Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topic

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Nowa skóra Trzynastego Schronu, prawie dziesięć lat czekania i jest...

post 12-10-2009, 14:08
Post #21

Schronowy Inżynier
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 1 923

Obawiam się, że gdyby zostały ujawnione plany na skórę w wersji AD.2009 to skończyło by się wyrzucaniem komputerów przez okno lub inną zadyszką z powodu nadmiaru świeżości :axe:

Ech... :D
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 12-10-2009, 17:01
Post #22

SHM-2
Group Icon
Nr użytkownika: 5 072

A ja powiem, że wizji było nawet sporo, bo prawie kilkanaście, mniej lub bardziej udanych. Nad niektórymi nawet się nie zastanawialiśmy, niektóre rozważyliśmy, niektóre nawet pokazali tu i ówdzie, więc to nie jest tak, że to, co widzicie, było zaplanowane 5 lat temu. Po drodze był cały szereg prac. Może kiedyś pochwalimy się tymi zaginionymi ogniwami ewolucji... ;)
+Quote Post
post 26-10-2009, 11:47
Post #23

Hammer Man
Group Icon
Grupa: Oczekujący
Nr użytkownika: 96

QUOTE(DrPotf0r @ 09-10-2009, 12:20)
To jest opinia osoby która pracy robi takie rzeczy.
Przerobienie wszystkiego na system bazodanowy - to kwestia poświęconego czasu.
*

Co do samej bazy danych kłóciłbym się z tobą. Baza danych to nie jest zawsze najlepsza metoda zorganizowania danych, bo tylko do tego sprowadza się cała koncepcja nowego silnika Schronu. Baza danych to tez pod pewnymi względami taki sam przeżytek jak i iframe. Może i była by najszybszym rozwiązaniem,ale śmiem wątpić czy dla nas najlepszym.
+Quote Post
post 27-10-2009, 01:07
Post #24

Zasłuszony
Group Icon
Grupa: Legenda
Nr użytkownika: 33

Baza danych to tez pod pewnymi względami taki sam przeżytek jak i iframe

Uzasadnij.
+Quote Post
post 28-10-2009, 15:31
Post #25

Hammer Man
Group Icon

Chodzi o to że na schronie jest taka kupa statycznych danych że równie dobrze mżna to upchnąć i zhierarchizować w xmlu. Bo mów co chcesz, ale baza danych ma na celu zorganizować dane i dać do nich dostęp w surowej formie. Jeśli rozważasz rozwiązanie bez iframa czyli na przesyłaniu asynchronicznym i tak musisz dane przesłać w jakimś formacie, na przykład xmlu. Więc sprowadza się to do pobrania ich z bazy wyświetlania jako (np) xml, pobrania i potem w jakiś sposób wyświetlenia na elemencie. Więc zakładając że mamy takie zabytki jak ekwipunek FT, F1 itp które to nie będą prawdopodobnie nigdy modyfikowane, można przeskoczyć te kilka kroczków i po prostu zapisać to jako czysty xml w plikach. Z jednej strony dokumenty xml są same w sobie tak łatwe w modyfikacji że nie trzeba do tego żadnych umiejętności, a z drugiej xml na dzień dzisiejszy zapewnia taką elastyczność w operacji na drzewie że można nawet do tego panel napisać. Nie mówię że w 100% nie da się upchnąć rożnych rzeczy w bazie danych, ale przerażająca większość tego co teraz mamy tego nie potrzebuje, bo to jest IMHO trochę kombinowanie na siłę. Teraz rozważając takie podejście do sprawy wyeliminujesz tylko ruch serwer->baza w elementach które i tak niejako z założenia mają być statyczne.
+Quote Post
post 28-10-2009, 20:12
Post #26

Zasłuszony
Group Icon

Nie będę się rozwodził, w skrócie - do przemyślenia.

Struktura plików XML, w których dane są przechowywane w sposób w jakim będą wyświetlane jest bazą danych.

Łączysz warstwę danych z warstwą prezentacji, tym samym uzależniasz obie te warstwy od siebie.

Zmuszasz system do wczytywania dużej ilości danych, dla prostych operacji jak sortowanie, wyszukiwanie, wyświetlanie pojedynczej komórki z wielu rekordów.

Całkowicie pomijasz fakt, że dane w formie wyjściowej można buforować.

Zamiast połączenia 'skrypt-dane' otrzymujesz 'skrypt-plik-dane', które w efekcie będzie wolniejsze.

PS. Do przesyłania asynchronicznego są lepsze formaty [X]HTML - jeśli nie wykonujesz operacji na otrzymanych danych, JSON - jeśli chcesz coś z nimi zrobić (albo chcesz oszczędzać transfer).

+Quote Post
post 28-10-2009, 20:27
Post #27

Hammer Man
Group Icon

Wiesz Doc pomijam wiele rzeczy, staram się pisać trochę tu w skrócie, bo jak zaczniemy sobie tu rozmawiać na ten temat w bardziej wylewny sposób zrobimy z tego dyskusje totalnie nie pasującą do miejsca... powiedzmy że od jakiegoś czasu mam trochę inne zapatrzenia na to "jak" i "tu" więc nie rozpisuje się. Poza tym nikt nie każe ci pracować nad plikiem przed jego pobraniem Zawsze można zahaczyć o transkrypcje czy coś. Że to jest fizycznie baza wiem, ale z kontekstu jasno wynika że mówiłem to w odniesieniu do jakiejś większej całości jak mysql itp. Więc nie o to tu chodzi i o tym wiesz. Nie chce wczytywać dużych ilości danych do operacji które są poniekąd teoretyczne. Ano pomijam buforowanie z kilku rożnych powodów... zasadniczo chodziło mi bardziej o połączenie klient-> dane bez skryptu w tle. Bo i po co jak ja chce tylko je "pokazać" bez pracowania na nich? Zrobić, owszem, ale tutaj jest specyficzny przypadek bo wiele rożnych rzeczy nie wymaga żadnej obróbki w żaden sposób. Schron to specyficzny przypadek. Mówiłem to, mówię i będę mówił do puki ktoś będzie mnie pytał o zdanie w tej materii. Za dużo tam widziałem żeby być idealistą w tej kwestii.
+Quote Post
post 28-10-2009, 20:43
Post #28

Zasłuszony
Group Icon

Nie widziałem wnętrza, ale praktyka i doświadczenie (nie tylko moje) mówi - wszystko da się zrobić na dwa sposoby - dobrze i źle. I zawsze jest to kwestia czasu i pieniędzy (czasami pieniądze nie są istotne ;) ).

Mi osobiście - na danych z DB pracuje się o wiele lepiej, niż na jakichś strukturach plikowych.... one nadają się tylko na bufor.
Nawet jeśli dane przechodzą bez większej obróbki przez skrypt... mam ten komfort, że w razie czego - będzie się dobrze je obrabiać :)
+Quote Post
post 28-10-2009, 22:24
Post #29

Hammer Man
Group Icon

Na więcej niż dwa Doc, poza tym gdybyś zawsze robił wszytko tak jak nakazuje doświadczenie innych miałbyś zero postępu...
Zgoda, łatwiej pracuje się na danych z DB, ale w tym przypadku pracy 0, tylko wyświetlić :] bufor odpada z prostego powodu ze buforujesz do obrobki, nie masz obróbki nie masz bufora.
+Quote Post
post 29-10-2009, 10:18
Post #30

Zasłuszony
Group Icon

Wciąż nie rozumiesz, chyba nawet nie starasz się zrozumieć.

Trzymając się plików z danymi w formie wyjściowej, masz te same problemy co obecnie - dane, format i ich prezentacja są nierozłączne.
Utkniesz w tym samym szajsie w jakim siedzicie teraz na schronie.
Przy jakichkolwiek zmianach formatu, prezentacji - musisz zmieniać wszędzie.
Już pomijam tutaj nieefektywność takiego rozwiązania.

Dane będą statyczne nie dlatego że 'nie podlegają zmianom' ale dlatego że 'zmiany są nazbyt pracochłonne'.

Jeśli tego nie rozumiesz, jakakolwiek dalsza dyskusja nie ma sensu.

Nie, bufor nie odpada. Buforujesz dane wyjściowe, nie wejściowe... od tego jest system bazodanowy.

Jedyna zaleta obecnego stanu na schronie i twojego pomysłu - to że dane nie wymagają obróbki - żadnej...
Jest to też powód tego, że dane nie nadają się do obróbki... żadnej.
+Quote Post
post 30-10-2009, 04:26
Post #31

Schronowy Inżynier
Group Icon

Sorki, że się wtrącę ale bym postawił pytanie po co obrabiać?

Znaczy nie, że nie ma roboty by jakieś trolownie w stylu np. porad do Fallouta 2 jako tako przywrócić do normy - bo jest jej od huu... Tylko, że taką robotę raz zrobisz i to jest. I pewnie raz chiński rok tam ktoś zagląda, tak jak na podobne działy na podobnych i jeszcze działających stronach o Falloutach.

Zaś życie toczy się w tym gdy strona ma newsy, coś może zaprezentować, coś stworzyć, gdy jest opiniotwórcza. A technika w tym a ni pomoże, a ni nie przeszkodzi, bo i tak najważniejsi są ludzie i ich podejście.
+Quote Post
post 31-10-2009, 14:18
Post #32

Zasłuszony
Group Icon

Sorki, że się wtrącę ale bym postawił pytanie po co obrabiać?

Zależy co rozumiesz pod 'obrabiać'. Dla mnie to wszystkie operacje na danych.

Zaś życie toczy się w tym gdy strona ma newsy, coś może zaprezentować, coś stworzyć, gdy jest opiniotwórcza. A technika w tym a ni pomoże, a ni nie przeszkodzi, bo i tak najważniejsi są ludzie i ich podejście.

Nie prawda.
+Quote Post
post 31-10-2009, 14:52
Post #33

SHM-2
Group Icon
Nr użytkownika: 5 072

I prawda i nieprawda. Technika może pomóc i przeszkodzić, ale z dwojga złęgo lepiej mić starą technologię i dużo ruchu na stronie, niż super wypasioną stronę, która będzie świeciła pustkami.

Oczywiście zaraz się zjawi ktoś, kto powie, że wcale tak nie musi być i można połączyć technikę z aktywnością na stronie... ;P
+Quote Post
post 03-11-2009, 01:04
Post #34

Schronowy Inżynier
Group Icon

Prawda czy nie prawda - pojęcie względne. Ale wystarczy sobie przejrzeć co stało się ze stronami lepszymi wizualnie, technicznie (czasami nawet merytorycznie) od Trzynastego Schronu. I tak się jakoś dziwnie składa, że kroku dotrzymuje nam (albo my im :naughty: ) Outpost, który również nie grzeszy wypasionymi rozwiązaniami webmasterskimi .
+Quote Post
post 03-11-2009, 01:32
Post #35

Snajper Kontaktowy Ojciec Założyciel fMUDa
Group Icon
Grupa: Fallout Corner
Nr użytkownika: 319

my tam jakoś żyjemy na e107 ale nie mamy siły roboczej i nie wykorzystujemy go nawet w 1/10
+Quote Post
post 17-11-2009, 03:36
Post #36

Hammer Man
Group Icon

QUOTE(DrPotf0r @ 29-10-2009, 10:18)
Dane będą statyczne nie dlatego że 'nie podlegają zmianom' ale dlatego że 'zmiany są nazbyt pracochłonne'.
*

Wprowadzanie takich danych do bazy to jest tylko pracochłonne jak nie masz dostępu do basha.

Doc ja nigdy nie powiedziałem że chce zostawić dane w takiej formie jak są teraz, tylko że nie mam potrzeby zapisywać ich w całości do bazy danych, to że ja mówię okrągłe a Ty mówisz kwadratowe nie znaczy że to zostanie trójkąt tak jak jest teraz. Co to jest xml wiesz, jak to wygląda wiesz, więc wiesz też o czym mówię.

Poza tym na razie to jest czysto hipotetyczna dyskusja w której ty założyłeś że kwadrat wejdzie wszędzie, a ja rozważyłem możliwość użycia koła, kwadratu, czy nawet zielonego kawałka materiału w bordowe kropki. Na razie nie zamierzam fizycznie z danymi nic robić, bo sorry, ale sam wszystkiego na raz nie zrobię, dlatego wszytko ruszam po kolei. Masz swój świat i swoje klocki, ja mam swój świat i swoje kocki.
+Quote Post

2 Strony < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 28-07-2017, 06:11