Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Post apo bez Fallout'a

post 26-03-2009, 00:25
Post #1

SHM-1
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 2 255

Naszła mnie taka myśl. Jak by wyglądała scena post apo gdyby nikt nie wpadł na genialny pomysł stworzenia Fallouta. Doszedłem do wniosku że nie ma drugiego produktu który w takim stopniu wywarł wpływ na klimaty apokaliptyczne.

Pewnie znalazłaby się grupka zagorzałych fanów jednak czy scena powstałaby bez tego wiekopomnego dzieła?
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 26-03-2009, 01:47
Post #2

SHM-2
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 5 072

Jaka scena? Byliby gdzieś miłośnicy klimatów zimnowojennych, gdzieś indziej gracze neuroshimy, a gdzieś jeszcze indziej fani Mad Maxa. Bez żadnego spoiwa między tymi częściami.
+Quote Post
post 26-03-2009, 19:22
Post #3

SHM-2
Group Icon
Nr użytkownika: 2 509

Gdyby nikt nie wpadl na genialny pomysl stworzenia Fallouta to ktos inny wpadlby na inny genialny pomysl stworzenia mniej kub bardziej epickiego dziela postapo (niekoniecznie gry). Przyroda nie lubi pustki ^_^
+Quote Post
post 26-03-2009, 22:31
Post #4

Outlander
Group Icon
Grupa: GWR-3
Nr użytkownika: 3 132

Jaka tam scena:p
W sumie to nie wiem czy wpływ Fallouta jest aż tak przeogromny. Owszem, gra wytworzyła ogromną i długowieczną jak na branżę społeczność wśród graczy komputerowych i na pewno nakręciła wiele osób na postapo, ale chyba i bez tego co nieco by się działo.
Książki, filmy, gry fabularne - one też trafiają do masowego odbiorcy i wokół nich też tworzą się grupy pasjonatów. I mimo Falloutów, środowiska neuroshimowców, LARPowców, postapowców, zimnowojnoców/BMRowców żyją obok siebie bez zbytniego przywiązania, od czasu do czasu tylko pojawiając się na falloutowych pustkowiach.
+Quote Post
post 26-03-2009, 23:38
Post #5

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 4 080

Oczywiście, Fallout nie jest podstawowym budulcem całego postapo, ale - jak to trafnie Ulussaeir to nazwał - stanowi spoiwo, które trzyma w kupie fanów zarówno "Apokalipsy według Pana Jana", jak i S.T.A.L.K.E.R-a, tematyki "okołożywotrupowej" czy klimatów postnuklearnych. Poruszając problemy dotyczące w zasadzie wszystkich powyższych tematów składowych post- i apokalipsy powoduje, iż wszyscy fani tematów bliskich falloutowi potrafią się dogadać - i robią to na przykład na Shamo.
+Quote Post
post 27-03-2009, 00:56
Post #6

Zoor
Group Icon
Grupa: Super Moderator
Nr użytkownika: 3 713

Według mnie scena postapo bez Falloutów by istniała - byłaby tylko mniejsza i bardziej rozdrobniona. Być może pojawiłoby się coś innego pełniącego rolę spoiwa między grupami fanów różnych gałęzi, ale zapewne później, być może dopiero w czasach upowszechniania się internetu w Polsce - i bardziej myślę tu o wydarzeniach z prawdziwego świata, jakichś imprezach, konwentach (i Bóg wie, o czym jeszcze), na bazie których dałoby się zbudować kontakty i współpracę. Chociaż z drugiej strony, większa różnorodność i niezależność mogłyby być całkiem inspirujące zarówno dla insiderów, jak też człowieka z zewnątrz.
A i bez tego, cały świat stanie się jedną wielką sceną postapo, kiedy walną w nas głowice jądrowe...
+Quote Post
post 28-03-2009, 18:58
Post #7

SHM-3
Group Icon
Grupa: GWR-4
Nr użytkownika: 1 816

A Mad Max :biggrin: ?

A Wasteland :biggrin: ?

A Chłopiec i Jego Pies :biggrin: ?

Powiedziałbym, że istnienie Fallout'a jest bardziej wynikiem istnienia "sceny post-apo" niż jej przyczyną.
+Quote Post
post 28-03-2009, 19:41
Post #8

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 2 255

Czyli uważasz że to przypadek że prawie każdy serwis post apo oparty jest na Fallout?

Filmy, które wymieniłeś wprowadzają w klimat jednak dopiero grając w F1 F2 FT można ten klimat poczuć na własnej skórze. Podejrzewam że większość fanów klimatów post apokaliptycznych złapało bakcyla właśnie przez Fallouta.

Nie wiem jak inni ale filmów w klimacie zacząłem szukać dopiero po F1.

Nie przeczę tu że temat miałby swoich zagorzałych fanów jednak z pewnością byłoby ich mniej. A już na pewno byliby bardziej podzieleni.
+Quote Post
post 30-03-2009, 10:47
Post #9

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 3 430

Obecnie mamy okres mody na post-apo. Z całą pewnością bez fallouta powstawałyby serwisy zrzeszające ludzi zainteresowanych tą tematyką, tak jak powstają serwisy zrzeszające np miłośników cyberpunk, space-opera czy steampunk.
Możliwe jednak że głównym zajęciem takiej sceny byłoby nie zaczynanie milionów fanowskich projektów gier lub modów, ale np kręcenie amatorskich filmów, pisanie opowiadań czy organizacja LARPów a większość członków społeczności pewnie pogrywałaby w jakieś Neuroshimy czy inne 'papierowe' RPG w realiach.

Przede wszystkim jednak nasze spojrzenie na post-apo byłoby bardziej... post-apo.
Jakby nie patrzeć Fallout ze swoim retrofuturyzmem jest bardzo niereprezentacyjnym przedstawicielem nurtu. Wielokrotnie podkreślałem że w pewnym stopniu nasze mniemanie odnośnie nurtu negatywnie zniekształcił.
+Quote Post
post 30-03-2009, 11:09
Post #10

SHM-2
Group Icon

Negatywnie zniekształcił? Chyba wprowadził pozytywną różnorodność do świata stale niszczonego hordami zombie albo kosmitów. I to różnorodność na tyle ciekawą, rozbudowaną i przystępną, że dla wielu stała się pewnym wyznacznikiem. Nie wiń Fallouta za to, że jest dobry, wiń ludzką psychikę za to, że działa tak nie inaczej - coś co jest lepsze i ciekawsze zawsze będzie bardziej atrakcyjne i wyraziste od czegoś, co jest "tylko świetne". A Fallout nie "zniekształca" żadnej wizji, nie mówi jak będzie wyglądała nasza przyszłość, mówi jak mogłaby wyglądać przyszłośc pewnego nieistniejącego świata. Znów zawodzi czynnik ludzki który w interpretacji całokształtu nie może się [i słusznie!] oprzeć wyobrażeniom jak wyglądałaby nasza rzeczywistość, gdyby stało się dokładnie to, co w Falloucie. To tu dokonywane jest pewne "przekłamanie", nie mniejsze niż w przypadku Stalkera, Mad Maxa, innych ikon postapokalipsy. Żadna z nich nie ma nas przygotować na apokalipsę, nawet nie może, poza tym, że nie robi tego z założenia, co ludzie nie zawsze rozumieją.

Gdyby to były dokumenty albo programy popularno-naukowe, to możnaby mówić o wykrzywieniu postrzegania tematyki. Ale nawet wtedy byłoby to zniekształcenie postrzegania, a nie samego "gatunku".
+Quote Post
post 30-03-2009, 11:22
Post #11

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 3 430

Nie wiń Fallouta za to, że jest dobry, wiń ludzką psychikę za to, że działa tak nie inaczej

Właśnie w tym sęk, jednak konsument to tylko konsument. Winą za ten stan rzeczy nie obarczam twórców Fallouta - po prostu nikt z ludzi i studiów developerskich posiadających możliwości, przez wiele, wiele lat nie miał jaj by wyłożyć kilka milionów zielonych i zmierzyć się z legendą. A przecież post-apo to odmiana fantastyki zrozumiała i bliska nam wszystkim, poruszająca niewyczerpalny, wiecznie ciekawy temat zagłady ludzkości. Ergo, post-apo przez te wszystkie lata było idealnym kandydatem by z hukiem wejść do masowej świadomości i masowej kultury... a z nieznanego mi powodu dzieje się to dopiero teraz.
+Quote Post
post 30-03-2009, 11:57
Post #12

SHM-2
Group Icon

Pokaż mi jedno pozytywne w dłuższej perspektywie zjawisko zachodzące w jednostce za sprawą elementu kultury masowej :> bo dla mnie wchodzenie postapo w kulturę masową jest jak przejście z ręcznego i precyzyjnego tworzenia [najwyższa jakość] na ustandaryzowaną, złagodzoną, spłyconą produkcję masową. JEst początkiem końca dobrej postapokalipsy.
+Quote Post
post 30-03-2009, 19:17
Post #13

Outlander
Group Icon
Nr użytkownika: 3 132

Augustus, Ty nie mędrkuj, tylko lepiej powiedz, co się do ch@# Pana dzieje z AF?
+Quote Post
post 30-03-2009, 23:00
Post #14

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 4 195

QUOTE(Ulyssaeir @ 30-03-2009, 10:12)
Pokaż mi jedno pozytywne w dłuższej perspektywie zjawisko zachodzące w jednostce za sprawą elementu kultury masowej :>
*

Cholera, szukałem riposty i nie mogę znaleźć. To jest złote zdanie Ulyssaeir, zapamiętaj je. Niby oczywistość, a jakie odkrywcze. Już błądziłem po różnych nurtach fantastyki, które wywołały fascynację czymś dobrym, lecz muszę przyznać: wszelkie pozytywy pochodzą z dzieł pisanych jako "sztuka dla sztuki".
+Quote Post
post 02-05-2009, 18:35
Post #15

SHM-3
Group Icon

QUOTE(Logan @ 28-03-2009, 19:07)
Czyli uważasz że to przypadek że prawie każdy serwis post apo oparty jest na Fallout?

Dlatego, że za czasów Mad Maxa i Wastelanda nie było powszechnego dostępu do internetu?
+Quote Post
post 02-05-2009, 21:16
Post #16

Zoor
Group Icon

Ale za czasów pierwszych Falloutów też tego powszechnego dostępu nie było. Niby sam net już był, ale nawet na tzw. zachodzie mało ludzi z niego ówcześnie korzystało, nie wspominając nawet o Polsce ;).
+Quote Post
post 02-05-2009, 21:41
Post #17

SHM-3
Group Icon

Tak, ale wkrótce po Falloucie pojawił się taki dostęp. Było to jakieś 20 lat po Wasteland i Mad Max.
+Quote Post
post 02-05-2009, 21:57
Post #18

Zoor
Group Icon

Ano, tylko zauważ, że od samego początku MadMax i jego sequele sa katowane przez telewizje na całym świecie. Z Wastelandem już gorzej - ale były też inne nurty postapo, np. taki sędzia Dredd (i nie chodzi mi tu bynajmniej o ten ekhm... film), więc na nich też mogło wyrosnąć coś ciekawego ;).
+Quote Post
post 03-05-2009, 00:32
Post #19

SHM-3
Group Icon

Z Sędziego Dredda i okolic wyrósł między innymi Warhammer 40,000.
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 16-07-2019, 11:31