Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Głowa Kasandry, opowiadanie post-apokaliptyczne

post 10-05-2006, 11:09
Post #1

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 3 328

(IMG:http://zajdel.fandom.art.pl/gifs/covers/pow-1985.jpg)

Swego czasu, a konkretnie w latach 80-tych ubiegłego wieku, w serii zeszytów z opowiadaniami SF, wydano zbiór textów Marka Baranieckiego, pt. Głowa Kasandry.

Tytułowe opowiadanie to klasyka nurtu nuklearno post-apokaliptycznego. Podjęto nawet próbę nakręcenia filmu według tego pomysłu, ale projekt został niestety, (czy może raczej na szczęście, jeśli wziąć pod uwagę poziom rodzimych produkcji) zarzucony.

Autor przedstawia historię Teodora Hornica, który krąży po ruinach zniszczonego wojną nukleraną świata w poszukiwaniu opuszczonych silosów wyrzutni rakiet, które następnie rozbraja. Jego celem jest odnalezienie legendarnej Głowy Kasandry, rakiety, którą według szeptanych przekazów zainstalowano w ostatnich tygodniach zbrojeń. Jedną, jedyną, zdolną unicestwić niedobitki życia na całym ziemskim globie....

Poniżej fragment textu:

"W pierwszych miesiącach po ucichnięciu błyskawicznej i gwałtownej wojny, której nikt chyba nie kontrolował, Hornic latał trochę nad okolicą i szukał ludzi. Był to okres wędrówek ludów. Opuszczano tereny skażone i uciekano przez nie istniejące już granice państw, byle dalej od wszystkich miejsc, które mogły stać się celem ataku rakietowego.

Przez cztery następujące po sobie lata, Hornic wędrował jak inni. Uprawiał ziemię, strzelał do tych, którzy chcieli go z niej przepedzić i sam starał sie unikać kul. W czasie śnieżnych zamieci przeżywał katusze zimna i głodu. Usiłował iść na południe, ale tamtejsze tereny były całkowicie skażone.

Zawrócił więc i tutaj, gdzie, jak mówiono, już nic nie istnieje, znalazł przystań. Tutaj też zaskoczyły go Trzy Dni Ciemności. Leżał w piwnicy na łóżku polowym i czuł, jak cały świat pęka i rozpada się w proch.

Wstrząsy tektonicznew tej okolicy nie były silne, ale huraganowe wiatry i grzmoty przykrywały wszystko swoim ogromem. Gdzieś daleko znikały wyspy i całe połacie kontynetów, gdzie indziej wynurzały się z oceanów nowe lądy. Bieguny topniały, a woda zalewała wybrzeża.

Kiedy po raz pierwszy słońce wychyliło się zza horyzontu, po jego dotychczasowej zachodniej stronie, Hornic czuł, że jego życie przestało mieć znaczenie. Trwał w stanie otępienia przez miesiąc, aż pewnego dnia obudził go potężny huk. Chwilę przyglądał się bezmyślnie smudze białego dymu na niebie, aż w końcu zrozumiał. Rakieta!

Szła pod ostrym kątem w górę, niosąc w głowicy śmierć odległemu wrogowi, gdzieś, w innej części świata. Hornic biegał godzinami po lesie, szukając tych, którzy ją odpalili, aż w końcu trafił na dymiąca jeszcze okrągłą studnię wyrzutni. Nigdzie żywej duszy. Wydany wiele lat wcześniej rozkaz zniszczenia wroga utrwalono w pamięci systemu startowego.

Od tego dnia zaczął żyć naprawdę. [...]"

Ten post był edytowany przez psychotique: 01-09-2007, 19:22
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 20-06-2006, 19:06
Post #2

Schronowy Inżynier
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 1 923

Zna ktoś może miejsce, gdzie można owo opowiadanie LEGALNIE sobie przeczytać? B)
+Quote Post
post 20-06-2006, 21:24
Post #3

Śmierdziant Sham(b)owy
Group Icon
Grupa: OUTPOST
Nr użytkownika: 55

ta - biblioteka :P :D

a powazniej - sprawdzaj allegro, ja tam kupilem...
+Quote Post
post 20-06-2006, 23:38
Post #4

Schronowy Inżynier
Group Icon

Nie żebym lamerzył w stylu "podajcie torrenta abym se ściągnął" ;) Np na alegrze kupiłem trochę Zajdli - ale to, to akurat bardzo dobrze znam. A pana od "Kassandry" nie bardzo :P
+Quote Post
post 27-06-2006, 09:48
Post #5

SHM-0
Group Icon

Mała uwaga. Niedawno natknęlam się na drugą, mocno okrojoną versję rzeczonego opowiadania (seria antologii Spotkanie w Przestworzach). Versja pełna została wydana przez KAW, w roku 1985, pod tytułem Głowa Kasandry (pomarańczowa okładka, format A-4).

Natomiast co do tego, gdzie można rzeczone opowiadanie legalnie poczytać; eh, ta dzisiejsza młodzież........ ^_^ No jak słowo daję, wstydzicie się poprosić, czy co? ;)
+Quote Post
post 28-07-2006, 13:52
Post #6

Schronowy Inżynier
Group Icon

CYTAT (psychotique @ 27-06-2006, 08:03)
Natomiast co do tego, gdzie można rzeczone opowiadanie legalnie poczytać; eh, ta dzisiejsza młodzież........ ^_^ No jak słowo daję, wstydzicie się poprosić, czy co? ;)

Jak je masz to prześlij ^_^ Choć nie wiem czy to legalne będzie :unsure: Ale za to na pewno pozwoli mi przekonać się co do twórczości tego autora.

A to pozwoli podjąć decyzję czy warto kupić coś z twórczości Marka Baranieckiego - całkiem legalnie :P
+Quote Post
post 16-08-2006, 16:32
Post #7

Wilk Bardzo Zły
Group Icon
Grupa: Przyjaciel Shamo
Nr użytkownika: 833

Może mnie się uda:

Psychotique, zechciałabyś udostępnić mi to opowiadanie? Proszę. :)

QUOTE (MartEE)
Oto jak rodza sie pyskówki na SHAMO - a wystarczylo dopisać "proszę"

Może zrobimy FAQ "Jak wywołać pyskówkę?" ;)
+Quote Post
post 16-08-2006, 16:58
Post #8

S.M.A.R.T.I.E.
Group Icon
Nr użytkownika: 1 501

Trza bedzie zrobic cios takiego - choc podejrzewam ze userzy sami znajda multum spopsobów wy skoczyc sobie do gardeł :]

Zeby nie robic offtopu - mam dziwne wrazenie ze Tytulowe opowiadanie lezy gdzis w moich przepastnych zasobach dyskowych...musze poszukac :)
+Quote Post
post 16-08-2006, 18:41
Post #9

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

QUOTE (psychotique @ 16-08-2006, 16:40)
No nie wiem.... jakoś tak nieszczerze to zabrzmiało......

Nie, szczerze mam ochotę przeczytać to opowiadanie i będę wdzięczny jeśli zgodzisz się je udostępnić.

Gdybym chciał być nieszczery i sarkastyczny napisałbym np. "Czy zechcesz, Waćpanna, w swej niezmierzonej łaskawości wyrazić zgodę bym ja, pył u Twych stóp, który oddychać tym samym powietrzem, co Ty nie jestem godzien, nacieszył me plugawe ślepia arcydziełem sztuki literackiej, którym "Głowa Kasandry" jest niewątpliwie, inaczej bowiem nie poświęcałabyś jej swego, jakże cennego, czasu?" ;)

Ale, jak wspomniałem, intencje mam szczere. :)
+Quote Post
post 16-08-2006, 19:11
Post #10

SHM-0
Group Icon

Ej, no przecież napisałam, że żartuję z tą nieszczerością ;) I naprawdę był to żart, ot, dla rozluźnienia nastroju w tym wątku ^_^

Ten post był edytowany przez psychotique: 16-08-2006, 19:13
+Quote Post
post 16-08-2006, 20:18
Post #11

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

QUOTE (psychotique @ 16-08-2006, 17:26)
Ej, no przecież napisałam, że żartuję z tą nieszczerością ;) I naprawdę był to żart, ot, dla rozluźnienia nastroju w tym wątku ^_^

Wiem, wiem. Poczułem po prostu nieodpartą chęć skomentowania. ^_^

Kto wie, może niedługo uda mi się zdobyć oryginał...
+Quote Post
post 17-08-2006, 10:30
Post #12

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

STOP!

To jest temat o opowiadaniu "Głowa Kasandry". I takim pozostanie. Każdy następny jątrzący post <i NIE OBCHODZI mnie, czy będzie to wypowiedź admina, SM, czy zwykłego usera> doprowadzi to rozbicia tego tematu i wywalenia części do TD.

Wracamy do tematu:

Czy poza "Głową Kasandry" Marek Baraniecki napisał coś jeszcze godnego uwagi?
+Quote Post
post 17-08-2006, 19:13
Post #13

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 2 513

Przeczytalem ten watek oraz ten w klatce "o wychowaniu" i nie chce sie wtracac:p
psychotique> jesli twoja propozycja wyslania elektronicznej formy tej ksiazki jest nadal aktualna to czy moglabys wyslac ja równiez mi?- prosze;)

(pisze w tym watku bo nie chce sie wtracac do waszej "klótni/dyskusji"):)

+Quote Post
post 18-08-2006, 11:19
Post #14

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

Ha! Wygrałem! Zdobyłem na Allegro "Głowę Kasandry"!

Walka była zażarta, ostatnie przebicie wykonywałem jakieś 30 sekund przed końcem aukcji. Ale mam ją! ^_^

Eee.. tzn. będę miał w przyszłym tygodniu. :)
+Quote Post
post 18-08-2006, 11:33
Post #15

Master of Disaster
Group Icon
Nr użytkownika: 431

w takim razie wez ja ze soba, sam chetnie przeczytam ;)
+Quote Post
post 18-08-2006, 11:54
Post #16

Śmierdziant Sham(b)owy
Group Icon
Grupa: OUTPOST
Nr użytkownika: 55

za ile wyszarpales wolv??? :)
+Quote Post
post 18-08-2006, 13:01
Post #17

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

QUOTE (Bio_Hazard @ 18-08-2006, 10:09)
za ile wyszarpales wolv??? :)

21 zł. Przez własną nierozwagę. Aukcja zaczynała się od 9,99 zł i 10 min. przed końcem była tylko jedna przebitka na 10,50 zł. Ale miałem problemy z połaczeniem i bałem się, że nie zdążę się zalogować, więc z góry rzuciłem 20 zł. 5 min. później zorientowałem się, że mój konkurent dzielnie się przebił do 20,50 zł. Więc tym razem poczekałem do ostatniej minuty. Możliwe, że mogłem mieć ją taniej, ale ważne, że mam. :)

Widge: Jeśli będziesz grzeczny, pomyślę. ;) A właśnie - nie zapomniałeś o czymś? :>
+Quote Post
post 21-08-2006, 08:52
Post #18

Master of Disaster
Group Icon
Nr użytkownika: 431

QUOTE (Wolv @ 18-08-2006, 12:16)

Widge: Jeśli będziesz grzeczny, pomyślę. ;) A właśnie - nie zapomniałeś o czymś? :>

wyglada na to ze zapomnialem powiedziec prosze :) w takim razie: drogi kolego wolvie, czy moglbym cie prosic o wziecie ksiazki na wyjazd?

tak moze byc kudlaczu? :>
+Quote Post
post 24-08-2006, 13:31
Post #19

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

QUOTE (widgetrex @ 21-08-2006, 07:07)
wyglada na to ze zapomnialem powiedziec prosze :) w takim razie: drogi kolego wolvie, czy moglbym cie prosic o wziecie ksiazki na wyjazd?

No nie wiem.... jakoś tak nieszczerze to zabrzmiało...... :P

Dostałem właśnie "Głowę Kasandry". Pierwsze wrażenie - duża! Dawno już nie czytałem zwykłej książki w formacie A4. I w lepszym stanie, niż sądziłem. Poza lekkim zagięciem rogu w zasadzie nie ma się do czego przyczepić. Widać, że poprzedni właściciel o nią dbał.

Zaraz kończę "Zamek ostatniej wieczerzy" i biorę się za lekturę. :)
+Quote Post
post 30-08-2007, 13:15
Post #20

SHM-0
Group Icon

Zapewne większość z Was już się z tym textem zapoznała. Byłby gotów już rok temu, lecz niestety - los chciał inaczej.

Nie przynudzając; na skutek poważnych problemów ze sprzętem, tudzież tego, że jeden z bywalców tego zacnego forum odmówił mi pomocy - jako że nowo zdobyta praca i marna pensyjka oscylująca naonczas wokół tysiąca złotych uderzyły mu do głowy na tyle, żeby zlać coponiektórych przyjaciół - część moich danych, w tym i wiadome skany, uległa elektronicznej anihilacji, w związku z czym musiałam zacząć projekt ocalenia opowiadania Głowa Kasandry dla potomności, od zera.

Obecnie jestem w fazie ostatnich poprawek i formatowania. Jeśli ktoś byłby zainteresowany (oczywiście pomocą przy formatowaniu, i tym podobnymi pracami technicznymi, a nie jakimś tam obmierzłym piractwem (IMG:http://img463.imageshack.us/img463/5073/oczkoig7.gif)), niech da znać.

Ten post był edytowany przez psychotique: 30-08-2007, 13:29
+Quote Post

2 Strony  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 14-11-2019, 08:40