Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> 6 lat za nami...

post 03-11-2007, 09:29
Post #41

Snajper Kontaktowy Ojciec Założyciel fMUDa
Group Icon
Grupa: Fallout Corner
Nr użytkownika: 319

Rzuciliście temat WR - i pozwolicie - się doń odwołam.
Otóż przeglądałem stronę ostatnio i muszę przyznać, że naprawdę mi imponuje. Ze względów merytorycznych, ze względu na jakość grafiki i za obszerną Galerię.

Nikt tu nie podważa oryginalności ani wybitności serwisu założonego przez Eltoro.
O ile pamietam WR zawsze dobrze żył z FC miała być nawet fuzja lecz na szczęście nasze drogi poszły w dwóch rożnych kierunkach.

Byleby więcej takowych serwisów.

Było ich kupe ale podzieliły los jeszcze większej ilości serwisów.
Ale o najlepszej szych nigdy nie zapomnimy.
SAD - chyba mój ulubiony ze względu na osobę prowadzącą - legendę światowej sceny człowieka encyklopedie - Ausira.
WDHP - bardzo dobry serwis z oryginalną klimatyczną szatą graficzną i mnustwem interesujących szczegółów.

A pamiętacie jeszcze tę stronę Vault czy jakoś ta, gdzie w klimatycznej księdze gości koleś zjechał Szpona, że mu zazdrości super strony Vault, bo sam zrobić nie umie? To było bodaj w 2006.

A ja jakoś nie pamietam takiego chłamu jak Vault - za to pamietam dobrze działający i czesto aktualizowany The Vault - serwis informacyjno newsowy. Co do zjechania Szpona to hmmm nie będę komentować . CO do samej KG to FC miało swoja żyjącą własnym życiem. :wub:

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 03-11-2007, 12:54
Post #42

Schronowy Inżynier
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 1 923

WR - z czasów kiedy pamiętam, miało imponującą oprawę graficzną i spore zasoby. Teraz jednak - po tej reaktywacji - jak na razie kojarzy mi się ono z kółkiem cichej wzajemnej adoracji.

I wiem, że Shamo to nie centrum sceny - ale skoro coś się scenowego przywraca do życia, to chyba warto byłoby o tym zapodać tu czy tam newsa - no nie? :unsure: No chyba, że "WR po reaktywacji" jeszcze na poważnie nie ruszyło :)
+Quote Post
post 03-11-2007, 13:21
Post #43

Wasteland Demon
Group Icon
Grupa: Administrator
Nr użytkownika: 351

Teraz [wr] nawet po reaktywacji jest cieniem tego, czym bylo kiedys... Ale faktycznie wtedy mieli cudowna oprawe graficzna :) ...
+Quote Post
post 03-11-2007, 16:20
Post #44

SHM-3
Group Icon
Nr użytkownika: 4 233

E tam jeszcze i WR i F2C powrócą do dawnej świetności i chwały, lecz kiedy to sie stanie tylko i wyłącznie od nich zależy.
+Quote Post
post 03-11-2007, 17:39
Post #45

Schronowy Inżynier
Group Icon

Bo w sumie nie ma czegoś takiego jak 13S, F2C czy WR. Nie ma jako samodzielne i autonomiczne byty. Stąd mimo mojego wkurwa na gnidę z plebixa w sumie to uważam, że gówno będzie miał z tego, że zatrzymał nasze zasoby na swoich serwerach.

A nie ma tych serwisów - gdyż przede wszystkim są ludzie, którzy je tworzą. To, że jakiś przymuł może podpieprzyć z tej czy innej strony coś dle siebie - albo założyć jakis serwisik na darmowej interii i wygłaszać opinie, że "na Shamo nic nie ma, a zasoby F2C są biedne" to też jest w sumie h... :D

Ponieważ te wszystkie serwisy i pomysły mogą istnieć dzięki ludziom, którzy je tworzą. To oni są tam najważniejsi - a nie jakieś idee czy koncepcje. Jeśli nie ma ludzi z pomysłami to każda idea umiera szybciej niż się narodziła.

Więc w sumie nie jest tak źle - mimo ogólnej mojej pesymistycznej oceny całej sytuacji w jakiej jest scena ;)
+Quote Post
post 06-11-2007, 19:22
Post #46

Shina - Królowa Jungli
Group Icon
Grupa: GWR-4
Nr użytkownika: 1 764

QUOTE(Squonk @ 03-11-2007, 16:54)
Więc w sumie nie jest tak źle - mimo ogólnej mojej pesymistycznej oceny całej sytuacji w jakiej jest scena ;)
*

Kiedyś przyszło mi do głowy, że scenie potrzebny jest F3 - ale niekoniecznie ten Beth - myślałem zawsze o tym że gdyby na scenie pojawił się mod - a raczej konwersja z prawdziwego zdażenia - to tchnęło by sporo życia. Myślę że nawet stare dziady scenowe by się ponownie uaktywniły :D Wszyscy jednak wiemy jak to jest z tymi konwersjami. Z jednej strony zapał twórców jest słomiany (no bo trochę też czasem nie wiedzą na co się rzucają) a po trochu to silnik Fallout'a jest też nie do końca taki prosty w modowaniu. Z drugiej jednak strony, uważam że inicjatywy takie jak rzeczywiste spotkania w klimatach (nie będę wymieniał po nazwach bo kolejność w jakiej bym wymienił mogła by niektórym wydać się podziałem według jakości) - myślę że to coś co scenie może wiele dać. Spotkania w realu (nie, nie w tej sieci sklepów), dają możliwości zarówno w postaci larpów, dyskusji, zapoznawania się na tyle by spróbować razem coś stworzyć na scenie, mogą nawet być inspiracją do pisania tekstów (ja tak ostatnio mam :) ) - jest to jakaś forma działalności scenowej która moim zdaniem daje jakieś szanse do przetrwania sceny aż do jakiegoś wydażenia (cudu?) które być może tchnie w scenę nowego ducha i wcale nie musi to być F3 autorstwa Beth.

Jeśli zaś idzie o serwisy - tak długo jak tworzą je konkretni ludzie - ale tworzą nie na zasadzie: "jesteśmy i już" - tylko na serio o nie dbają, starają się o ich treść, wygląd, kontakt z użytkownikami - tak długo są na scenie niezbędne.

Myślę że w obecnej sytuacji - zastoju (bo nie uważam że jest to jakiś "trup sceny" - po prostu cisza po boju) - przydało by się aby to serwisy się trochę obudziły i kolejnych ludzi zmotywowały do działania. A tak pół żartem pół serio - gdyby tak TS i FC spróbowały "zmieżyć się" ze sobą :D ? Tzn. nie mam tu na myśli niezdrowej rywalizacji polegającej na tym aby tak się wybić by potem zgnoić przeciwnika - ale o sportowe zagrania, wzajemny szacunek, fairplay i uczciwą walkę o użytkowników :D - taka niepisana walka na zasadach umowy którą między sobą ustalimy. A kto na tym skożysta... no akurat to ciało na którym nam zależy - scena :) Żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie jest to żadne oficjalne zaproszenie ze strony FC bo takowe mógłby rzucić tylko Szpon. Jest to taka moja, prywatna propozycja do redaktorów obu serwisów - może po prostu konkurencja powinna nas zacząć motywować - byle (jak już pisałem) uczciwie, bez chamstwa - dla dobra "rynku" :D Może to by coś zmieniło ? A ile każdy z nas miałby satysfakcji z tego że (nawet jeśli się przegra) to władowało się mnóstwo dobrej roboty we własny serwis i co najważniejsze - robota ta, tak czy inaczej na marne nie poszła bo przecież serwisy by pozostały z tym wszystkim. Można by nawet propagować takie "pojedynki" (chociaż to głupie słowo - może raczej: zdrową rywalizację) wśród innych serwisów niezależnych. No nie wiem... od dawna liczę że scena chociaż w 1/2 znów będzie taka jak kiedyś.
+Quote Post
post 06-11-2007, 19:26
Post #47

Wasteland Demon
Group Icon

Jak by to mialo wygladac wg Ciebie? Bo istniej w necie np. cos takiego, jak pojedynki tworcow webkomiksow...
Na co bysmy sie pojedynkowali? Na texty? Opisy jakies?
+Quote Post
post 06-11-2007, 19:28
Post #48

Fallout Corner
Group Icon
Grupa: Super Moderator
Nr użytkownika: 352

Na klikniecia czytelnikow :D też były takie imprezy ;)
+Quote Post
post 06-11-2007, 20:06
Post #49

SHM-3
Group Icon

Zacznijmy od tego że Siły Zbrojne Trzynastego Schronu są zawsze gotowe na pojedynek na ubitej ziemi jesteśmy nawet w stanie dać wam fory i zgodzić sią na wybór miejsca przez was stawiamy tylko jeden warunek bo ponieważ odwołujemy się do tradycji II RP wszystko ma być zgodne z Kodeksem Boziewicza!!!

A tak bardziej serio to TS ma już motywacje znaczy ja mam ;) jest to Outpost który mnie bardzo motywuje. Gdy mają cos nowego to mnie krew zalewa i biore się do pracy wlasnie przygotowalem przegląd Filmów Dokumentalnych ktory niedlugo się na schronie pojawi może to nie dużo ale zawsze coś jest. Poza tym staramy się rozpocząć współprace z innymi serwisami a ja sam mam w głowie pewną współprace z zagranicą ;) Poza tym nie zapominajcie że my caly czas już walczymy z Feniksem a ten jak wiecie odradza się z popiołów i co mu głowe odetniemy nowa odrasta - jak się pomyliłem to przepraszam w mojej książce o mitologii brakuje paru stron.

Poza tym uważam że robienie jakieś sztucznej rywalizacji to głupi pomysl lepiej razem zrealizowac jakiś konkretny pomysl na przykład ja od długiego czasu ma pomysł na konkurs na opowiadania z nagrodami rozlekamowany nie tylko na scenie F ale też poza nią. Zresztą jak dla mnie redakcja FC powina po prostu wziąc się do roboty a nie kombinować nad jakimiś pojedynakami serwisów. Ja zawsze służe pomocą gdybyście chcieli jakiś wspólny projekt zrealizować.
+Quote Post
post 06-11-2007, 20:15
Post #50

Wasteland Demon
Group Icon

Zes nam pomysl na konkurs zajumal =_= ...
+Quote Post
post 06-11-2007, 20:17
Post #51

Shina - Królowa Jungli
Group Icon

Przecież pisałem że to tylko taki pomysł. Ale cieszy mnie że tak szybko wszyscy odpowiedzieli :D Dobra, nie było sprawy ale śmiac mi się teraz chce :)
+Quote Post
post 06-11-2007, 20:17
Post #52

Fallout Corner
Group Icon
Grupa: Super Moderator
Nr użytkownika: 352

My będzemy mieli lepsze nagrody ! ;)
+Quote Post
post 06-11-2007, 20:18
Post #53

SHM-3
Group Icon

Zajumał??? Wypraszam sobie takie stwierdzenia!!! Ale skoro razem z nami nie chcecie czegoś organizować to bez łaski. Nam ta ewentualna współpraca do istnienia nie jest potrzebna.

Ten post był edytowany przez KeniG: 06-11-2007, 20:21
+Quote Post
post 06-11-2007, 20:55
Post #54

Wasteland Demon
Group Icon

OMG! Przeciez to dla zartow bylo napisane, bo my od pol roku chyba bierzemy sie za zorganizowanie takiego konkursu...
Ale zes sie obruszyl :> ... A ze sie tak zapytam, jestes zobowiazany do tego, zeby zrywac wspolprace dwoch serwisow, ktore laczyla koalicja jeszcze nim pojawiles sie na scenie? ;>
+Quote Post
post 06-11-2007, 21:55
Post #55

SHM-3
Group Icon

Żeby istniała współpraca to OBYDWIE strony muszą działać a nie tylko istnieć :P :P :P

Ten post był edytowany przez KeniG: 06-11-2007, 22:02
+Quote Post
post 07-11-2007, 03:35
Post #56

Schronowy Inżynier
Group Icon

W celu zerwania czegoś potrzebna jest specjalna procedura - która musi przejść biurka Naczelnego, oraz kogoś z Marszałków 13S - czytaj Sajdona :D I jeszcze Hammer musiałby wyrazić tu swoją opinię ;)

A że koła Schronu mielą wolno... :P

A tak już na poważniej - ostatni czas to w sumie okres w którym często zastanawiam się "co ja tutaj robię?". W takim błogostanie (choć nie pachniało to fiołkami bo widziałem co się działo tu czy tam) tkwiłem do początku tego roku. Potem sami wiecie co było dalej - FuW, w między czasie akcja z FBN (ciekawie czy nadal tam o mnie biuletyny piszą :lol: - chyba nie jak ich flagowa inicjatywa czyli liga ESL upadła), wreszcie wybuchła akcja z Plebixem.

I dziś widzę, że w sumie - choć wiele się zmieniło - to wróciliśmy do punktu z przed trzech lat. Bo zobaczcie sami - co się stało z serwisami, które podpięły się pod coś większego? SAD zmodyfikował się w coś czego nadal nie kumam, VDHP ma ciut lepiej, bo w sumie gdyby nie polskie NMA to nie było skąd łoić newsów ;) Natomiast nas wydymał Plebix - i choć jakoś się z tego wywinęliśmy, to jakiś ból nadal pozostaje, gdy jest świadomość że w necie są obok siebie dwa Schrony <_< A F2C jakoś przetrwało ;)

I jest też taka refleksja, że cała scena to już nie Shamo, że tu już nie bije jej serce. A gdzie bije? No w sumie to nie wiem :blink:

Natomiast co do konkurencji i ścigania się - to wiecie - śmieszne to jest nawet, ale trochę nie na te czasy :D Rok temu, dwa - o to już prędzej. Natomiast dziś - jako w sumie przedstawiciel starych pryków (mimo młodego - certyfikowanego stażu) zadaję sobie pytanie w jakim kierunku iść? A nie się ścigać czy takie tam :D

Czy iść w stronę serwisu postapokaliptycznego w którym tematyka Falloutów będzie dodatkiem, czy może tuby propagandowej Fallouta 3 - do czego poniekąd Schron został założony ;)

I inne pytanie - którego problematykę poruszyłem w dyskusji o przyszłości sceny. Czyli jak - w związku choćby z tym, że z racji premiery Fallouta 3 jak i ogólnej sytuacji na świecie - tematyka postapo jest na fali - wykorzystać fakt, że my coś więcej wiemy o tych sprawach?

Co zrobić - i czy w ogóle - by nie traktowano naszych serwisów jako coś robione przez dzieciaków. Bo tak naprawdę to co widać na głównych stronach, które poruszają tematykę PA/PN to już nie jest jakaś dziecinada (zresztą czy kiedykolwiek nią była :P ).

A skoro to co robimy - a robimy to w miarę możliwości na poważnie - to czemu nie mamy być równymi partnerami dla pozostałych mediów zajmujących się tematyką fantastyczną - bo w sumie tu Fallouty i część tematyki postapo można by tu zaliczyć.

Zobaczcie taki przykład - pierwszy z brzegu. "Reaktor" - zin, który choć wyrósł na podglebiu falloutowym - śmiało wkroczył w szeroką dziedzinę kultury postapokaliptycznej. Może mało wiem - ale wydaje mi się, że w Polsce nie było wcześniej jakiegoś periodyku, który takimi sprawami by się zajmował (i co z tego że to fanowskie dzieło ;)).

A mimo to - odzewu wielkiego nie było. Sam - kiedy jeszcze się tam udzielałem - czyli na forum SFFH skrobłem informację, że jest takie coś i że można to sobie przeczytać. Odzewu żadnego. Żaden bonzo polskiej fantastyki nie spojrzał na to łaskawym okiem - a tacy na tym forum się udzielają.

I czy wobec tego jeśli ja z ekipą Schronu plus załogi Outpostu (poprawione na wyraźną prośbę Kilroya - co by nie marudził więcej ;)) i F2C wzmocnione KB, plus kumate miśki i buce z Shamo - zjawilibyśmy się na jakiejś imprezie - jak np. ten Nordcon - i powiedzieli "my tu kur...a wiemy co to postapo znaczy" - to każdy zaczął by nas z większą uwagą traktować, a i my w końcu byśmy mieli z tego większą satysfakcję?

No na tegoroczny Nordcon to już raczej nie pojedziemy - ale jak sobie na te pytania odpowiemy "po co, dla kogo, co mam z tego", to te dylematy które ja ma (i widzę że parę innych osób też) jeśli nie znikną to na pewno zmniejszą się :)

Ten post był edytowany przez Squonk: 07-11-2007, 17:16
+Quote Post
post 07-11-2007, 10:13
Post #57

Shina - Królowa Jungli
Group Icon

Ja tam za tymi "bonzami", ich sposobem bycia i podejściem do fantastyki nie przepadam. Podoba mi się działka niszowego, niezależnego działania na scenie. Niewiele mnie obchodzi czy jakaś "warszafka" ( :D ) zwraca uwagę na nasz światek - zależy mi bardziej na tych userach którzy odwiedzają nasze serwisy (nasze - mam w tym zdaniu na myśli całą scene), czytają nasze ziny, grają przy użyciu naszych modów - i robią to bo uważają że jest to dobre - a nie dlatego że to dzieła "tego co był na takim i takim konwencie". Zależy mi też na użytkownikach którzy przywiązali się do tych naszych serwisów i odwiedzają je również w ramach, pewnej osobistej tradycji.

No na tegoroczny Nordcon to już raczej nie pojedziemy - ale jak sobie na te pytania odpowiemy "po co, dla kogo, co mam z tego", to te dylematy które ja ma (i widzę że parę innych osób też) jeśli nie znikną to na pewno zmniejszą się

to ja pierwszy :D

1. Po co?

Bo to lubię. Bo podoba mi się sytuacja kiedy mogę np. napisać jakieś opowiadanko żeby ktoś sobie je przeczytał a potem ocenił, bo podobały mi się czasy kiedy organizowało się spotkania na chat'cie "twórcy-fani", dyskutowało się, wpadało się na pomysły (jak Spicmirowy FMud) i chciałbym by te czasy chociaż w połowie powróciły i PO TO potrzebne jest wzmożenie działania na rzecz tejże naszej śpiącej sceny.

2. Dla kogo?

Egoistycznie rzecz ujmując: dla siebie :D Ale i dla tych użytkowników o których wspomniałem na początku posta też.

3.Co mam z tego?

Sporo radochy przy samym tworzeniu, od cholery frajdy że coś stworzyłem, jeszcze więcej satysfakcji z tego że chociaż jedna osoba to doceniła. Pieniądze to ja zarabiam w pracy a mój czas wolny jest tylko mój i lubię go pożytkować na coś w miarę twórczego (po za oczywiście spotkaniami z KB - bergowaniem :D - chociaż i my - jako KB - staramy się coś dla sceny robić).
+Quote Post
post 07-11-2007, 11:06
Post #58

Wilk Bardzo Zły
Group Icon
Grupa: Przyjaciel Shamo
Nr użytkownika: 833

Jeśli chodzi o konwenty - pojawia się też druga strona medalu. Nie wiem, czy rozpoznawanoby nas na tych największych i traktowano z odpowiednim szacunkiem, ale tegoroczna edycja lubińskiej Fantasmagorii, w wyniku inspiracji OldTown, miała tematykę postapo. I przedstawicieli sceny, w tym mnie, traktowano tam z dużym szacunkiem.

A więc w tym przypadku, to nasza działalność scenowa ukształtowała tematykę konwentu. Tak, był to mały konwent, ale jest to już jakiś punkt zaczepny. Być może ktoś, kto był tam, pojedzie gdzie indziej, mając w pamięci pewną koncepcję i pewnych ludzi, którzy się z tą koncepcją wiążą. Co może zaowocować przejściem tej koncepcji na inne, większe konwenty.

Jeśli zaś chodzi o scenę - uważam, że się rozleniwiła. Rekator cierpi na chroniczny brak tekstów i ludzi. W każdym numerze jest informacja zachęcająca do pisania, wielokrotnie podkreślaliśmy, że chętnie przyjrzymy się każdemu tekstowi i jeśli będzie dobry, drukniemy z miejsca, jeśli gorszy, pokombinujemy wspólnie z PT autorem, żeby był lepszy. Próbowaliśmy nawet przekupywać potencjalnych tekściarzy <a propos jumania pomysłu - Reaktor zrobił konkurs z nagrodami na opowiadanie we wrześniu zeszłego roku. ;)> i też z nędznym skutkiem. Na początku marzył nam sie, w ramach kącika rpg, kącik neuroshimowy. Uderzyłem na, podobno największe, polskie forum o tej tematyce z radosną zachętą. Przez miesiąc nie było żadnego odzewu, wreszcie ktoś życzliwy napisał mi, że raczej nie mam na co liczyć...

Ale ok, pisanie wymaga pewnego wkładu twórczego, więc przyjrzyjmy się innej inicjatywie. SGR Wataha - swobodna ekipa turystyczna, której celem jest szerzenie turystycznego ducha i zacieśnianie scenowych znajomości, a specyfiką wypadów - łączenie elementów postapo i militarystycznych z typową turystyką krajoznawczą. Staramy się robić ciekawe imprezy. Pierwszy wypad to m.in. walimskie sztolnie <miejscami skojarzenia z Vaultami nasuwały się same>, pozostałości obozu Gross Rosen, wędrówki po okolicznych wzgórzach z wypadem na czeską stronę włącznie, wizyta w Karpaczu i Kowarach. Drugi to całodzienne zwiedzanie Twierdzy Osowiec wchodzącej w skład Linii Mołotowa, strzelanka ASG na gruzach w okolicach Grabówki, wycieczka po Białymstoku z międzylądowaniem w pizzerii o shamowo-falloutowym wystroju a'la lata 50-te. No i wreszcie ostatni wypad - Kijów i Zona.

I co? I w gruncie rzeczy na te wypady jeździ tylko garstka krewnych i znajomych królika. Rozumiem, że Zona to bardzo kosztowna impreza, ale, do licha, żeby wybrać się do Wrocka, czy Białego nie trzeba mieć kokosów! W dodatku wypady są organizowane tak, żeby przynajmniej ich większość <jeśli nie całość> mieściła się w weekendach - więc i kwestie szkolno-urlopowe nie powinny tu być dużą przeszkodą. A mimo to frekwencja jest uboga. Następny wypad planujemy na MRU i - mimo najlepszych chęci i wrodzonego optymizmu - wątpię, żeby coś się w tej materii zmieniło.

Ludziom się po prostu NIE CHCE! I to jest największa bolączka...
+Quote Post

3 Strony < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 06-12-2019, 23:26