Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Pieniądze jako dług...

post 12-09-2009, 22:51
Post #21

SHM-3
Group Icon
Grupa: GWR-4
Nr użytkownika: 1 816

QUOTE(czechu @ 12-09-2009, 22:04)
Mi się nie chciało oglądać w całości jakiegoś propagandowego filmiku, w którym twierdzą, że bankowcy wpisują na konta swoich klientów takie sumy, jakie sobie tylko zażyczą,

Wcale tak nie twierdzą. A mechanizmy opisane w filmiku są zgodne z mechanizmami opisanymi w edukacyjnym filmiku NBP.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 13-10-2009, 00:57
Post #22

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 4 195

Heh, jest mi strasznie smutno.

Uczą ludzi logarytmów, złożonych łańcuchów węglowodorowych, organizacji nerwowej pierścienic, czy wreszcie efektu Dopplera. To wszystko jest wspaniałe i piękne, ale zupełnie niepotrzebne 99% populacji. Za to ekonomii, jednej z najważniejszych dziedzin życia, nie uczą nic a nic! Ludzie nie wiedzą o co chodzi z waluta opartą na złocie, co sk*****yn Keyness nam zafundował, a dodatkowo myślą, że jak państwo wspomoże finansowo bank, albo wręcz go znacjonalizuje, to problem zostanie rozwiązany.

Zresztą co tam ekonomia na studiach! Najtęższe umysły po uniwersytetach nie przewidziały tego kryzysu, a garstka ekonomistów o nim mówiąca z rocznym wyprzedzeniem była, jest i będzie uważana za oszołomów pokroju pana Korwina-Mikke.

Od początku czytania tej dyskusji chciałem ten filmik co Zoor dać, ale on mnie wyprzedził. W systemie waluty papierowej (także tej opartej na złocie!) mamy cykle koniunkturalne, kiedy to w czasie wzrostu banki udzielają kredytów inwestycyjnych, a jak już nie mogą pobrać zobowiązań (bo oczekują więcej pieniędzy niż fizycznie istnieje), to następuje kryzys. Kryzysy są dobre, bo nietrafione inwestycje i najbardziej złodziejskie banki są fizycznie eliminowane. Ja wiem, że cierpią na tym najbiedniejsi ludzie, ale żadne państwowe działanie im nie pomoże, bo ratowanie banków (czyli rekordowo wysokie premie dla ludzi, którzy nie powinni trzymać gotówki w rękach!) są finansowane z ich własnej, podatnika kieszeni. Czyli, rząd wie lepiej, jak ci zrobić dobrze za twe pieniądze, oddaj je mu i hakuna matata.

Podobna jest sytuacja naszej stoczni w Trójmieście. Przeczytajcie newsa http://www.sfora.pl/Flota-widmo-straszy-u-...ru-WIDEO-a11727
Każdy rząd pompował pieniądze na ich utrzymanie, traktowaliśmy to miejsce jak zakład pracy chronionej (czy stoczniowcy to ludzie upośledzeni, że potrzebują takiej protekcji) aż sprzeciwiła się temu Unia Europejska. Wtedy postanowiono ją sprzedać, ale to żaden interes, nikt nie zarobi przy warunkach postawionych na przetargu, więc nie ma inwestora. Stocznia upadnie, a rząd Donalda Tuska, zamiast zostać pochwalony za zlikwidowanie wielkiego pasożyta w państwie polskim, straci na poparciu, dzięki zorganizowanemu marszowi stoczniowców, górników i pielęgniarek na stolicę (te ostatnie zawsze pójdą :D ).

Tym gorsze są kryzysy, im bardziej sterowana gospodarka. Największe kryzysy są tam, gdzie najtęższe umysły się za walkę z nimi biorą. Na przykład w Japonii (tamtejszy kryzys lat 90. to dokładna kopia dzisiejszego, tylko w mniejszej skali). Obiecywano nam drugą Irlandię, gdzie sztucznie zwiększano wzrost w czasie prosperity, by tym bardziej odczuć kryzys.

My mieliśmy szczęście, bo puściliśmy do władzy na początku Leszka Balcerowicza (wybrał najbardziej drastyczną drogę transformacji ustroju i prowadził sztuczne "schładzanie" gospodarki), a teraz mamy Donalda Tuska, którego ekipa dla walki z kryzysem nie zrobiła NIC! Inne krają z nim walczą, i dlatego u nich on jest :D Wolny rynek jest układem samoregulującym się i wszelkie ingerencje odbijają się czkawką. A dopóki mamy standard waluty papierowej, kryzysy ekonomiczne będą nas nękać.

Co do kredytu społecznego, uważam go za totalne oszustwo. Nie wyeliminuje on bankowej lichwy, a ponadto odda zbyt dużą władzę jakiemuś centralnemu organowi. Wczoraj siedziałem sobie na kiblu i wpadłem na pomysł, że rządy specjalnie powodują cykle koniunkturalne w celach politycznych (nigdy o tym nie czytałem). Popędziłem do kompa żeby szybko przekazać swoje odkrycie potomności. Ale niestety mój własny rodak mnie uprzedził, i to wiek temu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Polityczny_cykl_koniunkturalny

Polecam samodzielnie myśleć i szukać, a jak to nie wystarczy, to zbiór tych gości: Mises, Hayek, Bastiat (zwłaszcza "petycja producentów świec"), oraz takie pojęcia jak leseferyzm, libertiarianizm, subsydiarność. No i naprawdę, polecam czytać Korwina-Mikkego. Nie trzeba się zgadzać od razu ze wszystkim (nawet ja, jego entuzjasta, nie zgadzam się z nim w wielu kwiestiach), ale gość zwykle prawi samą prawdę.

Ten post był edytowany przez Glassius: 13-10-2009, 01:04
+Quote Post
post 14-10-2009, 23:57
Post #23

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 2 515

Wyjaśnij mi co z Keynesem, co takiego zafundował bo nie kumam

Sorry przeczytałem twój post do końca, zacytuję

"Mises, Hayek, Bastiat"

Nie musisz mi nic tłumaczyć, wszystko już wiem ; )

Ten post był edytowany przez Mr.White: 15-10-2009, 00:00
+Quote Post
post 15-10-2009, 17:10
Post #24

SHM-0
Group Icon

Trudno mi uwierzyć, że te nazwiska kompromituję Cię w moich oczach. Rozumiem, że znasz koncepcje lepsze od wysuwanych przez tych panów. Ja po swoich poszukiwaniach "prawdy" uznałem, że libertarianizm i austriacka szkoła pieniądza jest najbliższa ideału.

Ale jeśli Twoim zdaniem się mylę, oświeć mnie. Co wg Ciebie, jest lepsze?
+Quote Post
post 16-10-2009, 12:32
Post #25

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 2 515

Wiesz co odpowiem? Zadna ze znanych.
Moze inaczej zadna ze znanych mi. I te nazwiska Ciebie kolego nie kompromituja, a w sumie nawet podoba mi sie, ze myslisz i szukasz rozwiazan (rzadka przypadlosc w dziesiejszych czasach).
Czy to bedzie libertarianizm lewicowy (agoryzm) czy prawicowy, czy tez szkoly austryjackie, chicagowskie, czy interwencjonizm, marksizm, trzecia droga... Oraz dzisiatki innych sa po prostu zbyt przesiakniete ideologicznym, a czesto ekstremistycznym belkotem. Zadna nie jest idealna, kazda kompromitowala sie czasami. Po prostu ludzkosc musi szukac dalej. Bo kazda z tych szkol daje wolnosc jakiejs grupie kosztem zniewolenia nastepnej. Nie ma idealnego rozwiazania, dlatego mysle, ze najlepsza szkola spoleczno-ekonomiczna jest Zdrowy Rozsadek.
Kiedys moze bym przerzucal sie z toba argumentami, ale wszelkie upolitycznienie mi przeszlo razem z tradzikiem, a dzisiaj sklaniam sie raczej ku szukaniu dobrych rozwiazan w kazdej mysli, odrzucajac jedna sprecyzowana ideologie (nawet podzial na prawo-lewo).
+Quote Post
post 17-10-2009, 20:45
Post #26

SHM-0
Group Icon

Nie mam pojęcia, kogo zniewoli libertarianizm. Nie faworyzuje on nikogo niczyim kosztem. Każdy dostanie to, co dostał od rodziców i co sam wypracował. Ja jestem synem górnika i widzę, jak niesprawiedliwy jest obecny system. Masa górników nie dożywa emerytury, a reszta pracuje na nowy etat i pobiera emeryturkę jednocześnie. Żyć nie umierać :D

Choć nie mogę cię nazwać idiotą (co czynię z upodobaniem wobec wszystkich politycznych ignorantów 8], nie obrażając ich przy tym! ), to muszę się z Tobą nie zgodzić. Silne państwo (a nie nadopiekuńcze, jak teraz) i wolny rynek uważam za najbardziej zdroworozsądkowe podejście.

PS Faktycznie, nie ma idealnego systemu. Ale obowiązkiem ludzi polityką się interesujących jest wspierać najlepsze rozwiązania.
+Quote Post
post 18-10-2009, 00:58
Post #27

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 10 607

Libertarianizm FTW!

Chociaż anarchokapitalizm jawi mi się utopią.
+Quote Post
post 18-10-2009, 01:32
Post #28

SHM-0
Group Icon

Libertarianizm oprócz anarchokapitastów ma też u siebie minarchistów (nie wiele się różniących od leseferystów).

Są oni za państwem minimum, czyli jedyną jego funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa (policja, więziennictwo, sądownictwo i wojsko, ew kwestia pieniądza, ochrona środowiska i infrastruktura komunikacyjna). Natomiast sztuczne subwencje, przymus ubezpieczeń czy szkolnictwo państwowe uznaje się za szkodliwe dla ogółu.

W anarchokapitalizmie widzę dwie wady. Po pierwsze, prawie na pewno przyjdzie jakiś despota i sobie podporządkuje wspólnoty. Druga, to nieuwzględnienie sił patriotyzmu (względnie nacjonalizmu).

Minarchizm ma wadę zwaną prawem O'Sullivana. Każda organizacja ma tendencję do stawania się lewicową (socjalistyczną). Dowód? Praktycznie każde państwo zaczynało od minarchizmu (niewolnicy i chłopi byli traktowani jak rzeczy, więc zasady libertarianizmu spełnione :D ), a większość rozwiniętych pławi się w socjalizmie.
+Quote Post
post 18-10-2009, 09:56
Post #29

Fallout Corner
Group Icon
Grupa: Super Moderator
Nr użytkownika: 352

Taki najprostszy przykład dla zwolenników skrajnego liberalizmu :

Dzisiaj mamy darmowa opiekę zdrowotną a ilu z nas korzysta z niej w przyzwoitym chociażby stopniu ? Więc wyobraźmy sobie co by było gdyby nagle za wszystko trzeba było płacić...pewnie 90% społeczeństwa do lekarza by chodziło w sytuacjach gdy...nie byli by już chyba w stanie samodzielnie chodzić. A schorowane społeczeństwo na pewno by się nie przysłużyło wzrostowi gospodarczemu.

Także nie jesteśmy gotowi na takie rozwiązania i za naszego życia raczej nie będziemy...dlatego jestem przeciwnikiem osłabiania roli państwa.
+Quote Post
post 18-10-2009, 10:47
Post #30

SHM-0
Group Icon

PS Ja wiem że to Offtop, ale nie bijcie :D

A jakie widzisz rozwiązanie na problem głodujących dzieci w Polsce? Dlaczego niektórzy ludzie kupują za dużo jedzenia i tyją, a dzieci z rodzin socjopatów muszą się zadowalać na dzień jedną zupą w szkole?

Możnaby znacjonalizować produkcję i dystrybucję żywności. W dzisiejszych czasach osiągnięcia socjalizmu pozwoliłyby nam skopiować model służby zdrowia i każdego człowieka uraczyć podstawową opieką żywieniową.

Większość sklepów serwowałaby jedzenie za darmo, a płacilibyśmy za nie w podatkach. Każdy pracujący człowiek uiszczałby obowiązkową składkę na ubezpieczenie żywieniowe, a państwo powołałoby Państwowy Fundusz Żywieniowy.

Sklepy i restauracje zawierałyby z Funduszem kontrakty, które po wyczerpaniu się danego roku skutkowałby zapisywaniem głodnych klientów na następny rok, a także długimi kolejkami do kucharza.

W telewizji toczono by poważne debaty o koszyk gwarantowanych świadczeń żywieniowych. Każdy by się zgodził, że sól jest podstawowym produktem żywieniowym, ale za uznanie pieprzu za takowy ktoś musiałby komuś posmarować. Natychmiast wybuchłaby nowa afera, a minister Jajasobietutajrobiesowki wiłby się pod krzyżowym ogniem pytań dziennikarzy z TVNu.

Oczywiście, nadal istniałyby prywatne sklepy i restauracje, tylko że aby coś w nich kupić/zjeść, trzeba byłoby nadal płacić na Państwową Służbę Żywieniową.

Co jest jeszcze ciekawe, państwowa pomoc wpłynęłaby bardzo mocno na model naszego społeczeństwa. Tak samo jak ubezpieczenia społeczne spowodowały atomizację rodzin (zamiast inwestować w dzieci inwestuje się w emeryturę), a powszechne szkoły państwowe spowodowały powstanie nastolatków (kiedyś, poza uniwersytetami, ludzie bezboleśnie przechodzili z dzieciństwa w dorosłość), tak samo Państwowa Służba Żywieniowa wpłynie na nas w sposób uniemożliwiający jej bezbolesne usunięcie.

Na wszelkie dyskusje oszołomów o usunięcie przymusu Państwowego Funduszu Żywieniowego ludzie rozsądni roztaczaliby apokaliptyczne wizje, pokazując ludzi, którzy po zmianie nie mogliby kupić sobie jedzenia i musieliby umrzeć.

Ten post był edytowany przez Glassius: 18-10-2009, 10:48
+Quote Post
post 18-10-2009, 11:12
Post #31

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 10 607

QUOTE(czechu @ 18-10-2009, 10:56)

Dzisiaj mamy darmowa opiekę zdrowotną

LOL! Czyli nikt za nią nie płaci? Lekarze leczą za darmo, a sprzęt szpitalny spada z nieba? Fajosko! :hop:

Libertarianizm oprócz anarchokapitastów ma też u siebie minarchistów (nie wiele się różniących od leseferystów).

Wiem, czym jest minarchizm i popieram go całym swoim sercem i głową :) Jestem też członkiem KoLibra.

I tak przy okazji... Jeśli brak przymusu płacenia za państwową służbę zdrowia jest skrajnym liberalizmem, to... Hmmm, chyba skrajnych bzdur mnie na tej politologii i ekonomii uczyli.

Ten post był edytowany przez Blyfycyfyfyf: 18-10-2009, 11:15
+Quote Post
post 18-10-2009, 12:08
Post #32

Fallout Corner
Group Icon

LOL! Czyli nikt za nią nie płaci? Lekarze leczą za darmo, a sprzęt szpitalny spada z nieba? Fajosko! bounce.gif

Jeżeli dałbym Ci na ulicy cukierka to byś potem powiedział kolegom, że dostałeś go za darmo czy nie ? Myślałem, że rozmawiam z inteligentnymi ludźmi i zrozumieją mój skrót myślowy, że jeżeli opieka zdrowotna jest darmowa, to znaczy że obywatele nie muszą za nią płacić.

I tak przy okazji... Jeśli brak przymusu płacenia za państwową służbę zdrowia jest skrajnym liberalizmem, to... Hmmm, chyba skrajnych bzdur mnie na tej politologii i ekonomii uczyli.

A czy pełna wolność w wyborze nie jest właśnie skrajnym liberalizmem ? :) Wolałbyś jako liberał mieć chorowitych pracowników, którzy nie byliby nawet w połowie tak wydajni jak są teraz ? Czy może dla świętego spokoju byś płacił za ich leczenie by w końcu poszli do tego lekarza ? To by dopiero było odciążenie pracodawców od kosztów pracy :)

Glassius :

Możnaby znacjonalizować produkcję i dystrybucję żywności. W dzisiejszych czasach osiągnięcia socjalizmu pozwoliłyby nam skopiować model służby zdrowia i każdego człowieka uraczyć podstawową opieką żywieniową.

Pewnie by można było, ale jeżeli chodzi o jedzenie to raczej każdy z nas jest już na tyle cywilizowany, że jeżeli otrzyma gotówkę to ją raczej przeznaczy właśnie na jedzenie i nie trzeba ludzi do tego specjalnie przekonywać. Wiem, że są różne patologie typu przepijanie pieniędzy, ale są też od tego takie instytucje jak MOPS, wszelkie organizacje charytatywne, czy nawet dofinansowywanie przez państwo barów mlecznych czy obiadów w szkołach... Nie w każdej materii potrzebna jest "nacjonalizacja" i odgórne rozdzielanie dóbr pomiędzy obywateli. Pewnie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby każdy sam potrafił o siebie zadbać, ale jest to utopia i przez najbliższe wieki będzie utopią...nie można ludziom dać pieniędzy i powiedzieć ,,róbcie z nimi co chcecie" bo to się odbije ogromną czkawką. Tak jak się teraz odbija ogromną czkawką mówienie bankom przez ostatnie dziesięciolecia ,,róbcie co chcecie byle zarabiać kasę" - jeżeli tak poważne instytucje zarządzane przez całą masę wykształconych ludzi sobie nie poradziły z wolnością to czy zwykli obywatele sobie z nią poradzą bez szkody dla całego społeczeństwa ?

Od opiekuńczości trzeba odchodzić, ale bardzo powoli i ewolucyjnie... Warto sobie poczytać szczególnie pierwsze rozdziały ,,Mieć czy być" Ericha Fromma, który bardzo celnie przedstawił genezę wszelkich totalitaryzmów, które miały początek właśnie w odejściu od opiekuńczości w średniowieczu panów nad chłopami i pojawieniu się kapitalizmu.
+Quote Post
post 18-10-2009, 12:29
Post #33

SHM-2
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 5 072

...wracając na chwilę do tematu głównego dyskusji chciałem zapytać jakie widzicie długoterminowe rozwiązanie problemu wynikającego z całkiem swobodnej kreacji pieniądza przez system bankowy. Dążęnie do uczynienia działalności kredytowej non-profitową, a może więcej kontroli, czy coś innego?

Wiem, że przejście kredytodawców na non-profit jest na dziś dzień tak samo nierealne jak wspomniany wcześniej państwowy fundusz żywieniowy...
+Quote Post
post 18-10-2009, 17:14
Post #34

SHM-0
Group Icon

QUOTE(czechu @ 18-10-2009, 12:08)
...opieka zdrowotna jest darmowa, to znaczy że obywatele nie muszą za nią płacić.
*

Bezpośrednio 8]
Pewnie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby każdy sam potrafił o siebie zadbać, ale jest to utopia i przez najbliższe wieki będzie utopią...nie można ludziom dać pieniędzy i powiedzieć ,,róbcie z nimi co chcecie" bo to się odbije ogromną czkawką.
*

Ależ oczywiście. Tak jak obecnie są w Polsce ludzie bezdomni i głodni, tak pojawią się ludzie niezdolni do płacenia lekarzom. Jest to naturalne i okrutne jak przyroda...
Tak jak się teraz odbija ogromną czkawką mówienie bankom przez ostatnie dziesięciolecia ,,róbcie co chcecie byle zarabiać kasę" - jeżeli tak poważne instytucje zarządzane przez całą masę wykształconych ludzi sobie nie poradziły z wolnością to czy zwykli obywatele sobie z nią poradzą bez szkody dla całego społeczeństwa ?
*

Amerykański Kongres przyjął za Clintona ustawę "Community Reinvestmen Act", a Alan Greenspan, szef systemu rezerwy federalnej USA poluzował politykę monetarną. Dzięki tym odgórnym działaniom banki udzielały kredytów ludziom którym byście wiadra gwoździ nie pożyczyli. A jak Amerykanie wybierali nowego prezydenta, to banki sponsorowały tego frajera, który obiecywał że poratuje bankowców dużym zastrzykiem gotówki.

Czyli, zostawcie banki w spokoju i patrzcie na ręce władzy centralnej. To oni, kontrolując rynek sztucznie wyolbrzymiają hossy i bessy na giełdach.
Od opiekuńczości trzeba odchodzić, ale bardzo powoli i ewolucyjnie... Warto sobie poczytać szczególnie pierwsze rozdziały ,,Mieć czy być" Ericha Fromma, który bardzo celnie przedstawił genezę wszelkich totalitaryzmów, które miały początek właśnie w odejściu od opiekuńczości w średniowieczu panów nad chłopami i pojawieniu się kapitalizmu.
*

Wiadomo. Dopóki ludzi traktuje się jak dzieci, będą zadowoleni tyrać jak woły, byle mieć zapewnione bezpieczeństwo. Ale wystarczy zostawić ich samym sobie, zaraz nastąpi rozwój, a także pojawią się ludzie nieprzystosowani do nowej, zmiennej sytuacji. Pytanie brzmi, czy znowu chcemy się zatrzymać na kilkaset lat jak w wiekach ciemnych, czy przeżyć kolejną rewolucję przemysłową.

Co do systemu finansowego, nie jest zły. Moim zdaniem powinny być wprowadzone drobne korekty, jak ścisłe powiązanie dodruku pieniądza z rozwojem gospodarczym, całkowite urynkowienie sektora bankowego, żadnej kontroli (no, poza łapaniem przestępców).

PS, ta nacjonalizacja żywności to był taki żart. Włos się na głowie jeży...

Ten post był edytowany przez Glassius: 18-10-2009, 17:19
+Quote Post
post 18-10-2009, 17:21
Post #35

Fallout Corner
Group Icon

Bezpośrednio cool.gif

W żaden sposób nikt nie płaci za opiekę medyczną:)

Czyli, zostawcie banki w spokoju i patrzcie na ręce władzy centralnej. To oni, kontrolując rynek sztucznie wyolbrzymiają hossy i bessy na giełdach.

Sam podajesz przykład tego, że banki dostały trochę luzu i że zachowały się kompletnie nieodpowiedzialnie powodując kryzys gospodarczy, a potem mówisz żeby dać bankom spokój :) To o co chodzi ? Rząd centralny nakazał bankom wręczać karty VIP panom w czapeczkach z daszkiem ?

wystarczy zostawić ich samym sobie, zaraz nastąpi rozwój, a także pojawią się ludzie nieprzystosowani do nowej, zmiennej sytuacji.

I co z tymi ludźmi ? Wystrzelać ich zanim się zorganizują i przygotują kolejną rewolucję październikową?
+Quote Post
post 18-10-2009, 18:31
Post #36

SHM-3
Group Icon
Grupa: GWR-4
Nr użytkownika: 1 816

QUOTE(Glassius @ 18-10-2009, 17:14)
Ależ oczywiście. Tak jak obecnie są w Polsce ludzie bezdomni i głodni, tak pojawią się ludzie niezdolni do płacenia lekarzom. Jest to naturalne i okrutne jak przyroda...

Tzn. prawie wszyscy. No, chyba, że chodzi o prywatne firmy ubezpieczeniowe w, których interesie jest czekanie aż pacjent umrze, byle tylko nie zabulić za operację.

QUOTE(czechu @ 18-10-2009, 17:21)
Sam podajesz przykład tego, że banki dostały trochę luzu i że zachowały się kompletnie nieodpowiedzialnie powodując kryzys gospodarczy, a potem mówisz żeby dać bankom spokój :) To o co chodzi ? Rząd centralny nakazał bankom wręczać karty VIP panom w czapeczkach z daszkiem ?

Banki zachowały się nieodpowiedzialnie, bo rząd dał im gwarancje pomocy.
+Quote Post
post 18-10-2009, 18:50
Post #37

Fallout Corner
Group Icon

Jakie gwarancje ? kiedy ? 10 lat temu rząd powiedział ,,róbcie co chcecie, a jak się nie uda to pokryjemy koszty" ?
+Quote Post
post 18-10-2009, 19:03
Post #38

SHM-0
Group Icon

W żaden sposób nikt nie płaci za opiekę medyczną:)
*

Nie wystawiaj mojej cierpliwości na próbę. Płacimy pośrednio, nie bezpośrednio.
Sam podajesz przykład tego, że banki dostały trochę luzu i że zachowały się kompletnie nieodpowiedzialnie powodując kryzys gospodarczy, a potem mówisz żeby dać bankom spokój :)
*

Jak zostawisz gówniarzy na cały dzień samych w domu to ci go zdemolują. Co ciekawe, ci sami ludzie, tylko że dorośli, zostawieni sami w domu są wzorem cnót wszelakich i dobrych manier. Tylko, że musieli dorosnąć. A dorastanie boli.
I co z tymi ludźmi ? Wystrzelać ich zanim się zorganizują i przygotują kolejną rewolucję październikową?
*

Nie wtrącać się (ew łapać terrorystów). O ile państwo nie będzie zbyt opresywne, to rewolucji nie zrobią. Buntować można się przeciw okupantowi (rewolucja październikowa miała właśnie taki charakter), a nie przeciw systemowi.

Lud nie dlatego poszedł za Leninem i Trockim, że chciał wprowadzić komunizm, tylko że chciał obalić cara. Wszelkie rewolucje zawsze polegały na zmianie u steru władzy.
QUOTE(Sorrow @ 18-10-2009, 18:31)
chodzi o prywatne firmy ubezpieczeniowe w, których interesie jest czekanie aż pacjent umrze, byle tylko nie zabulić za operację.
*

Starożytni Chińczycy mieli fajny patent. Płacili lekarzowi tak długo, jak byli zdrowi, a przestawali na czas choroby. Do dzisiaj chińska medycyna zadziwia naukowców :P
+Quote Post
post 18-10-2009, 19:42
Post #39

Fallout Corner
Group Icon

Płacimy pośrednio, nie bezpośrednio.

Nie płacimy w żaden sposób :) Jako osoba biegła w ekonomii powinieneś wiedzieć, że podatki (o których to zapewne myślisz) nie są świadczeniem wzajemnym i płacąc je nie mamy żadnych podstaw prawnych do żądania czegokolwiek od państwa. Nie ja to wymyśliłem, ale tak jest...

Jak zostawisz gówniarzy na cały dzień samych w domu to ci go zdemolują. Co ciekawe, ci sami ludzie, tylko że dorośli, zostawieni sami w domu są wzorem cnót wszelakich i dobrych manier. Tylko, że musieli dorosnąć. A dorastanie boli.

To w końcu zostawić tych gówniarzy w domu by dorastali demolując go czy nie ? bo już nie wiem...

Lud nie dlatego poszedł za Leninem i Trockim, że chciał wprowadzić komunizm, tylko że chciał obalić cara.

A dlaczego chciał obalić cara ? Czy czasami nie dlatego, że byli biedni i umierali z głodu ?
+Quote Post
post 18-10-2009, 20:41
Post #40

SHM-0
Group Icon

QUOTE(czechu @ 18-10-2009, 19:42)
Nie płacimy w żaden sposób :) Jako osoba biegła w ekonomii powinieneś wiedzieć, że podatki (o których to zapewne myślisz) nie są świadczeniem wzajemnym i płacąc je nie mamy żadnych podstaw prawnych do żądania czegokolwiek od państwa. Nie ja to wymyśliłem, ale tak jest...
*

Ale za Wikipedią, "Podatek – obowiązkowe świadczenie pieniężne (...) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego." Więc to świadczenie jest pobierane (potocznie, płacić podatki), a świadczenie zwrotne jest niebezpośrednie.

Prawda, podatki są przymusowe i nie podlegają dyskusji. Ale świadczenie zwrotne jednak następuje i mam prawo się go domagać. Bo tak stanowi konstytucja.

Ekonomią interesuję się całkowicie amatorsko :), wobec czego mogę mieć elementarne braki.
To w końcu zostawić tych gówniarzy w domu by dorastali demolując go czy nie ? bo już nie wiem...
*

Eh, z jednej skrajności w drugą. Należy powoli przyzwyczajać dzieci do bycia samemu w domu.
A dlaczego chciał obalić cara ? Czy czasami nie dlatego, że byli biedni i umierali z głodu ?
*

Bo jak lud rosyjski w liczbie 2,5 tys ludzi poszedł do cara błagać o pomoc (jak dzieci do ojca), ten do nich zaczął strzelać.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Krwawa_niedzi...ersburg_1905%29

Ten post był edytowany przez Glassius: 18-10-2009, 21:00
+Quote Post

5 Strony < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 13-12-2019, 05:50