Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Age of Decadence, miodnie zapowiadające się RPG

post 15-01-2008, 18:11
Post #1

SHM-2
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 590

Ostatnio można na SHAMO zauważyć dosyć intensywne dyskusje na temat czy Fo3 będzie cacy czy do pupy oraz dokąd zmierza gatunek cRPG, które gry są cacy, a które do pupy itd.
Dziś szukając sam-niewiem-czego po internecie natknąłem się na taką oto zapowiedź:
http://gry.onet.pl/3011,3011,zapowiedz.html
Po przeczytaniu której ucieszyłem się niezmiernie. Uśmiech zbladł mi nieco gdy spojrzałem na datę publikacji artykułu... zapowiedź z przed roku a o samej grze cicho. Na szczęście uśmiech powrócił, gdy wpadłem na oficjlne forum. Gdzie okazało się, że developerzy pod koniec grudnia wypuścili nowy filmik (więc coś się dzieje).
Z tego co czytałem do tej pory, gra zapowiada się bardzo ciekawie, zatem zachęcam wszystkich marudzących, że dziś dobrych erpegów na kompa się nie robi, do zapoznania się z zapowiedzią, do której link jest wyżej, oraz materiałów na stronie oficjalnej/forum: http://www.irontowerstudio.com/index.htm
Gdyby ktoś znalazł jakieś info na temat przewidywanej daty premiery, niech daje znać. Ja jeszcze tej infomacji nie znalazłem...
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 27-10-2008, 12:18
Post #2

Newsman Shamo
Group Icon
Grupa: Newsman
Nr użytkownika: 1 895

Temat o Age of Decadence i żadnych obszerniejszych informacji? Nawet żadnych odpowiedzi tutaj? Obok takiego zaniedbania nie mogę przejść obojętnie więc siadajcie wygodnie, pozwólcie, że pomacham trochę łopatą i odkopię ten temat :)

Na początek musimy powiedzieć sobie czym jest to Age of Decadence, o którym niektórzy tajemniczo wspominają gdy tylko rozpocznie się temat gier tworzonych przez niezależne studia. Jak możemy przeczytać na stronie głównej (tłumaczenie moje):

The Age of Decadence jest izometryczną, oparta na turach, single-playero'wa grą 3D rozgrywającą się w "mało magicznym", post-apokaliptycznym świecie fantasy, inspirowanym upadkiem Imperium Rzymskiego. Cechami gry są szczegółowa kreacja postaci oparta na umiejętnościach (a detailed skill-based character system) nie linowa rozgrywka, wiele sposobów na rozwiązanie jednego questa zależnych od tego, jakie umiejętności posiada nasza postać, wybory i ich konsekwencje oraz rozbudowane drzewka dialogowe.

To tyle słowem wstępu. Zgadzam się, że nie różni się to zbytnio od typowych reklam gier z gatunku cRPG. Jednak w dalszej części postaram się pokazać wam, że w tym przypadku nie jest to tylko próżne gadanie ludzi z działu PR.

Zacznijmy najpierw od tego jak to wszystko się zaczęło. W marcu 2004 człowiek znany jako Vince D.Weller, (Tak, to właśnie ten od chyba najbardziej znanej recenzji Obliviona w internecie, jak również długoletni "naczelny" RPGCodex) postanowił, że dość ma biernego przyglądania się jak przemysł gier komputerowych zmierza w kierunku, który zupełnie mu nie odpowiada i zdecydował, że chcę zrobić grę taką, o której sam zawsze marzył.

Dobrze, więc wiemy już, kto i czemu, pozostaje dowiedzieć się czegoś więcej o samej grze.

ŚWIAT

Wielka wojna pomiędzy najeźdźcami z Q'antaari a Wielkim Imperium doprowadziła do zawezwania potężnych sił nie z tego świata przez obie walczące strony. Wojna była krótka, ale krwawa i wyniszczająca, kończąc się ostatecznie zwycięstwem Wielkiego Imperium. Ale było to zwycięstwo iście Pyrrusowe. Wszystkie większe miasta leżą w ruinie, resztki władzy i administracji skupiają się wokół dawnych szlacheckich rodów, które teraz utrzymują kontrolę jedynie w swych miastach-stolicach. Tak naprawdę żaden z nich nie ma jednak dość wpływów i zasobów, aby cokolwiek zmienić w wypalonym i zniszczonym Imperium. A Imperialna Straż i Armia połączyły swe wysiłki w zapobieganiu otwartym konfliktom między wpływowymi ludźmi tego świata.

Przed wojną rozwój technologiczny odgrywał w Wielkim Imperium ogromną role, widziano w nim przyszłość. Po wojnie wszelka technologią została prawie zupełnie zapomniana, ludzie zaczęli się jej bać upatrując w niej przyczyny upadku Wielkiego Imperium. Technologiczne artefakty z dawnych czasów są albo silnie strzeżone albo noszone jako biżuteria przez bogatych arystokratów.

Ludzie szybko zaadoptowali się do nowej sytuacji. Morderstwa, kradzieże, spiski i walka o władzę są na porządku dziennym. Każdy dba tylko o własne przetrwanie i gotów jest wpakować nóż w plecy wspólnika, gdy tylko ujrzy w tym jakiś interes. Nie można zapomnieć, że coraz głośniejsze są plotki o tym, że nadchodzi kolejna wojna. W takim oto świecie przyjdzie nam pokierować losami naszego bohatera i odkryć co tak naprawdę stało się w czasie wielkiej wojny.

Po takim długim wprowadzeniu zapewne chcielibyście już zobaczyć jak ta gra wygląda. Pozwólcie jednak, że najpierw pokaże wam AoD jeszcze w roku 2005:

(IMG:http://img510.imageshack.us/img510/5229/aod20041lq7.jpg)

Ale w międzyczasie Vince i spółka na całe szczęście zmienili engine i teraz wygląda to tak:

(IMG:http://img115.imageshack.us/img115/3163/20080166ew2.jpg)

(IMG:http://img356.imageshack.us/img356/1808/20080178gc7.jpg)

(IMG:http://img522.imageshack.us/img522/486/20080217rz1.jpg)

Prawda, że widać różnice? ;)

Wróćmy jednak do tego, co zostało powiedziane na samym początku, do cech AoD.

1. Szczegółowa kreacja postaci oparta na umiejętnościach - wystarczy spojrzeć na screen u góry żeby nie mieć wątpliwości, że twórcy nie boją się rozbudowanych kart postaci i całej masy wzajemnie ze sobą powiązanych współczynników.

2. Nieliniowa rozgrywka i wiele sposobów na rozwiązanie jednego questa zależnych od tego, jakie umiejętności posiada nasza postać, - podam prosty przykład z gry. Gracz trafia w pobliże odosobnionej, niedużej, zrujnowanej wieży, z oddaniem godnym lepszej sprawy chce dostać się do środka, ale wrota do niej są zamknięte. W tym momencie gracz może:
a) Spróbować siłą wyważyć drzwi.
b) Spróbować otworzyć zamek z pomocą wytrychów (o ile je ma)
c) Użyć na drzwiach kwasu licząc na to, że będzie on wystarczająco mocny żeby je rozpuścić. (przyjmując, że gracz w ogóle ma w ekwipunku fiolkę z kwasem)
d) Spróbować wysadzić te drzwi z użyciem bomby z czarnego prochu. (I znowu, o ile w ogóle ją ma)
e) Spróbować wspiąć się na szczyt tej wieży używając liny z hakiem, i wejść przez właz na górze. (Znowu zakładamy, że gracz w ogóle tą linę ma)

A to tylko jeden z naprawdę licznych momentów, w których gracz będzie miał aż tyle możliwości rozwiązania danego problemu.

3. Wybory i ich konsekwencje - Przykład: Gracz nie może być jednocześnie w każdej frakcji i gildii. Wybierze jedną z nich to pozostałe zaczną traktować go nieufnie. Kolejny przykład: Gracz będzie notorycznie kłamał i oszukiwał swoich zleceniodawców i to na tyle nieumiejętnie, że nabawi się reputacji człowieka niegodnego zaufania. W tym przypadku możecie zapomnieć, że ktokolwiek powierzy was cenne informacje, ważne zadanie. No chyba, że będziecie bardzo przekonujący.

I znowu, to tylko dwa najprostsze przykłady wyborów i ich konsekwencji. Całe lawirowanie między szlacheckimi domami i gildiami będzie polegało na podejmowaniu wyborów, które naszym zdaniem najlepiej przysłużą się naszej sprawie.

4. Rozbudowane drzewka dialogowe, na które wpływ mają nasze cechy i umiejętności - Wystarczy spojrzeć na ten screen:

(IMG:http://img219.imageshack.us/img219/4549/20080091qa4.jpg)

A na koniec coś, co najbardziej urzekło mnie w AoD, interakcja z twórcami gry. Wystarczy zarejestrować się na oficjalnym forum i można śmiało wyrażać swoją opinie o każdym aspekcie gry. Co ważniejsze, twórcy na bieżąco czytają forum, wdają się w dyskusje, przedstawiają swoje zdanie, i nie rzadko zmieniają lub dodają coś, dlatego że któryś z użytkowników wpadł na pomysł, który okazał się świetnym rozwiązaniem problemu albo wartościowym dodatkiem do gry. Przy tym wszystkim na forum panuje luźna atmosfera, nikt z twórców nie próbuje wykazywać swojej wyższości nad pozostałymi użytkownikami a Vince i reszta są naprawdę wdzięczny za każdą linijkę konstruktywnej krytyki.

Jeśli dotarliście do tego miejsca to pozwólcie mi powiedzieć, że to nie jest nawet znacząca część tego, co chciałbym wam powiedzieć o AoD ale wiem, że za długie posty też nie są pożądane więc zakończę tutaj i podam wam garść linków.

Co do pytania Łososia z poprzedniego posta:
Data premiery nijak nie jest ustalona, sposób w jaki pracują nad grą i w jaki konsultują ją z graczami wymusza długi okres produkcji. Ale chodzą słuchy że gra może ukazać się gdzieś w pierwszym kwartale 2009 ;)

Oficjalna strona - Opis Świata, frakcji, postaci, cech i wszystkiego co musicie wiedzieć żeby mieć chociażby ogólne pojęcie o Age of Decadence.

Oficjalne forum AoD - miejsce gdzie dzieją się najważniejsze dyskusje, gdzie wszelkie informacje pojawiają się jako pierwsze i gdzie możecie powiedzieć twórcom, co o tym wszystkim myślicie.

Galeria AoD - A to link dla tych, którzy już czują, że muszą obejrzeć więcej screenów z gry. Zebrane praktycznie wszystkie opublikowane screeny, od najstarszych do najnowszych, dużo oglądania.

AoD Combat Video 2 na YouTube.

AoD FAQ - Najczęściej zadawane pytania, czyli jeśli chcecie wiedzieć coś, o czym nie napisałem u góry to najpierw zajrzyjcie tutaj.

I nie, nikt mi za to nie płaci :P
+Quote Post
post 27-10-2008, 12:35
Post #3

SHM-2
Group Icon
Nr użytkownika: 590

O, sam już prawie zapomniałem o tej grze. Nigdzie od stycznia nie znalazłem żadnej o niej wzmianki. Stronkę wydaje mi się odświeżyli od mojej ostatniej wizyty. Dzięki Zdzichu za przypomnienie tematu, a zagrać w 2009 byłoby niezmiernie miło.
+Quote Post
post 27-10-2008, 14:33
Post #4

Newsman Shamo
Group Icon

Salmon, masz racje, od stycznia praktycznie żadna informacja o AoD nie ukazała się w Polskich serwisach o grach. Ale anglojęzyczne serwisy zajmujące się głównie grami cRPG regularnie o niej informują.

Mam tu głównie na myśli RPGCodex, chociaż na GameBanshee ostatnio też ukazał się ciekawy artykuł o AoD. Poza tym, NMA od czasu do czasu robi podsumowanie informacji o Age o Decadence.

+Quote Post
post 27-10-2008, 16:08
Post #5

Włóczęga
Group Icon
Grupa: OUTPOST
Nr użytkownika: 1 779

*snip*
+Quote Post
post 26-12-2009, 02:49
Post #6

Newsman Shamo
Group Icon

Właśnie przed chwilą Vince&Co udostępnili Combat Demo Age of Decadence.

Bez zbędnego gadania, tu macie link: http://www.irontowerstudio.com/files/AoD_demo.exe

Demo to skupia się głównie na walce bo ten aspekt chcą twórcy jeszcze przetestować i doszlifować przed wydaniem pełnej wersji gry. Tak więc wszelkie sugestie, komentarze i krytyka mile widziana na forum Iron Tower Studio, link w poście wyżej.

Demo waży 180Mb
+Quote Post
post 21-03-2010, 15:47
Post #7

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 3 288

Czy komuś udało się wygrać walkę, w której za przeciwników mamy trzech barbarzyńców (mówię o demie, dla jasności)? Mnie osobiście nie, chociaż za bardzo też się nie przykładałem, a ciekawi mnie, czy dalej czeka nas jeszcze jakieś starcie (pewnie z jeszcze większą zgrają przeciwników :))?
+Quote Post
post 22-03-2010, 17:14
Post #8

Newsman Shamo
Group Icon

3 Barbarzyńców? Phi, to jedna z pierwszych walk. Po niej czeka Cię jeszcze spooooro zabawy i interesujących przeciwników.

Tych 3 wcale nie jest takich trudnych. Czym walczysz i jak ? :)
+Quote Post
post 24-03-2010, 00:47
Post #9

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 3 288

A próbowałem wszystkiego po trochu: włócznia, miecz + tarcza, łuk, ale nie były to najlepsze dostępne na ten moment sprzęty, a coś tak czuję, że w takie trzeba było się zaopatrzyć :)
+Quote Post
post 24-03-2010, 12:56
Post #10

Newsman Shamo
Group Icon

To pierwsza z trudniejszych walk bo musisz stawić czoło nie jednemu a trzem przeciwnikom naraz. Łatwo zostać zwyczajnie przypartym do muru i zatłuczonym na śmierć.

Zainwestowanie w najlepszy dostępny ekwipunek to dobry plan.

I wierz mi że potem będą nawet trudniejsze walki :)
+Quote Post
post 07-01-2011, 00:57
Post #11

Newsman Shamo
Group Icon

A tutaj dla zainteresowanych video gameplay z nadchodzącego wielkimi krokami Age of Decadence:

http://www.youtube.com/watch?v=TgOolAndA_I
+Quote Post

Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 18-11-2019, 20:16