Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Post-Apo:Matura?, Pomoc z bibliografią

post 13-01-2009, 14:05
Post #21

SHM-0
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 7 760

Ja natomiast polecam, już nie do literatury podmiotu, a przedmiotu (bo tej to się pewnie naszukasz) "Jak nie zginie ludzkość" Andrzeja Zimniaka. Książka jest pełna a'la naukowych rozważań na temat przyszłości, jest naszpikowana ciekawostkami i gdyby tak skorzystać z niej we wstępie, zakończeniu (trochę refleksyjnym) lub od czasu do czasu walnąć jakiś cytacik w odniesieniu do literatury podmiotowej, może wypaść interesująco :)
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 13-01-2009, 14:11
Post #22

Zoor
Group Icon
Grupa: Super Moderator
Nr użytkownika: 3 713

Rzecz fundamentalna - nie polecam do tego tematu Apokalipsy św. Jana - to nie jest, wbrew pozorom, opowieść o zagładzie, więc sama w sobie do omawiania się tu nie nada, co nie oznacza jednak, że niemile widziane byłoby odnoszenie się do niej tu i ówdzie. Z Biblii polecam raczej potop, wspomnianą już sodomę i Gomorę, czy proroka jonasza i zniszczenie Niniwy - ale nie proroctwa apokaliptyczne.
Jeśli chodzi o inną literaturę - dobry może być hymn "Dies irae" Kasprowicza. Nie wiem, czy jeszcze omawia się go w liceum, ale jeżeli chodzi o zagładę okołoreligijną, to pasuje idealnie (i tu mogą pojawić się odniesienia do Apokalipsy).
+Quote Post
post 13-01-2009, 14:14
Post #23

Zasłuszony
Group Icon
Grupa: Legenda
Nr użytkownika: 33

QUOTE(Shafa @ 13-01-2009, 15:00)
PS. polecam tez się skupić nad samym zagadnieniem "Czym jest zagłada". Można z tego wyjść do praktycznie wszystkich gatunków filmowych/literackich. Na przykład taki film Blade Runner (łowca androidów). Czy wizja świata tam przedstawiona  to wygrana ludzkości która zapanowała nad materia czy raczej jej klęska (zagłada)?
*

W filmie zagłada jest trochę tak po macoszemu potraktowana, w książce "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach" jest więcej.

Bez zdefiniowania czym jest zagłada i przedstawieniu różnych 'wersji' zagłady - od totalnego rozpierdzielu z pojedynczymi osadami ludzkimi po zagładę moralną (a to można ładnie zobrazować książkami obozowymi/łagrowymi).
+Quote Post
post 13-01-2009, 14:23
Post #24

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 8 280

I własnie na tym sie chce skupić panie kolego Shafa, na ty upadku zasad moralnych człowieczeństwa. I własnie poszukuje tytułów które mają fragmenty takiego opisu że np. "zabił dziecko bo miało w ręku pół starej spleśniałej kromki chleba"

Czechu: tak co do literówek to sorry bardzo ale chyba nie napisałem "Zemsta Ikara" a nigdzie nie pisze w regulaminie że zabranai sie pisać pod wpływem...wiec sorry będę uważał.

Ten post był edytowany przez Dziki: 13-01-2009, 14:31
+Quote Post
post 13-01-2009, 15:26
Post #25

SHM-4
Group Icon
Nr użytkownika: 3 332

Jak chcesz upadku moralnego zerknij tez na skrypt sztuki Sarah Kain pt. Zbombardowani. Kiedyś to miałem w wersji papierowej. Ostra a nawet bardzo ostra wizja wojny i wszystkiego co ona ze soba niesie. Bardzo dużo sytuacji gdzie wojna robi z ludzi naprawdę nieczułych skur..... kowańców..
+Quote Post
post 13-01-2009, 15:31
Post #26

SHM-1
Group Icon
Grupa: GWR-3
Nr użytkownika: 3 430

'Deus Irae' Dicka i Żelaznego. Doskonały na maturę ze względu na motyw wiary po apokalipsie - tym przypadku powstania kościoła sług gniewu, którzy wierzą że Bóg, który zniszczył świat, jest istotą gniewną, i modlą się by owego gniewu im oszczędzono.

Moralnych dylematów tu w uj i więcej.
+Quote Post
post 13-01-2009, 19:47
Post #27

SHM-0
Group Icon

Ok fajnei dzięki Ludzie...teraz musze to znaleść gdzieś i przeczytać :) Jak komuś jeszcze coś wpadnie do głowy to niech zapoda tytuł, bede czuł się zobowiązany :hop:
+Quote Post
post 13-01-2009, 20:01
Post #28

Hetman Wielki Wąsaty
Group Icon
Grupa: Crossroads
Nr użytkownika: 2 951

Może być poruszył tematykę zbytniego 'zaufania' maszynie, jak to miało miejsce w Terminatorze i Matrixie?

Edit:
A może lepiej nie, bo jak mawia kumpel, komputer był i będzie 'debilem' ;)

Ten post był edytowany przez Kilroy: 13-01-2009, 20:03
+Quote Post
post 13-01-2009, 20:26
Post #29

SHM-4
Group Icon
Grupa: GWR-5
Nr użytkownika: 1 766

Polecam przejrzenie internetu pod kątem futurologii, a zwłaszcza zapoznać się z takimi hasłami jak: Technologiczna osobliwość (technological singularity), sonda berserk, szara maź (grey goo). Może Cię natchnie, a przy okazji pewnie natkniesz się na sporo tytułów przydatnych książek.
+Quote Post
post 13-01-2009, 22:43
Post #30

SHM-0
Group Icon

Szara maź? pierwszy :huh: słysze ale ok sprawdze

A co do komputera to komputer jest taki jak jego użytkownik :P <- ok, to taki z deka off :P
+Quote Post
post 14-01-2009, 07:38
Post #31

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 4 195

W bodajże "Nocy na Marsie" Strugackich (tytuł nie jest pewny, ale na pewno Strugaccy) jest opisana inwazja kosmitów. Wylądowali, obalili miejscowe władze, zaczęły pobierać od ludzi soki żołądkowe i... nic więcej się nie zmieniło. Rozwiązali wszystkie ludzkie problemy polityczne, zaprowadzili dobrobyt, a ludzie mają dylemat, czy powinni się buntować, czy zostawić wszystko jak jest, przecież jest dobrze:). Właśnie stąd mam opis pod avatarem. W sumie to też upadek ludzkiej moralności - a właściwie o naszej marności i na jak słabej podstawie mianujemy siebie panami wszelkiego stworzenia.
+Quote Post
post 14-02-2009, 23:44
Post #32

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 3 007

Witajcie kochani.
Jestem kolejnym karaluszkiem, który trafił na rocznik z tak zacnym tematem maturalnym. Pragnąłbym najserdeczniej, kochani, podpiąć się do tego tematu i również szukać w Was wsparcia merytorycznego, kochani.
Koncepcję prezentacji mam taką, aby przedstawić różne rodzaje końca świata. Poczynając od wizji 'końca świata' Biblijnego, który okazuje się jednak być paradoksalnie początkiem życia, brnąc przez koniec świata personalny, np. "Koniec świata" Miłosza, kończąc na postapokalipsie, która jest nam najbliższa. Kochani.

W wykorzystanych do prezentacji dziełach chciałbym zawrzeć twory z jak najróżniejszych dziedzin sztuki- literatura, obraz, muzyka, a nawet zachaczając o gry.

W tym momencie niezmierną radość sprawiłoby mi, kochani, gdybyście uraczyli mnie paroma utworami muzycznymi. Niestety mam tu pewien wymóg opcjonalny. Najlepiej byłoby, gdyby utwory owe nie były metalowe/aluminiowe/rockowe tudzież okołogatunkowe (bo takich z tego co zauwazylem jest od groma, acz napewno znajdzie się w nich kilka, które świetnie się nadadzą do prezentacji), a utwory electro (electroindustrial/dark electro/ambient/aggrotech/futurepop/noise/harsh itp.).

Za waszą pomoc postaram się odpłacić twórczo scenie post-apo.
+Quote Post
post 15-02-2009, 08:31
Post #33

SHM-1
Group Icon
Grupa: Newsman
Nr użytkownika: 4 119

Hej!

Myślę, że do prezentacji mógłbyś wykorzystać momentami wręcz patetyczne utwory wprostu z Hollywoodu, ale także sporo muzyki filmowej. Kilka pozycji które mogę polecić.

Lisa Gerrard - Sanvean (I am your shadow) oraz Dead Can Dance -The Host Of Seraphim.

Amon Tobin-Easy Muffin (full version).

HL2 Final theme, HL 2 soundtracks pt. 1 i HL 2 soundtracks pt. 1. Jak byś chciał, mam całą muzykę z HL2. ;]

Pozdrawiam.
+Quote Post
post 15-02-2009, 15:47
Post #34

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 1 054

Przyjrzyj się dokładnie literaturze sf radzieckich pisarzy. Ona obfituje w tego rodzaju wizje, lub też pokazywanie w swoisty sposób psucia się systemów i świata. Może to być dobre odniesienie. Ta literatura jest bogata i jakby trochę zapomniana. Ja osobiście polecam - moim zadaniem to najlepszy okres sf, zarówno polskiego, radzieckiego (wtedy ZSRR) i światowego. Gdybym się cofnął 8 lat to bym właśnie na tym się oparł.

ps. tak z głowy na teraz tytuły z tego okresu: Przenicowany świat, Miasto na górze, Cieplarnia, Strefy zerowe, Tylko cisza, Aleja potępienia. Kiedyś jeszcze wykorzystałem Głód Kinga, do podobnego opracowania.

Ten post był edytowany przez baaelSiljan: 15-02-2009, 15:52
+Quote Post
post 16-02-2009, 10:41
Post #35

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 308

jeżeli szukasz też upadku zasad moralny, to może poszukaj w literaturze po troche innej linii. Warto by było pokazać początki takiego upadku. Dick, "Boża inwazja". Może trochę na bakier ale na pewno nie zaszkodzi. No i cyberpunk ... w cyklu o ciągu trochę tego znajdziesz. Plus poszukaj prac okołotematyczych Williama Gibsona.

Z dobrze pokazanych wizji po zagładzie "Poczwarki" Johna Wyndhama, oraz "Władcy samotności" Kaye Marvin, Godwin Parke, czy James Herbert "Rok 1948" I aż się dziwię, że nikt z wellsem nie wyjechał.

Jeżeli chodzi o muzykę ... Vangelis jakiś czas temu wydał poszerzoną ścieżkę dźwiękową do Blade Runnera ... osobiście posiadam i uważam, że trochę pomysłów tam znajdziesz.

W innych dziedzinach sztuki obecnie jedyne co mi do glowy przychodzi z komiksów to gone with the balastwave ... ale było też coś ... kurczę komiks PA ... jak znajdę zedytuję i podam tytuł. Jeżeli chodzi o inne prace graficzne, to o apokalipsie znajdziesz tego w brud bo to zawsze był temat na tapecie.
+Quote Post
post 17-02-2009, 10:56
Post #36

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 2 168

Poczytaj trochę o Cthulhu i The Old Ones.

Do tego muzyka prześwietna - A very scary solstice - przeróbki kolęd.

www.cthulhulives.org/solsticecarol.html

Jak coś to na priv ; P

Ten post był edytowany przez Konstantyna: 17-02-2009, 10:59
+Quote Post

2 Strony < 1 2
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 12-12-2019, 11:14