać nekromanty albo rycerza śmierci ;)
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 14-12-2019, 05:42