Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Co według Was lepiej modyfikować?

post 06-02-2009, 11:57
Post #1

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 8 613

Co według Was lepiej modyfikować? Fallouta 2, czy 3?

Za Falloutem 2 przemawia mnogość narzędzi, scena czyli porady i tutoriale, jak dla mnie grafika i muzyka się nie zestarzały tylko przydałaby się większa rozdzielczość. I z tego co zauważyłem to nawet laik sobie z tym poradzi. Minusem jest to, że gra jest stara i ma starą grafikę, czyli nie przyciąga nowych graczy. Chyba, że ktoś swoją przygodę z grami zaczynał w latach 90. Kolejną zaletą jest to, że ruszy na każdym sprzęcie. Tak się zastanawiam, czemu tyle kasy idzie w wodotryski, jak wielu ludzi gra w przeglądarkowe RPGi?

Za Falloutem 3 przemawia to, że jest to nowa gra. Średnio udana gra - idzie pograć, ale nie wciąga, szybko się nudzi i teksty są denne, plus absurdalna fabuła. No bo co robi Enklawa i Bractwo po drugiej stronie Ameryki? Edytory do Morrowinda i
Obliviona pozwoliły zachodniej społeczności na stworzenie wielu pluginów i modów. Ale z tego co pisał chyba Maffej na forum, to ten do Fallout 3 ma ograniczenia na np. długość skryptów :/.

Ja wybieram Fallouta 2, bo mechanika gry mi odpowiada, tak samo grafika. Nie trzeba robić nowych modeli postaci, ani tekstur, etc. Wystarczy tylko zrobić nowe mapy i oskryptować je. Przede wszystkim postarać się o dobrą fabułę.

Gdyby ktoś pytał, nie zamierzam robić żadnej modyfikacji, chcę tylko poznać zdanie społeczności na ten temat. I jak myślicie, czy gdyby ktoś zaczął robić moda w tym roku i skończył go w 2012, to przyciągnąłby uwagę młodszych graczy?

Ten post był edytowany przez Premislaus: 06-02-2009, 11:59
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 06-02-2009, 12:20
Post #2

SHM-2
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 5 072

Co z tego że grafika jest stara, skoro jest miła dla oka i estetyczna, no i w dobrym guście. Przecież modowaniu przyświeca idea "From fans for fans" czyli jedyne "serca" jakie możesz podbić - to serca tych, którzy uwielbiają Fallouta albo uniwersum w które przeniesiesz moda.

Co innego gdybyś chciał na tym zbić kasę, wtedy inna bajka. No ale nie możesz, nie? Bo to mod, czyli działalność mile widziana, nieszkodliwa i wręcz pożyteczna tak długo, jak kasa nie wchodzi w grę.

Łatwiej zrobić itemy do F2, łatwiej zrobić nowe postacie, dialogi, nie trzeba przejmować się takimi rzeczami jak balans między jakością a płynnością. Mapy można robić samemu i to z powodzeniem, a z grafikiem lub odpowiednimi umiejętnościami można wynieść grę na zupełnie inny poziom. Ale i bez grafika można zrobić bardzo wiele. Do F3 potrzebujesz modelu, tekstur, dźwięków i efektów - dasz radę robić to samemu, kiedy zespół się rozpadnie, jeśli wogóle taki się uzbiera?

Zrobienie jednej lokacji do F2 zajmuje od kilkunastu godzin do tygodnia przy wielopoziomowych i zagnieżdzonych mapach wykorzystujących całą dostępną przestrzeń. A w F3 - lepiej nie pytać.

Mając dobry pomysł możesz zrobić wszystko na silniku F2 i mod się sam obroni. Ta sama praca przy F3 zajmie dużo więcej, a i tak otrzymasz co najwyżej niezbyt szczęśliwego FPSa z rozbudowanymi dialogami.
;P

Dla mnie odpowiedź jest prosta. F2 jest na silniku F2 - i jest dużo lepszy niż F3 na silniku F3. W tym przypadku spora ilość "ograniczeń" jest ci na rękę.
+Quote Post
post 06-02-2009, 12:28
Post #3

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 1 928

QUOTE(Ulyssaeir @ 06-02-2009, 12:35)
Co z tego że grafika jest stara, skoro jest miła dla oka i estetyczna, no i w dobrym guście. Przecież modowaniu przyświeca idea "From fans for fans" czyli jedyne "serca" jakie możesz podbić - to serca tych, którzy uwielbiają Fallouta albo uniwersum w które przeniesiesz moda.

True

QUOTE(Ulyssaeir @ 06-02-2009, 12:35)
Mając dobry pomysł możesz zrobić wszystko na silniku F2 i mod się sam obroni. Ta sama praca przy F3 zajmie dużo więcej, a i tak otrzymasz co najwyżej niezbyt szczęśliwego FPSa z rozbudowanymi dialogami.

;P

What?
Rozbudowane dialogi na silniku F3?  Screen pliss
Falloutowy CS ma ograniczenie do 80 znaków na pojedynczą wypowiedź, to tak apropo rozbudowanych dialogów  :lol:
O niemożliwości usunięcia [Charisma] , [Perception] z dialogów czy zmiany zasady działania skilla speech nawet nie wspomnę

Ten post był edytowany przez Ligant: 06-02-2009, 12:30
+Quote Post
post 06-02-2009, 12:55
Post #4

SHM-2
Group Icon

Mówiąc inaczej - silnik F2 ma już w sobie wszystko czego trzeba, by zrobić świetną grę, albo świetnego moda do niej, w razie czego stosunkowo łatwo wzbogacić go o pewne dodatkowe elementy.

W przeciwnym narożniku jest silnik F3 który daje bardzo dużo potencjalnej swobody, o ile TY (albo ktoś za ciebie, choć trudno o wykwalifikowanych ludzi chętnych do odwalanai roboty za ciebie) poświęcisz czas i z pewnymi umiejętnościami rozwiniesz najpierw owy potencjał, by dopiero potem przejść do rozwijania samego moda.

To trochę tak, jakbyś chciał kupić klocki Lego - tyle, że zamiast klocków w zestawie F3 otrzymujesz instrukcję oraz kawałek plastiku, który musisz własnoręcznie stopić i wlać do wcześniej przygotowanych form klocków, by dopiero je stworzyć.

kontynuując to porównanie - jak już sobie własne klocki odlejesz, to rzeczywiście potencjał jest "wielki."

A nie ma co ukrywać, jeśli chcesz brać się za modato zdecydowana większość pracy musi spoczywać na twoich barkach, inaczej szanse na powodzenie przedsięwzięcia są nikłe. Więc czy jestes grafikiem 2D, 3D, czy znasz się na AI, dźwiękach, animacjach, jestes autorem scenariusza, dialogów, czy zajmujesz się jakimiś skryptami i programowaniem, etc.? W zasadzie trzeba lat pracy całego studia developerskiego by zrobić na tym silniku coś grywalnego i jednocześnie bardziej zaawansowanego niż Quake II.

Co zresztą, Bethesda udowadnia ;P ale to nie czas, i nie miejsce... ;)

Pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, brzmi - jak duży ma być twój mod i co tak naprawdę ma zmieniać . Im więcej ma zmieniać, tym dalszy byłbym od skorzystania z G.E.C.K.a
+Quote Post
post 06-02-2009, 13:30
Post #5

SHM-2
Group Icon
Nr użytkownika: 850

Dołujecie mnie trochę chłopaki... Bo ja cały potencjał FO3 (jak już pograłem w to coś) widzę właśnie w modach. Serio, modowanie starych FO - spoko - ale nawet takiego betona jak mnie nie podnieca perspektywa oglądania przez kolejne lata tych samych modeli, animacji i grafik... to już 12 lat! Każdemu może się nieco znużyć...

Nie mam FO3 u siebie, bo komp mi tego (jeszcze) nie udźwignie. Jest aż tak źle z tym G.E.C.K.iem?? W morrowindzie sam z nudów (a na programowaniu nie znam się za grosz) dorabiałem lokacje i postacie kiedyś. Nawet zrobiłem na własny użytek moda kopiując odpowiednie skrypty z tych już istniejących.

Aż tak źle??
+Quote Post
post 06-02-2009, 13:40
Post #6

SHM-0
Group Icon

QUOTE(Ulyssaeir @ 06-02-2009, 13:10)
Mówiąc inaczej - silnik F2 ma już w sobie wszystko czego trzeba, by zrobić świetną grę, albo świetnego moda do niej, w razie czego stosunkowo łatwo wzbogacić go o pewne dodatkowe elementy.

Pełna zgoda

W przeciwnym narożniku jest silnik F3 który daje bardzo dużo potencjalnej swobody, o ile TY (albo ktoś za ciebie, choć trudno o wykwalifikowanych ludzi chętnych do odwalanai roboty za ciebie) poświęcisz czas i z  pewnymi umiejętnościami rozwiniesz najpierw owy potencjał, by dopiero potem przejść do rozwijania samego moda.

Zobacz sobie http://www.fallout3nexus.com

99% modów to śmieci zmieniające tekstury na broniach, inne tekstury, dzwięki, inne pierdoły. Modów poprawiających dialogi, fabułę czy te rzeczy które ssą najbardziej w "oblivion with guns" ( brak C&C, questy, gwałcenie settingu, ) prawie brak. Wiec albo twórcy modów to retardzi albo Gamebryo do modowania (ambitnego) niespecjalnie się nadaje.
Osobiście skłaniał bym się ku obu opcjom

Taka sama sytuacja jest na scenie moderskiej morro i obka.

Pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, brzmi - jak duży ma być twój mod i co tak naprawdę ma zmieniać . Im więcej ma zmieniać, tym dalszy byłbym od skorzystania z G.E.C.K.a
*

Akurat takie paści jak ograniczenie znaków, nieusuwalne tagi [cecha] , są hardcoded więc lipa. Nawet nie używając CS ich nie przeskoczymy.

QUOTE(DrapiChrust @ 06-02-2009)

Dołujecie mnie trochę chłopaki... Bo ja cały potencjał FO3 (jak już pograłem w to coś) widzę właśnie w modach. Serio, modowanie starych FO - spoko - ale nawet takiego betona jak mnie nie podnieca perspektywa oglądania przez kolejne lata tych samych modeli, animacji i grafik... to już 12 lat! Każdemu może się nieco znużyć...

Też miałem nadzieję że mody tę grę uratują, ale narazie mody są beznadziejne.
A szkoda bo mnie też nuży oglądanie tych samych animacji i modeli od 12 lat...

QUOTE(DrapiChrust @ 06-02-2009)
Nie mam FO3 u siebie, bo komp mi tego (jeszcze) nie udźwignie. Jest aż tak źle z tym G.E.C.K.iem?? W morrowindzie sam z nudów (a na programowaniu nie znam się za grosz) dorabiałem lokacje i postacie kiedyś. Nawet zrobiłem na własny użytek moda kopiując odpowiednie skrypty z tych już istniejących.

Aż tak źle??

Możliwości ma takie same jak poprzednie CSy,do łątwego tworzenia dużych i nawet ładnych przestrzeni to on się nadaje ale jest ograniczony tym co jest zakodowane w exe czyli m in właśnie ograniczeniem długości wypowiedzi , nie wiem czy istnieje ograniczenie na ilość tych wypowiedzi, jak znam beth to pewnie jest i to pewnie małe :lol:

Ten post był edytowany przez Ligant: 06-02-2009, 13:54
+Quote Post
post 06-02-2009, 13:50
Post #7

SHM-2
Group Icon

Zawsze możesz to obejść dzieląc dłuższy tekst wypowiedzi na krótsze fragmenty, po których gracz ma opcje dialogową w stylu "<dalej>" albo coś w tym stylu. Drastycznie skąplikuje to wszelkie dialogi - ale będzie jakimś rozwiązaniem.
+Quote Post
post 06-02-2009, 13:50
Post #8

SHM-0
Group Icon

QUOTE(DrapiChrust @ 06-02-2009, 13:45)

Aż tak źle??
*

Ale zauważ jedną rzecz, Morrowind był właśnie robiony z myślą o PieCu, można tam było dawać rozbudowane dialogi. Morrowind miał swoje wady, ale ogrom świata i swoboda w pewnym sensie to rekompensowały. Kiedy Oblivion był wydawany to ja kupiłem sobie nowy komputer, pół roku potem wyszła gra w Polsce, zapłaciłem 130 zł, z początku byłem zachwycony grą, denerwowało mnie tylko konsolowe sterowanie - chodzi głównie o przeglądanie ekwipunku. Ale im dłużej grałem, tym więcej wad widziałem i po dwóch tygodniach gry doszedłem do wniosku, że uwiódł mnie marketing i wywaliłem kasę w błoto. Do Fallouta 3 podchodziłem od samego początku sceptycznie. Oblivion był krokiem w tył w porównaniu do Morrowinda i miał jedynie lepszą grafikę. A Fallout 3 to Oblivion ze spluwami.

Bethesda ma jeden poważny problem ze swoimi grami, podejrzewam, ze robią to specjalnie. Mianowicie dopieszczają jedynie początek rozgrywki, by dobrze gra wyglądała na trailerach i pokazach dla prasy, a resztę odwalają na chama ;).

Fallout 2 ma też kolejną zaletę, jest nią grafika 2D, a to się wiąże z tym, że można robić naprawdę duże lokacje. Jedynie czego potrzeba grze by ją odświeżyć, to jest nią większa rozdzielczość i tekstury dopasowane do niej i poprawa ai towarzyszy podczas walki, czy silnik Fallouta 2 jest otwarty i czy ktoś coś robi w tym kierunku?

Kiedyś kodziłem w C++ i Delphi, czytałem wiele poradników i tutoriali do robienia gier i tak proste sprite'y jakie są w Falloucie 2, nie są trudne w wykonaniu.

Ten post był edytowany przez Premislaus: 06-02-2009, 13:54
+Quote Post
post 06-02-2009, 14:06
Post #9

SHM-0
Group Icon

QUOTE(Premislaus @ 06-02-2009, 14:05)
Ale zauważ jedną rzecz, Morrowind był właśnie robiony z myślą o PieCu, można tam było dawać rozbudowane dialogi.

Z treścią posta sie generalnie zgadzam ale to zwróciło moją uwagę.

Dialogi w morku? Poproszę o screena .

Tu masz przykład dialogu: http://www.theaveragegamer.com/wp-content/...%20GameSpot.jpg
+Quote Post
post 06-02-2009, 14:28
Post #10

SHM-2
Group Icon

W morku w ogóle nie było dialogów. tylko klikanie na hiperlinki z informacjami... Jak już pojawiała się faktyczna możliwość powiedzenia czegoś to z reguły były dwie opcje: 1: tak, 2:nie

czasami była jeszcze trzecia: "nie wiem"

To była największa wada morka... gdyby nie to pewnie w końcu bym ją przeszedł... kiedyś...
+Quote Post
post 06-02-2009, 14:31
Post #11

SHM-0
Group Icon

QUOTE(Ligant @ 06-02-2009, 14:21)
Z treścią posta sie generalnie zgadzam ale to zwróciło moją uwagę.

Dialogi w morku?  Poproszę o screena .

Tu masz przykład dialogu: http://www.theaveragegamer.com/wp-content/...%20GameSpot.jpg
*

Tormenta bardzo lubię :-). W każdym razie w Morrowindzie było lepiej z dialogami niż w Oblivionie.

Morrowind:

(IMG:http://gfx.gaminator.pl/data/screen/996/9640/40374-2.jpg)

(IMG:http://gfx.gaminator.pl/data/screen/996/417/12894-2.jpg)

Oblivion:

(IMG:http://gry.gery.pl/newsimage/rb_3756.jpg)

To chyba jedna z dłuższych wypowiedzi w grze :lol: .

Szczerze to ciężko znaleźć screeny z Obliviona gdzie są pokazane dialogi...

Ten post był edytowany przez Premislaus: 06-02-2009, 14:34
+Quote Post
post 06-02-2009, 14:38
Post #12

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 6 762

+Quote Post
post 06-02-2009, 14:42
Post #13

SHM-0
Group Icon

QUOTE(Jim Cojones @ 06-02-2009, 14:53)

Touche!

Miałem na myśli, że było po prostu więcej tekstu do czytania :).
+Quote Post
post 06-02-2009, 14:55
Post #14

SHM-0
Group Icon

QUOTE(DrapiChrust @ 06-02-2009, 14:43)
W morku w ogóle nie było dialogów. tylko klikanie na hiperlinki z informacjami... Jak już pojawiała się faktyczna możliwość powiedzenia czegoś to z reguły były dwie opcje: 1: tak, 2:nie

czasami była jeszcze trzecia: "nie wiem"

To była największa wada morka... gdyby nie to pewnie w końcu bym ją przeszedł... kiedyś...
*

I'm really happy to see someone who think that morro don't have a dialogue.

Warto podkreślić że w obku ( notabene bardzo lubianej grze na tym forum, przynajmniej przez niektórych osobników) jak dostawaliśmy kłesta to mieliśmy do wymoru: 1.tak,zrobię to teraz , 2.Tak, zrobię to później :lol:

QUOTE(Premislaus @ 06-02-2009, 14:46)
W każdym razie w Morrowindzie było lepiej z dialogami niż w Oblivionie.

Nikt rozsądny tego nie neguje.
My point was, w morku mamy wikipedię a nie dialogi, klikamy na keyworda i mamy monolog npc, w obku keywordów jest dużo mniej(i mniej rozbudowanych),odpowiedzi npców krótsze a writing gorszy, ot taka dumped down wersja wikipedii z morka

QUOTE(Jim Cojones @ 06-02-2009, 14:53)

No i?

+Quote Post
post 06-02-2009, 17:37
Post #15

SHM-2
Group Icon

To była sugestia, że do dialogu musimy mieć przynajmniej dwie ODZYWAJĄCE się osoby. Jak NPC gada a BG nie to to nie jest dialog... i racja

EDIT: Wybaczcie, że znowu zarzucam VTMB, ale TAK powinien wyglądać porządny dialog w grze :D

Ten post był edytowany przez DrapiChrust: 06-02-2009, 17:44
+Quote Post
post 16-04-2009, 14:13
Post #16

SHM-0
Group Icon
Grupa: Przyjaciel Shamo
Nr użytkownika: 3 168

QUOTE(DrapiChrust @ 06-02-2009, 12:56)

To może warto dorobić nowe - swoje, tak by do klimatu pasowały? Niezłe wyzwanie swoją drogą dla grafików.
+Quote Post
post 18-04-2009, 12:49
Post #17

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 8 574

Wg mnie Fallout 1 i 2, bo trójka mi nie chodzi :(
Poza tym jak modować, to tworzyc odrębne historie, jak np. FIF>
+Quote Post
post 19-04-2009, 20:28
Post #18

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 7 577

Pewnie, że Fallouta 1 & 2 tylko szkoda, że się nie da poprawić grafiki aby przyciągnąć nowych graczy. Mówiłem mojemu koledze o Falloucie aby w go zagrał, pokazałem mu nawet no ale mu się "nie podoba, bo grafika jest stara i te walki na tury..." :blink:

Szkoda, że tak go traktują, a przecież to świetna gra! Świetna to mało powiedziane... ^_^
+Quote Post
post 19-04-2009, 22:30
Post #19

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 6 276

Chcecie się bawić w modowanie F3? Żaden problem. Ale najpierw musicie wywalić starą fabułę, niektóre elementy krajobrazu, powiększyć mapę czterokrotnie, wywalić idiotyczne grafiki, typu śmieszne zbroje, bzdurne bronie, pozmieniać zasady i będzie ok. To czego brakuje, to tylko pomysłodawców dla całkiem nowej gry. Nienawidzę tego Obkowego fillingu fabularnego w F3. Zróbcie to po swojemu, tak jak chcecie wy, wymyślajcie nowe dialogi, questy, historie, wywalcie nawet całą grę, wszystkie miasta, postaci, co wam się rzewnie podoba, a w to miejsce wrzućcie własne pomysły. Jesteśmy community Fallouta. Kto jak nie my.
+Quote Post
post 19-04-2009, 23:05
Post #20

Zoor
Group Icon
Grupa: Super Moderator
Nr użytkownika: 3 713

A przy tym uważajcie, żeby wypowiedzi postaci nie przekroczyły limitu 80 znaków, czy ile ich tam był, zlikwidujcie durne pokazujące się procenty w testach na speech, zamieńcie VATSa w coś porządnego - a dopiero potem myslcie, co można z tym dziadowstwem zrobić.
Zrobienie totalnej konwersji może zabrać zwyłemu teamowi moderów lata - i to jeszcze bez gwarancji, że wyjdzie z niej coś strawnego. O ile się nie rozłożą na magicznym murze 80% ;).
+Quote Post

2 Strony  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 19-07-2019, 05:47