Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Uniwersum OldTown, Ankieta z czystej ciekawości

Jakie OldTown powinno wg. ciebie być?

1. Bardziej Falloutowe, [ 13 ] ** [28.26%]
2. Takie jak jest - bliżej nieokreślone postapo przypominające Fallouta, [ 10 ] ** [21.74%]
3. Lepiej określone jakieś wymyślone dla OT postapo. [ 14 ] ** [30.43%]
4. Jak dobra kawa to zdejm kapelusz. [ 9 ] ** [19.57%]
Suma głosów: 46

post 02-10-2008, 10:09
Post #41

SHM-1
Group Icon
Grupa: GWR-3
Nr użytkownika: 3 430

Ja również wypowiadałem się (i głosowałem) kiedy jeszcze dyskusja nie przybrała takiego obrotu.

Jedną z zalet otwartej formy jest jej dynamika. Marzyłem po cichu o tym że na którymś kolejnym OT zobaczę jak Afterfall po swojej premierze odciska swoje piętno w realiach, na frakcjach, budowanych przez graczy pancerzach i broniach, dostępnych dragach etc. To takie moje małe marzenie, ale nie chodzi tylko o AF. Kultura post-apo nie jest zamknięcta - pojawiają się nowe filmy i gry, szykuje się Fallout MMO. Jeśli już dziś zamkniemy listę dzieł post-apo i zbudujemy realia ściśle na nich, będzie to IMO błąd.

Jeśli jednak chcielibyśmy stworzyć pewną nienaruszalną bazę założeń, do której możnaby potem pewne elementy dodawać (a to pozwoli rozwijającej się kulturze odciskać na konwencie swój wpływ), nie chciałbym żeby były to realia Fallouta w Polsce, tylko po prostu polskiego, klasycznego (a więc poatomowego) post-apo. Ważne by post-apo to wyrosło z realiów modern - ze współczesnej technologii, świata telefonów komórkowych, komputerów osobistych,m LCD'ków etc, a nie świata z napędzanymi reaktorem samochodami, lampową elektroniką i retro stylizacją. Założenie że gdzieś tam w stanach mają miejsce wydarzenia znane z Fallouta nie dosyć że nic nam nie da, to tylko nas ograniczy, jeśli chodzi o kreację realiów naszych.
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 02-10-2008, 15:22
Post #42

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 8 280

(Janosz sorry wielkie za literówkę, już poprawiłem :) )

Augustus ma dobry pomysł z tą ewoucją obecnej technologii aczkolwiek zostanaą tego w końcu same cybermen'y jak bedziemy tak się w to wgłebiać...najlepiej nurt zostawić w spokoju tylko mechanike tak zoptymalizować żeby uczciwie działała w każdej sytuacji.

Ten post był edytowany przez Dziki: 02-10-2008, 15:23
+Quote Post
post 03-10-2008, 11:20
Post #43

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 308

mechanika mój drogi musi opierać się na solidnych założeniach ... stosowana na tegorocznym OT powstawała przez praktycznie rok i była tematem niezliczonych dyskusji także pozaforumowych. Z Shafą spędziliśmy dziesiątki zabawogodzin [określenie za uprzejmością BoB] na analizie pomysłów i postulatów na tym forum rzucanych [i nie tylko] Jej powstanie nie byłoby wogóle możliwe bez uprzedniego odrzucenia pewnych konceptów i przyjęcia pewnej koncepcji formowanego świata. O ile pewną furtkę można oczywiście zostawić, o tyle wiele razy trzeba było odrzucać - niejednokrotnie dobre - pomysły, niemożliwe do pogodzenia ze sobą. OT w tej kwestii i tak daje wiele swobody, na którą trzeba było solidnie zapracować. Przede wszystkim jednak odsyłam do tego o czym mówił Chewie. Chcemy oprzeć się na znanym nam i lubianym uniwersum fallout ale wykrzywić je, wykręcić i zmieszać z naprawdę dużą ilością innych pomysłów [jeśli ktoś miał niezaprzeczalną przyjemność poznania podejścia BoB, a ja miałem, wie że tam nie myśli się jednotorowo]. Takie działanie wcale nie oznacza że wyjdzie z tego fallout po polsku, ale na pewno pozwoli na zbudowanie solidnej podstawy na której można budować swoje spędy, konwenty, larpy itp. wpisane w PEWNĄ SPECYFICZNĄ konwencję. Nie chcę tutaj mówić za innych, ale wydaje mi się, że w tym projekcie właśnie o to chodzi - nie zaś o zbudowanie całkowicie uniwersalnej historii dla postapo w polsce. Jeśli ktoś będzie chciał podjąć się takiego przedsięwzięcia to proszę bardzo - wydaje mi się jednak, że przyjdzie mu się zmierzyć ze sporem o uniwersalia. Nie da się stworzyć definicji, która opisywałaby cechy wszystkich krzeseł na świecie, a jednocześnie każdego traktowanego jednostkowo, bo z punktu widzenia logiki taka definicja wyklucza sama siebie.

Jak jednak będą wyglądały stworzone ramy to czas pokaże. Dlatego zachęcam każdego do prezentowania własnego zdania, a nóż coś będzie pasowało demokratycznej większości bardziej. Bo po prawdzie to nikt z nas - ani jednostka, ani grupa - nie jest majsta-killa-szewc od postapo i zna jedyną słuszną drogę dla postapo w polsce [nie mówiąc już o całym świecie] Podobnie było przy powstawaniu mechaniki - mam nadzieję, że podobnie będzie i tutaj.

A Chewie, albo Smoqu, albo kto tam na FP przy naradzie był - chłopaki [a może i Panie, bo nie wykluczam tutaj nikogo :) ] rzućcie jakimiś ustaleniami.
+Quote Post
post 03-10-2008, 13:11
Post #44

SHM-0
Group Icon

Nie miałem na myśli tego że mechanika jest niedopracowana, tylko właśnie o te solidne założenia a wręcz niezmienne.

A jeszcze co do tych scenariuszy to nie chodzi mi o ten obecny tylko z lat poprzednich żeby się zorientować z zadaniami i wogóle historią, pewnie nie tylko ja się tym interesuje. a na forum raczej konkretów nie można wyczytać :)

Ten post był edytowany przez Dziki: 03-10-2008, 13:14
+Quote Post
post 03-10-2008, 23:25
Post #45

Zasłuszony
Group Icon
Grupa: Legenda
Nr użytkownika: 33

Propozycja.
Zrobić tablicę, czy nawet temat. Zgarnąć do tego odpowiednią grupkę (właśnie grupkę, nie grupę) ludzi i niech oni pracują nad tym uniwersum. Demokracja i publiczna dyskusja raczej spowolni proces.

I jeśli zajdzie potrzeba, to zjawiska występujące w uniwersum, przekładają na mechanikę.

Sporo rzeczy, mających miejsce na tegorocznym OT, było fajnych, nieopisanych w mechanice. Inne zaś obszernie opisane, a niezbyt 'używane', np. radioaktywność (pomijam chmurę, bardzo fajną zresztą...)

Zresztą - moje sugestie odnośnie mechaniki, zostały zapisane w odpowiednim (chyba) ku temu wątku.

Ja ze swojej strony, służę tym, co spłodziłem na potrzeby PW (gdy jeszcze było modem do F2), tj. tajmlajnem, rozmieszczeniem schronów, elektrowni itp (nie jest to zżynka z F2, sam świat jest dość elastyczny). Pokrywa się to w dużej mierze z tym co mi kiedyś Rho o 'BoB'owym Uniwersum' opowiadał.
+Quote Post
post 04-10-2008, 08:44
Post #46

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 308

nie mogę się z tobą nie zgodzić doc ... grupa trzymająca w ładzie musi być :]
+Quote Post
post 04-10-2008, 23:25
Post #47

SHM-4
Group Icon
Grupa: Persona Non Grata
Nr użytkownika: 2 321

QUOTE(DrPotf0r @ 04-10-2008, 01:06)
Propozycja.
Zrobić tablicę, czy nawet temat. Zgarnąć do tego odpowiednią grupkę (właśnie grupkę, nie grupę) ludzi i niech oni pracują nad tym uniwersum. Demokracja i publiczna dyskusja raczej spowolni proces.
[...]

Tak właśnie ustaliliśmy i tak już zaczynamy działać :)

A co do timeline'u (i wszystkiego co się może przydać) z PW, to w takim razie prosiłbym o podesłanie ich mi (smoq84[at]gmail.com). Przejrzymy i a nuż faktycznie coś wykorzystamy ;)
Aczkolwiek my nie chcemy opisywać całej postapo Polski, nie chcemy tworzyć jakichś ograniczeń.
Póki co naszym zadaniem jest stworzenie szkieletu opartego o największe wydarzenia LARPowe w Polsce, a mianowicie OT, nowo-powstałe Zakonki oraz działalność bractw BoB i KB. Stworzymy podstawową linię czasową dla Polski (czyli w sumie raptem kilka istotnych dat), a następnie umieścimy w niej historie powyższych wydarzeń/grup.
W ten sposób powstanie pierwszy rys historyczny uniwersum (nie wymyślony, ale spisany na podstawie wydarzeń, które faktycznie miały miejsce), w którym dalej będą mogły być umieszczane kolejne wydarzenia.
To co nie dotyczy powyższych nie będzie przez nas opisywane (ewentualnie ogólnikowo bardzo) pozostawiając, jak to ujął Chewie, białe plamy, które będą mogły być zapełniane kolejnymi larpami/wydarzeniami/imprezami.

Tak to mniej więcej w tej chwili wygląda.
+Quote Post
post 05-10-2008, 15:28
Post #48

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 4 806

@Smoq :thumb up:

Jak dla mnie dobrze by było dodać więcej mięsa.
Nie "wypełniać wszystkie białe plamy" ale zrobić trochę faktów spoza samego miasteczka. Wielu osób takie rzeczy wogle nie intersują - przyjadą kogoś ograbić i wlać wrogiej frakcji - i nie ma problemu. Jednak do polityki dobrze, by było żeby na czymś się jednak opierała. Np. jak Old Town jest pipiduwą na mapie post-Polski z dala od ewentualnej (zapewne płatnej, toż to postapo) pomocy to nawet paniczne reakcje na kilka cyborgów są uzasadnione. Z nowu jak OT szczyci się być "regionalnym centrum" to nie ma mowy o szybkim wymiękaniu, bo zepsuje się miasteczku reputacja i może szybko pipiduwą zostać.
itp itd
Zdaje sobie z tego sprawę, że takie rzeczy mają mały wpływ na tzw "przeciętnego gracza", ale pewnie takich jak ja, jednak kilku jest. Polityka do tego na pewno na tym zyska.

Na pierwszym OT byłem w 07, więc mogę się tylko domyślać - ale czy się mylę zgadując, że na wcześniejszych edycji ludzi było mniej a kreatywnej energii więcej? Jak gdzieś czegoś brakowało sami dorabiali od ręki i wszystko grało. Jak 09 będzie miało jeszcze więcej uczestników to taki model będzie ciężko utrzymać. X% przyjedzie postrzelać i poparadować w kostiumie postapo siłą rzeczy.
+Quote Post
post 05-10-2008, 20:20
Post #49

SHM-0
Group Icon

Czyli jeśli dobrze rozumiem smoq'a to chcecie zbudować historię opierającą się na dotychczasowych wydarzeniach ze sceny post-apo w Polsce a te białe plamy będą mogły wypełniąc osoby które np. po raz pierwszy przyjadą na OT i będą chciały uformować własną frakcje, ergo taka nowa historia bedzie zasłaniać te plamy, dobrze rozumuje?
+Quote Post
post 06-10-2008, 19:52
Post #50

SHM-4
Group Icon
Nr użytkownika: 1 951

Białe plamy będą stopniowo zakrywać mniejsze larpy, spotkania (w klimacie) ekip, nowe ekipy i ich historie, opowiadania które ktokolwiek moze napisać - panimajesz.
+Quote Post
post 06-10-2008, 20:09
Post #51

SHM-0
Group Icon

Chyba paniemaje...to czekamy na ten rys historyczny.

A tak troche z innej beczki, wyobrażaliście sobie jakby wyglądała stare rozłażące się pianino w barze?

Ten post był edytowany przez Dziki: 06-10-2008, 20:09
+Quote Post

3 Strony < 1 2 3
Closed TopicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 20-07-2019, 18:56