Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Ogólnie o serialu: Jeremiah, serial postapo

post 13-01-2007, 01:52
Post #1

SHM-1
Group Icon
Grupa: Obywatel
Nr użytkownika: 2 667

Od dluzszego czasu da sie zauwazyc mniejsze lub wieksze zafascynowanie serialem Jericho, ktory wedlug mnie nie ma za wiele wspolnego z Falloutem, moze troche z post-apo, ale troche(ogladalem pierwszy odcinek i doczytalem spojlery na Wikipedii). Nie znalazlem w nim nic co by mnie zafascynowalo i przyciagnelo do dalszego ogladania.

Sfrustrowany tym, ze nie ma za bardzo w kinematografii filmow badz seriali, ktore by odzwierciedlaly klimat post-apo zaczalem szperac po sieci i natknalem sie na serial Jeremiah. Ku mojemu zdziwieniu (ogladalem dopiero pierwsze dwa odcinki) klimat jaki prezentuje serial wsysa w fotel ;) (jedyne co "moze" przeszkadzac to efektow specjalne na dosc srednim poziomie).
W ow serialu mozemy znalezc duzo nieodlacznych rzeczy dla post-apo:
-zniszczony swiat(na skutek zamieszek wywolanych po tajemniczych zgonach ludzi na calym swiecie)
-zepsuci ludzie(jedynymi kto przetrwal zaraze byly osoby, ktore w momencie jej wystapienia byly w okresie dojrzewania i co najwazniejsze nie przekroczyly go, czyli "zwykle" dzieci, ktore teraz po parunastu latach same kreuja swiat i wychowaly sie w dosc rozny sposob, nie brakuje wsrod nich osob o dobrym usposobieniu i dobrymi celami, ale jest ich o mniej)
-handel barterowy(chyba nie trzeba tlumaczyc ;))
-brak dostepu praktycznie do wszystkich znanych nam rzeczy, w tym rowniez do pradu, benzyny, w wielkich skupiskach brak wody (niektore z dobrodziejstw cywilizacji zniszczyli w trakcie zamieszek "zegnajacy" sie z tym swiatem dorosli, a skoro pozniej nie bylo juz doroslych nie mial kto dzieci wszystkiego nauczyc, wiedza zdobywana jest jedynie przez tych co chca, co oznacza, ze nie ma takich osob za wiele :P)
-ogolna walka o przetrwanie(w tak ciezkim swiecie jaki zostal masz dwa wyjscia albo sie podporzadkujesz jego prawa i bedziesz walczyl, najczesciej wedlug wlasnych idealow, albo zginiesz)

Powiedzialem chyba o wszystkim co bylo w pierwszych odcinkach nie uzywajac spojlerow :ph34r: . Z niecierpliwoscia czekam na dalszy rozwoj sytucji w serialu i z czystym sumieniem polecam go kazdemu fanowi post-apo.

Na koniec cytat z filmwebu przedstawiajacy po krotce ogolna fabule serialu
Akcja serialu jest umiejscowiona w ponurej, postapokaliptycznej przyszłości, 15 lat po tym jak tajemniczy wirus zabił wszystkich dorosłych ludzi. Dzieci, które ocalały dorastały same i żyją teraz na ruinach starego świata. Muszą w dekadenckiej cywilizacji znaleźć drogę do stworzenia nowego świata dającego nadzieję. Samotnik Jeremiah jest tym, który ma odnaleźć tajemniczy "Valhalla Sector". Przyłącza się do niego naiwny jeszcze Kurdy. Razem wyruszają w podróż podczas, której spotykają konkurencyjne odłamy społeczne i młodych ludzi, którzy muszą żyć i podejmować decyzje bez mądrości tych, którzy żyli przed nimi.

Serdecznie zapraszam wszystkich Shamowiczow do dyskusji na temat tego serialu, pozdrawiam WhiteHead

PS. nie znalazlem na Shamo jakis specjalnych informacji na temat serial dlatego postanowilem zalozyc wlasny temat, jezeli jednak gdzies na Shamo znajduja sie informacje na temat tego serialu, przepraszam za kolejny topic i prosze administracje o usniecie go
PS2. sory za jakiekolwiek bledy, czy to ortograficzne, czy stylistyczne, ale jestem troche zmeczony
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 13-01-2007, 03:29
Post #2

Hammer Man
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 96

Jeremiah... skąd my to znamy Panowie i Panie? ;]
+Quote Post
post 14-01-2007, 11:42
Post #3

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 3 288

Hmm... Fabuła przypomina mi trochę opowiadanie "Pustynny blues" Karla Michaela Armera (z książki o tym samym tytule - swoją drogą polecam, ciekawy zbiorek opowiadań, także takich "po zagładzie", nie koniecznie atomowej).
+Quote Post
post 15-01-2007, 16:39
Post #4

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 4 032

Ten serial można gdzieś oglądnąć czy trzeba go "zdobyć"?
+Quote Post
post 15-01-2007, 21:30
Post #5

SHM-1
Group Icon

Trzeba go "zdobyc" droga internetowa
+Quote Post
post 16-01-2007, 23:28
Post #6

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 4 032

W Polsce nikt nie wydał na DVD?
+Quote Post
post 17-01-2007, 00:17
Post #7

SHM-1
Group Icon

Niestety nie
+Quote Post
post 25-04-2007, 14:43
Post #8

Wilk Bardzo Zły
Group Icon
Grupa: Przyjaciel Shamo
Nr użytkownika: 833

Przyznam, że jestem zaskoczony tak słabym odzewem w kwestii tego serialu. Obejrzałem pierwszy sezon i, w moich oczach, Jeremiasz chrupie "Jericho" jednym kęsem, a i "Mad Max'a" wyprzedza pod wieloma względami.

Przede wszystkim przypadła mi do gustu wiarygodność psychologiczna prezentowanych postaci. Szczególnie wyraźnie widać to w czwartym odcinku - "And the Ground, Sown with Salt". Mamy tam faceta, któremu włądza tak zawróciła w głowie, że uważa się za boga. Ale nie jest to obłąkańczo rechoczący, śliniący się kretyn <vide choćby "Mad Max", gdzie większość niemilców z pierwszej części tak się zachowuje> - gość niemal przez cały czas jest spokojny, uprzejmy i sympatyczny. Nawet gdy zabija. A gdy wyjaśnia swe motywy i "boskość", dochodzi się do wniosku, że są upiorne i błędne, ale jednak logiczne i oparte na konkretnych podstawach <a ponieważ gra go Jason Priestley, efekt jest jeszcze mocniejszy - nie ma to, jak psychol z buźką miłego chłopca>. :)
I tak jest przez większość serialu. Nawet chłopak, który uważa się za superbohatera i biega w domowej roboty pelerynce ma uzasadnione psychologicznie, traumatyczne podstawy by tak się zachowywać.

Kolejną rzeczą, jaką w Jeremiaszu zrealizowano lepiej, są kostiumy. To, co noszą na sobie bohaterowie, jest odpowiednio poniszczone, niedopasowane i kontrastowe, ale jednak ma pewną logikę. W Szalonym Maxie, było to, moim zdaniem przesadzone. Zrobił się z tego festiwal pstrokacizny. W "Jeremiah" jest to w sam raz.

Z drugiej strony, choć postacie zachowują się w miarę logicznie, nie jest to sielanka, jaką widzimy w "Jericho". Ten świat faktycznie przeszedł apokalipsę.

"Jeremiah" ładnie balansuje między ekstremami, jakimi są "Jericho" i "Mad Max" - ma wiarygodne postacie, których w sadze Rockatansky'ego jest jak na lekarstwo i nie staje się absurdalny w swej pstrokatości, a jednocześnie nie jest "grzeczny", jak "Jericho" i nie pozwala zapomnieć widzowi, że ogląda serial postapo, nie "Dynastię" pod grzybkiem atomowym.

Moim zdaniem "Jeremiah" zasłużył na własną tablicę nie mniej, niż "Jericho".
+Quote Post
post 25-04-2007, 14:49
Post #9

I-szy Sekretarz SHAMO
Group Icon
Grupa: Założyciel
Nr użytkownika: 1

Jeżeli ktoś się będzie nią zajmował tak jak ja tablicą Jericho - nie widzę przeciwwskazań :) a i rozreklamuje się tu i ówdzie ;].
+Quote Post
post 25-04-2007, 16:44
Post #10

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 2 309

Reklama się zdecydowanie przyda. No i czy tutaj świat jest tuż po, czy raczej jak w Falloutach?
+Quote Post
post 25-04-2007, 18:08
Post #11

SHM-1
Group Icon

Ciesze sie, ze w koncu ktos sie zainteresowal tym serialem, bo az mnie dziwilo, ze wszyscy jaraja sie Jericho, a nikt nie slyszal o Jeremiah

@van_SamboR
Świat jest po ok. 20 latach od wybuchu epidemii, czyli w momencie kiedy to dzieci, ktore przetrwaly ja sa juz doroslymi ludzmi
+Quote Post
post 25-04-2007, 18:49
Post #12

I-szy Sekretarz SHAMO
Group Icon

Jeżeli powstanie dział o Jeremiah na wzór Jericho zajmie się ktoś nim ? tzn. zakałdanie tematów w postaci sondy i doglądanie tam co jakiś czas ?
+Quote Post
post 25-04-2007, 20:16
Post #13

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

To sporo pracy, ale jednorazowej, bo serial jest zamknięty. Ok, zajmę się tym jutro.
+Quote Post
post 26-04-2007, 22:12
Post #14

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

Uff.. ok, odfajkowałem pierwszy sezon. Na dziś wystarczy. Drugi załatwię jutro, a własne opinie zacznę sukcesywnie dodawać po weekendzie.
Zachęcam do komentowania i oceniania poszczególnych odcinków. :)
+Quote Post
post 26-04-2007, 23:38
Post #15

I-szy Sekretarz SHAMO
Group Icon

Kawał dobrej roboty ;] - dziękować :arigato:
+Quote Post
post 06-05-2007, 11:49
Post #16

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

Done. Wszystkie odcinki opisane. Moje opinie już wkrótce. Mam nadzieję, że nie będę odosobniony.
+Quote Post
post 06-05-2007, 14:23
Post #17

SHM-1
Group Icon

Nie bedziesz osamotniony. Ja tez sie dopisze tylko musze nadrobic zaleglosci, bo ogladalem do tej pory tylko 4odc :/
+Quote Post
post 08-05-2007, 23:01
Post #18

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 1 998

Narazie obejrzalem 6 odcinkow. Moze i wyglad otoczenia bardziej post-apo niz Jericho to jako serial to taki sobie. Co niektore motywy lub bieda ich przedstawienia denerwuja mnie. Np. z michael-em i jego aniolem zaglady, koncowa scena jest masakryczna.

Ten post był edytowany przez mefisto: 08-05-2007, 23:02
+Quote Post
post 28-05-2007, 16:39
Post #19

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 3 168

Tak, serial bije na głowę wszystkie dzisiejsze produkcje, pewnie również dlatego iż jest nieco undergroundowy (zakazany w USA!).

Świetna fabuła i gra aktorów, sceneria. Po prostu to trzeba zobaczyć! Ha i wbrew pozorom tytułowy bohater nie jest główną postacią! :)
+Quote Post
post 28-05-2007, 16:52
Post #20

Wilk Bardzo Zły
Group Icon

QUOTE(Kamilos @ 28-05-2007, 15:54)
Ha i wbrew pozorom tytułowy bohater nie jest główną postacią! :)

Hmm... nie do końca rozumiem. Dlaczego uważasz, że nie jest główną postacią? To prawda, że nie JEDYNĄ główną postacią, ale jednak.
+Quote Post

2 Strony  1 2 >
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 19-11-2019, 23:24