Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Closed TopicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Który to rok ?

post 12-07-2008, 21:37
Post #1

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 6 324

Od pewnego czasu nurtuje mnie jedno pytanie.

Który w końcu mamy rok ?

Oczywiście nie tak naprawdę :P tylko w czasie trwania tegorocznego OT.

Chodzi mi między innymi o to żeby umiejscowić siebie w odgrywanym świecie, np. dziś zastanawiałem się czy gdyby podczas OT padało, to należało by mówić iż należy się wystrzegać kropel gdyż są skażone czy wręcz przeciwnie, wychwalać gdyż dzięki niemu znów zazieleni się Ziemia.
(aktualnie próbuję się dowiedzieć jak długo po globalnej wojnie atomowej występowało by skażenie, wstępnie spotkałem się z kilkoma tygodniami lecz szukam innych źródeł gdyż wydaje się mi to za krótko)

Abo inna sprawa to jaką datę ustawić w moim PipBoyu ?

Wstępnie przyjąłem że jest rok 2308, co o tym myślicie ?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 13-07-2008, 08:09
Post #2

Wasteland Demon
Group Icon
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 351

W ubieglym roku, jak padalo, tosmy mowili, ze to jest opad radioaktywny... Chociaz byly i pewne osoby, co sie w tym deszczu kapaly, a pozniej wygrywaly konkurs na miss OT xD ...
+Quote Post
post 13-07-2008, 08:18
Post #3

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 4 955

Moje zdanie na ten temat jest takie (Nie jestem organizatorem):

1) Wpływ daty na świat postapo:
Po zagładzie to data (poza porami roku istotnymi przy uprawie) nie będzie mieć dla ludzi istotnego znaczenia. Może przez pierwsze kilka lat będą liczyć ale potem zaprzestaną tego kompletnie nieprzydatnego do przetrwania procederu (tak więc powszechna nieznajomość daty jest uzasadniona i nie powinna być ona odgórnie podana). Niemniej oczywiście było by dobrze gdyby gdyby organizatorzy ustalili jakiś rok dla tych co poproszą (dzień i miesiąc oczywiście identyczny z rzeczywistym). Dopiero odrodzenie się zorganizowanego handlu i administracji przywróci kalibraż, choć nie musi to być konkretnie ten obecny.

2) Czas po zagładzie:
Jest to niezwykle ważna, wręcz fundamentalna dla koncepcji świata cecha (Nie chodzi bezpośrednio o sam czas lecz o etapy przywracania cywilizacji). Na szczęście da się to ustalić teoretycznie, więc zobaczmy co mamy co mamy:
W użyciu na OT jest głownie broń współczesna. Mówi to dwie rzeczy:
- Pierwsza to jest to że że teoretyczna zagłada nastąpiła współcześnie lub w naprawdę bliskiej przyszłości co jest ważnym punktem odniesienia.
- A druga to jest to że nie może to być późne postapo, gdyż broń jest jeszcze w względnie dobrym stanie, no i nie ma samoróbek.
Kolejną sprawą jest to że mamy już zorganizowane i z fortyfikowane miasto więc wczesne postapo także odpada.
Wniosek jest taki że mamy tu do czynienia z środkowym postapo, czyli gdzieś na oko `10-20 lat po zagładzie, czyli gdzieś między `2020 a `2030 (Daty idące w setki lat są mocno przesadzone).

Nie jestem pewny czy OT to konkretnie postnuke ale zakładam że tak, więc ważne jest że, analiza sytuacji w strefie Czarnobylu jaki i w Hiroszimie, oraz Nagasaki sugeruje że dawne analizy trwania promieniowania na setki lat (Na podstawie połowicznego rozpadu) są całkowicie niezgodne z prawdą jako że już po ok `10 latach w tych terenach promieniowanie spadło do rozsądnych wielkości, a po `20 praktycznie zanikło (Naukowcy w swoich szacunkach nie uwzględnili spłukiwania radioaktywnego pyłu wgłąb gleby przez deszcz, co faktycznie prowadzi do neutralizacji promieniowania).
+Quote Post
post 13-07-2008, 19:01
Post #4

SHM-0
Group Icon

Dzięki za podanie danych o promieniowaniu, ale w przypadku wojny totalnej ten czas powinien się jednak wydłużyć, czas samej nuklearnej zimy to co najmniej 10 lat, ponadto trzeba uwzględnić iż istnieją bomby atomowe np. Bomba Cara może mieć moc do 150 megaton dla porównania ta zrzucona na Hiroszimę miała moc 4 ton.

Ponadto cały czas uważałem że OldTown jest wzorowane na Falloucie, a tam Wielka Wojna wydarzyła się 2077r. , a pierwszy GECK (o którym wspomniano w historii) został użyty w 2091r. w Krypcie nr8.

Jeśli potraktujemy OldTown jako miasteczko które powstało na terytorium Polski, na którym także znajdowały się bunkry podobne do Krypt, to historia może się dziać niejako niezależnie od wydarzeń z Fallouta, gdyż z tego co mi wiadomo te dzieją się prawie że wyłącznie na terenach amerykańskich.
Falloutowe Krypty pozostawały nieraz zamknięte na długie lata(z tego co kojarzę to 50-200 lat), a większość przypadków ich opuszczeń to albo awaria krypty, wygnanie lub przeludnienie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę że w roku 2091 nie było już jako tako promieniowania, to myślę że rozsądnym jest przyjąć iż OldTown mogło powstać najwcześniej ok. roku 2100, dodatkowo biorąc pod uwagę poszczególne frakcje dodał bym do tego jeszcze z 30-50 lat.

Jeśli brać pod uwagę broń i inne tego typu przedmioty to jeśli od promieniowania, braku żywności (wszystko prócz krypt zostało skażone) i panującej nuklearnej zimie wyginęło prawie wszystko co żyje i jedynie zmutowane stworzenia przeżyły, to pozostało wiele nieruszonych baz wojskowych i magazynów, na pewno częściowo zniszczone zasypane, lecz jednak powinno dać się wydobyć skrzyniom z hermetycznie zabezpieczoną bronią, ba przy wielkim szczęściu nawet helikopter albo czołg można by znaleźć.
Ponadto broń także może pochodzić z magazynów Krypt gdzie nie była nikomu potrzebna i była tylko konserwowana.

Gorsza sprawa z ubiorem, przez te dziesiątki lat materiał uległ by zniszczeniu, lecz od czego są krypty ? twórcy krypt przecież musieli przewidzieć iż ubrania w krypcie także będą się zużywać i będzie potrzeba ich coraz więcej, tak więc myślę że dobrze zachowane elementu także mają rację bytu jako nowo wyprodukowane.

Nie możemy zapominać że ludzie nie cofnęli się do epoki kamienia łupanego i korzystają tylko z tego co znajdą, większość dorobku kulturowego ludzi powinna przetrwać w pamięciach komputerów których przecież było od groma w każdej z krypt. Na podstawie wiedzy oraz prostszych narzędzi powinny powstawać coraz to bardziej nowoczesne narzędzia i maszyny.

Oczywiście na stało by się to od razu, a do wielu przedsięwzięć trzeba by wielu ludzi.
Tak więc uważam że im bardziej w przyszłość Tyl lepsza technologia powinna się pojawiać, a nie powracać do jakichś samopałów.
Część ludzi która nie chciała by podporządkować się nowemu porządku została by banitami, przestępcami i mamy nawet ich przykład w postaci Riderów.

Co do daty to może rzeczywiście przesadzałem, gdyż idąc moim tokiem rozumowania to w latach 2300 powinny być już wybudowane potężne miasta, dobrze wyglądające i obwarowane od pustkowi, które na dobrą sprawę w dużej mierze zarosły by swego rodzaju dżunglą.

Po tak dogłębnym przeanalizowaniu tematu uważam że przy takim podejściu rozsądną datą było by coś ok. 2150-2200.

Czekam na wasze przemyślenia, jakieś stanowisko orgów albo nawet na wtykanie błędów w mojej teorii.
+Quote Post
post 13-07-2008, 19:50
Post #5

SHM-4
Group Icon
Grupa: Persona Non Grata
Nr użytkownika: 2 321

Według tego co kiedyś podawały OldTownowe gazetki jest teraz rok 2160.
Oczywiście czy to jest prawidłowa data tego nikt już nie jest pewien ;)
+Quote Post
post 13-07-2008, 21:02
Post #6

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 4 955

QUOTE(Radzu @ 13-07-2008, 19:16)
Dzięki za podanie danych o promieniowaniu, ale w przypadku wojny totalnej ten czas powinien się jednak wydłużyć, czas samej nuklearnej zimy to co najmniej 10 lat,
*

Bynajmniej!
Nuklearna zima jest efektem uniesienia dużych ilości pyłów przez bombardowania Nuklearne na masową skalę. Niemniej podobne efekty mogą być wynikiem także upadku meteorytu lub wybuchu super wulkanu, więc materiał do porównań mamy. W praktyce (choć to oczywiście zależy od skali bombardowania) taka nuklearna zima nie powinna trwać dłużej niż kilka lat, nie mówiąc już o tym że klasyczne post-nuke raczej ten wątek ignoruje.

ponadto trzeba uwzględnić iż istnieją bomby atomowe np. Bomba Cara może mieć moc do 150 megaton dla porównania ta zrzucona na Hiroszimę miała moc 4 ton.
*

Carbomba to bajer pod publiczkę zrobiony tylko po to by nastraszyć Amerykanów, niemniej faktycznie typowe bomby są już mocniejsze niż te z Hiroszimy. Ale co ciekawe są też znacznie czystsze (znacznie lepiej wykorzystują materiał rozszczepialny i mają go mniej) więc skażenie będzie nawet mniejsze niż te które pamiętamy z historii. Poza tym paliwo jądrowe w Czernobylu wywożono taczkami, a obecnie nie jest tam większe promieniowanie niż u mnie w ogródku.

Ponadto cały czas uważałem że OldTown jest wzorowane na Falloucie, a tam Wielka Wojna wydarzyła się 2077r. , a pierwszy GECK (o którym wspomniano w historii) został użyty w 2091r. w Krypcie nr8.
*

Hm? A ja odnosiłem wrażenie że to zlot ogólnoklimatyczny? Może i tak? Ale nie powiem by było to widać na pierwszy rzut oka.

Jeśli potraktujemy OldTown jako miasteczko które powstało na terytorium Polski, na którym także znajdowały się bunkry podobne do Krypt, to historia może się dziać niejako niezależnie od wydarzeń z Fallouta, gdyż z tego co mi wiadomo te dzieją się prawie że wyłącznie na terenach amerykańskich.
Falloutowe Krypty pozostawały nieraz zamknięte na długie lata(z tego co kojarzę to 50-200 lat), a większość przypadków ich opuszczeń to albo awaria krypty, wygnanie lub przeludnienie.

Jeśli weźmiemy pod uwagę że w roku 2091 nie było już jako tako promieniowania, to myślę że rozsądnym jest przyjąć iż OldTown mogło powstać najwcześniej ok. roku 2100, dodatkowo biorąc pod uwagę poszczególne frakcje dodał bym do tego jeszcze z 30-50 lat.
*

Z konwencją nie ma co dyskutować. Wyraziłem tylko swoją wiedzę na ten temat.

Jeśli brać pod uwagę broń i inne tego typu przedmioty to jeśli od promieniowania, braku żywności (wszystko prócz krypt zostało skażone) i panującej nuklearnej zimie wyginęło prawie wszystko co żyje i jedynie zmutowane stworzenia przeżyły, to pozostało wiele nieruszonych baz wojskowych i magazynów, na pewno częściowo zniszczone zasypane, lecz jednak powinno dać się wydobyć skrzyniom z hermetycznie zabezpieczoną bronią, ba przy wielkim szczęściu nawet helikopter albo czołg można by znaleźć.
Ponadto broń także może pochodzić z magazynów Krypt gdzie nie była nikomu potrzebna i była tylko konserwowana.
*

Nie doceniasz ludzkiej pomysłowości! Szczególnie jeśli człowiek jest w potrzebie to dopadnie wszystko co nie jest chronione przez strażników ... choć czasem i nawet wtedy też.

Gorsza sprawa z ubiorem, przez te dziesiątki lat materiał uległ by zniszczeniu, lecz od czego są krypty ? twórcy krypt przecież musieli przewidzieć iż ubrania w krypcie także będą się zużywać i będzie potrzeba ich coraz więcej, tak więc myślę że dobrze zachowane elementu także mają rację bytu jako nowo wyprodukowane.
*

Sztuka szycia i tkania to nic trudnego. A dzięki uprzejmości "zielarzy" i odpowiednie rośliny się znajdą.

Nie możemy zapominać że ludzie nie cofnęli się do epoki kamienia łupanego i korzystają tylko z tego co znajdą, większość dorobku kulturowego ludzi powinna przetrwać w pamięciach komputerów których przecież było od groma w każdej z krypt. Na podstawie wiedzy oraz prostszych narzędzi powinny powstawać coraz to bardziej nowoczesne narzędzia i maszyny.
*

Zawsze uważałem to twierdzenie za bzdurę jako że nie tak łatwo jest zabić wiedzę bez zabijania ludskości. Rzemieślnicy którzy kopną świat przynajmniej do średniowiecza znajdą się na pewno. A jest wielce prawdopodobne że i XIX w. da się dogonić.

Oczywiście na stało by się to od razu, a do wielu przedsięwzięć trzeba by wielu ludzi.
Tak więc uważam że im bardziej w przyszłość Tyl lepsza technologia powinna się pojawiać, a nie powracać do jakichś samopałów.
Część ludzi która nie chciała by podporządkować się nowemu porządku została by banitami, przestępcami i mamy nawet ich przykład w postaci Riderów.
*

Nie kumam tego twierdzenia? Na pewno jeśli ktoś ma sprzęt i wiedzę to nawet działko plazmowe zrobi. Niemniej nie każdy tą wiedzę ma, a zapotrzebowanie jest tak duże że i na samopały znajdą się nabywcy.

Co do daty to może rzeczywiście przesadzałem, gdyż idąc moim tokiem rozumowania to w latach 2300 powinny być już wybudowane potężne miasta, dobrze wyglądające i obwarowane od pustkowi, które na dobrą sprawę w dużej mierze zarosły by swego rodzaju dżunglą.
Po tak dogłębnym przeanalizowaniu tematu uważam że przy takim podejściu rozsądną datą było by coś ok. 2150-2200.
*

Jeśli taką przyjąłeś konwencję to spoko loko. Niemniej wiec że datowanie świat Fallouta jest nieco retro i nie pokrywa się z rzeczywistością.
+Quote Post
post 14-07-2008, 08:53
Post #7

SHM-4
Group Icon
Nr użytkownika: 3 332

Wiecie. z tymi działkami plazmowymi i wiedzą co to niby wszystko może to nie do końca tak. Gdyby to tylko od posiadanej wiedzy zależało to jasne. Ale co z zapleczem? Jak cholera zrobić "plazmowy przetwornik wysokiej mocy na bazie pierwiastka co na całej ziemi występuje w ilości 1kg". do tego potrzebne są fabryki,akceleratory i cuda wianki myśli technicznej. A przy założeniu że podczas ataku nuklearnego niszczy się kolejno
1) wojsko przeciwnika (w tym cała infrastruktura wojskowa)
2) zaplecze ludzkie (grzybki nad większymi aglomeracjami ludzkimi)
3) zaplecze gospodarcze (centra produkcyjne)

to wyjdzie nam że jasne. mamy kompletne schematy jak zrobić działko plazmowe ale... nie mamy potrzebnych części.

Komputery tez się psują. Zbuduj procesor a nie tylko maszynę Babbage'a. Potrzebulesz akceleratora liniowego? Masz plany? Zbuduj jak masz jeno kilof, łopatę i dwie cudem na chodzie koparki. itd...

Posiadanie wiedzy to nie takie chop siup. Przy masowym użyciu broni nuklearnej znika nam większość populacji. Również większość tych co są w stanie zrozumieć o co biega w tej "zachowanej w komputerach wiedzy". Bo jak powiedzmy "starszy operator kilofa 3 kategorii" dostanie schemat budowy karabinu plazmowego gdzie są wydumane wzory matematyczne, kupa oznaczeń specjalistycznych, i jeszcze wszystko jest w języku angielskim to raczej użyje tego jako podpałki do ogniska niż zacznie budować...
+Quote Post
post 16-07-2008, 21:13
Post #8

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 487

Uwaga; zwiad AlkoBoy'a donosi, że na terenie OT możliwe są niespodziewane ataki przy użyciu LSD-25! (oraz ciekłego C2H5OH przenoszonego przez pojemniki taktyczne; ale to nie nowość, ponieważ z roku na rok przybysze jak i mieszkańcy coraz lepiej sobie z tym radzą)
Przykładowe efekty:
Na żołnierzach
Na 'swołoczy' (z gatunku cywilów)
Get ready and stay alert!
+Quote Post
post 05-10-2008, 22:42
Post #9

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 8 280

Co do czasu to nie można założyć liczenia od nowa? znaczy od jakiegoś wydarzenia... np ileś lat od założenia OldTown na pustkowiu a wszscy wiedzą żę stało się to jakiś czas po Wielkiej Wojnie po czasie w którym było to możliwe, nie chodzi tu o ilość lat od kiedy odbywa się impreza tlyko wymylsić ile lat może mieć OT jako inflastruktura jeśłi można użyć teg osłowa :P ...tak będzie prościej a i klimat nie zbiednieje
( ale o tym to chyba juz sie rozprawia w innym miejscu wiec to chyba lekki offtop, ale co tam:P)
+Quote Post
post 05-10-2008, 22:54
Post #10

SHM-0
Group Icon

Właśnie jedną z moich propozycji w temacie Uniwersum OT było takie liczenie, pozatym kwestia poruszana w tym temacie zależy właśnie od tamtego tematu (Uniwersum OT), tak więc nie ma co ciągnąć już Tego tematu.
+Quote Post
post 06-10-2008, 12:41
Post #11

SHM-1
Group Icon
Grupa: GWR-3
Nr użytkownika: 3 430

Według tego co kiedyś podawały OldTownowe gazetki jest teraz rok 2160.
tak jak w Earth 2160? :)

Ten post był edytowany przez Augustus: 06-10-2008, 12:44
+Quote Post

Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 17-07-2019, 15:48