Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Jak zwiększyć rozdzielczość w Fallout2?

post 01-09-2008, 15:47
Post #1

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 8 042

Tak jak w temacie.Nigdzie nie mogę znaleźć opcji gdzie mogę zwiększyć rozdziałke. Mam polska wersje gry z Gazety Wyborczej ( kiedyś razem z gazetą sprzedawali kultowe gry ).
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 01-09-2008, 16:10
Post #2

Wasteland Demon
Group Icon
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 351

Nie mozesz znalezc, bo w F2 nie da sie oficjalnie zwiekszyc rozdzielczosci. Mozesz jednak sprobowac nieoficjalnego patcha, ktory cos takiego umozliwia.
Do sciagniecia tu: http://fallout-corner.pl/download.php?view.63
+Quote Post
post 01-09-2008, 20:50
Post #3

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 8 042

Ściągnąłem tego patch i zainstalowałem ale gdy odpaliłem grę to ona pokazuje się na małej powierzchni. Mam monitor 22" i rozdzielczość ustawiona na 1680x1050. Da się w tym programie zmienić na taka rozdzielczość i gdzie to mogę zmienić.

Ten post był edytowany przez Nadchodze: 01-09-2008, 20:52
+Quote Post
post 01-09-2008, 21:23
Post #4

Wasteland Demon
Group Icon
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 351

Wystarczy poczytac dokumentacje patcha:

Wynika z niej, ze domyslnie patch powinien sam wykryc rozdzielczosc Twojego ekranu i dostosowac sie do niej. Jesli tak sie nie stalo, sprobuj ustawic rodzielczosc recznie w pliku f2_res.ini

f2_res.ini  file

This is where you can set the screen resolution and change the position of the taskbar etc.
The "f2_res.ini" file is divided into two sections SETTINGS, VARIABLES.

SETTINGS
There are six settings to adjust presently, they are as follows.

Error checking (MEM_CHECK_FLAG = 0)
Checks memory contents before writing. By default a message box will pop up (if there is a problem) giving you the name of a log file "f2_res_error.log" where the offsets of the errors will be stored. By default writing to memory will then be skipped and the program will resume. Further details on how errors are handled can be found in the "f2_res.ini".

Auto Screen Size (AUTO_SCRN_SIZE = 1)
Set to 1 (On) by default, sets screen automatically to windows desktop resolution. Set to 0 and change SCR_WIDTH and SCR_HIGHT in the VARIABLES section for a custom resolution.

Ignore Map Blockers (IGNORE_MAP_BLOCKERS= 0)
Set to 0 (Off by default) it ignores the map blockers preventing you scrolling outside the playable area of a map. Set to 1(On) if you get stuck on the wrong side of a map blocker.

Map Load Distance (MAP_LOAD_DIST = 6)
Set to 6 by default. This sets the minimum distance of the Screen View from the map boarder when loading maps. It is measured in "hexes" that is player stepping positions on the map. Six seems to work well on the resolutions I've tested, but if you have trouble loading maps set this value higher.

Notify Centre X (NOTIFY_CENTRE_X = 0)
Changes which way the notify panel scrolls horizontally. The Notify panel being where Sneak, Level up, Radiated etc are displayed. Choices are extend left, right or centre. Set to 0 by default (extends right from left).

CD-ROM Check (CD_CHECK = 0)
Set to 0 (skip CD check) by default. Effects the UK, French & German versions only. This setting skips checking for the fallout2 CD-ROM when loading. Can be re-enabled by setting CD_CHECK to 1.

VARIABLES
The variables defined here are mostly the X & Y coordinates of the top left corner of the various Menus & Panels. They are then utilised in the ".res" files detailed below.

The Screen size variables can be set here and are located near the top. Placement is critical in the variable list, as one variable can be used in calculating the value of another variable below it.

Variables can be defined with simple equations, for example,

"TASKBAR_Y = SCR_HIGHT-101"

Where “TASKBAR_Y” is the position of the top of the taskbar and "SCR_HIGHT-101" (Screen height minus the taskbar height) places the taskbar on the bottom of the Screen.

Equations compile from left to right, brackets can be used if needed, for example,
"3*200+(SCR_WIDTH/2)".

Variables can also be strings for example, "START_MAP = artemple.map".

You can define your own variables if you wish.
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 22-11-2019, 04:46