Portal | Blog | Album | Chat
IPB

Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

3 Strony < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Drzewo · [ Standardowy ] · Linearny+

> Broken dream ;), ale czy to nieuniknione :)

post 29-04-2008, 17:13
Post #41

Schronowy Inżynier
Group Icon
Grupa: Trzynasty Schron
Nr użytkownika: 1 923

QUOTE(Augustus)
A Pan Marcin gdyby nad projektem (od grafiki, przez programowanie po muzykę i dźwięk) całkiem sam, musiałby być osobą skrajnie wszechstronną. Owszem i tacy się zdarzają, ale generalnie niema powodu by nie zaczynać w gronie kilku osób.

Z tego co się zorientowałem wykonanie gry "Magritte" jest samodzielną pracą Marcina Drewsa - w końcu to jego praca dyplomowa, więc jak - miało mu tuzin pomagierów w tym pomagać? A on dostaje po obronie tytuł pół-magistra, a pomagierzy są ćwierć magistrami? :D

Natomiast miał on dużo "krewnych i znajomych królika", którzy udzielili pomocy w np. testach, odstąpili muzykę (Agressiwa 69) czy dali plenery do zdjęć. Ułatwienia znaczące ale nie wpływająco znacząco na postęp nad saym projektem.

@ piv vauh
Cokolwiek robisz nie ogłaszaj tego tu, na NMA czy na innym forum społecznościowym, dopóki połowa prac nie będzie za tobą. Zaś jeśli szukasz ludzi to raczej poprzez mozolne wyłapywanie "tłustych ryb" a nie zarzucanie sieci w głównym nurcie bo a nusz coś wpadnie :D

I zachęcam do kontynuowania rozmowy na temat samej sceny.

Nie ma sensu o tym gadać, bo jak w zeszłym roku (w październiku) takowy temat pojawił się na Shamo, to lista zamkniętych projektów i pomysłów znacząco się powiększyła. Nasza pisowanina jak widać nic nie zmieniła :huh:
User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
post 29-04-2008, 18:08
Post #42

SHM-0
Group Icon
Grupa: GWR-3
Nr użytkownika: 2 207

Wszedłem poczytać trochę na Shamo i zaciekawił mnie ten temat Pozwól piv vauh , że dam Ci pewną radę. Nie próbuj przekonywać ludzi o aktywowaniu sceny i to dodatkowo przez Twój projekt, bo ludzie zawsze są do tego sceptycznie nastawieni, szczególnie w Polsce szukają drugiego dna. Zacznij robić, to na co masz ochotę i ciągnij to dalej. Gdy po pewnym czasie pokażesz innym na jakim jesteś etapie ktoś na pewno do Ciebie będzie chciał dołączyć. Jakie osoby to będą, to już częściowo loteria, przygotuj się, że 1/20 zgłoszonych może faktycznie pomóc w pracach, bo będzie i konkretny i będzie posiadał odpowiednie umiejętności.

Mi udało się przekonać i trafić na ludzi kompetentnych, z którymi pracuję nawet po (a raczej pomiędzy) New Dawn, bo łączy nas wspólny pomysł na rozwój. Udało się AF, my też dotarliśmy dużo dalej, niż większość sądzi, a to przecież jeszcze nie koniec.

Można powiedzieć, że po części rację mają i Augustus i Squonk. Jeśli sprawia Ci to radość – działaj. Rozwój przy działaniu jest tylko kwestią czasu, a mając większe doświadczenie nawet nie ukończonego projektu masz większe szanse zaistnienia w branży. Najważniejszy jest pomysł. Pisałeś, że myślałeś o napisaniu powieści, to dobrze. Ja też brałem pod uwagę taką możliwość, ale jednak marzenie numer jeden (czyli stworzenie gry) wygrało w tej batalii i nie żałuję.

Tak na marginesie dodaj jeszcze. Rozumiem, że dla Was Scrub, Wasted i New Dawn niczym się nie różnią na dzień dzisiejszy, ale nie wrzucajcie wszystkich projektów amatorskich do jednego worka. Inna jest historia i dokonania ND, inna Wasted, Sigonyth, Forlorn, a jeszcze inna Scruba. New Dawn nie został zamrożony z takich powodów jak to zwykle bywa w projektach amatorskich. Najczęściej padają, bo nie ma osób z wiedzą, z wizją, w zespole panuje niskie morale, lub wręcz odwrotnie sielanka i nikomu nie zależy na pracy.

Jeśli piv vauh staniesz się takim motywatorem z wizją jak ja, czy Into, to będzie dobrze ;)
+Quote Post
post 29-04-2008, 19:40
Post #43

Schronowy Inżynier
Group Icon
Nr użytkownika: 1 923

QUOTE(Sethergal)
Tak na marginesie dodaj jeszcze. Rozumiem, że dla Was Scrub, Wasted i New Dawn niczym się nie różnią na dzień dzisiejszy, ale nie wrzucajcie wszystkich projektów amatorskich do jednego worka.

Każdy myślący i mający co nie co we łbie ma świadomość w jaki sposób każdy z tych projektów był prowadzony - co było tam dobre co było złe. I do tej grupy na pewno nie zaliczyłbym ludzi, ktorzy na każdy projekt fanowski będą sarkać.

Jednak nie wdając się emocjonalne dyskusje - wyzbyte sympatii/antypatii do ekip - jedynym wnioskiem jaki się nasuwa jest to, że nasza scena w długim już okresie swojego istnienia - na odcinku gier/modów - urodziła jedynie Awakena oraz parę modów z "cubikowego teamu".

+Quote Post
post 29-04-2008, 19:44
Post #44

SHM-2
Group Icon
Nr użytkownika: 5 072

Z tą malutczą różnicą, że ja nigdzie nie napisałem, że chce "pobudzić" scenę przy pomocy mojego projektu. Niech każdy w swoim zakresie robi co może, albo przynajmniej cokolwiek, byle z pomyślunkiem. Wystarczy że jedna osoba na dziesięć zrobi coś, a wśród tych co dziesiąta osoba zrobi to naprawde dobrze. Przy 3000 osobach na forum, zakładając, że połowa użytkowników nie podpada już nawet pod "biernie wspierających scenę poprzez korzystanie z forum" i tak pozostajemy z 15 osobami które mogłyby zrobić coś na poziomie.

15 osób to solidna ekipa i przy odrobinie szczęścia i wysiłku "przez krew, pot i łzy" można podejść do niemal dowolnego przedsięwzięcia.

Jak często możesz zrobić coś dobrze? Raz na rok? dwa? raz na miesiąc?
Podstawowe pytanie jakie należy sobie zadać to nie "co ja moge zrobić" bo trudno jednoznaczie udzielić odpowiedzi. Lepiej spytać "W czym jestem dobry i jak moge to wykorzystać dla dobra sceny" :)

Znów się odzywa moja naiwność ;P Doooobra, już nie będe :)

Ten post był edytowany przez piv vauh: 29-04-2008, 19:49
+Quote Post
post 29-04-2008, 20:28
Post #45

Outlander
Group Icon
Nr użytkownika: 3 132

Ja tylko się udzielę, co do rzucania kłód pod nogi młodym, tudzież niezbyt optymistycznego przyjmowania inicjatyw wszelakich. Tak w ramach luźnych przemyśleń wykminiłem, że to chyba dobry patent. Masz pomysł, wizję, zapał, dostajesz kilka uwag nieco odbierających wiarę w sukces przedsięwzięcia, jeśli się na to obrażasz, strzelasz focha i rezygnujesz - oznacza to, że taka działalność nie jest dla Ciebie. W miarę rozwoju zawsze pojawiają się jakieś kwiatki i problemy, więc jak ktoś na samym początku zbiesi się na czymś takim, to lepiej niech się nie wychyla i nie zawraca dupy innym. Ot co.
+Quote Post
post 29-04-2008, 20:32
Post #46

SHM-0
Group Icon
Nr użytkownika: 2 207

No tak, Squonk , patrząc pod tym względem można tak to ująć, ale scena to przecież nie tylko ukończone projekty, ale wszystkie jakiekolwiek inicjatywy, także te nieudane i w trakcie produkcji.

Ja zresztą nie uważam się za osobę ze „sceny”, o której rozmawiamy i nigdy nie uważałem. Trafiłem tu „tylko i aż” dlatego, że New Dawn mógłby zainteresować ludzi skupiających się na tym portalu. Dla mnie pojęcie sceny postapo nie istnieje, patrzę na wszystko szerzej. Nie ma grubych linii określających, gdzie dana „scena” się kończy, a inna zaczyna, wszystko cały czas się przenika. Liczy się tylko inicjatywa, dążenie do wytyczonych celów i stworzenie czegoś (a nawet samo tworzenie) dla własnego rozwoju i dla chęci podzielenia się tym z ludźmi. Nieważne, czy to mod w klimatach FO, czy gra fantasy, czy książka, papierowe rpg, czy animacja 3d. Ważne, że są osoby, którym się chce i o ile będą podchodzić do swoich pomysłów poważnie, będę ich wspierał :)

Nie możemy oceniać twórców za to, ile projektów zostało ukończone. Pewnie, że jest to jakiś sposób próby mierzalności, ale nie dajmy się zwariować.

piv vaud
Nie chcesz pobudzić „sceny” własnym projektem, ale nawołujesz do pracy, a na to nigdy nie ma aprobaty. Ci, którzy chcą się udzielać, to będą. Ci, którym się nie chce, nie ruszą tyłka, tylko dlatego, że przeczytają co piszesz. Jest jeszcze trzecia grupa, moim zdaniem najgorsza. Twoje słowa trafią do nich i się ruszą, ale za kilka(-naście,-dziesiąt) dni odechce im się i nie dość, że wyjdzie z tego klapa, to jeszcze pozostanie niesmak na długi czas u obserwatorów.

Nie chcę Cię zniechęcać do nawoływania, ale większy efekt dają efekty pracy, które można zmierzyć. Więcej osób zechce coś robić widząc kolejną inicjatywę rozwijaną z pomysłem, niż same słowa w jednym z tematów na forum..
+Quote Post
post 29-04-2008, 21:13
Post #47

SHM-1
Group Icon
Nr użytkownika: 1 878

QUOTE(Squonk @ 29-04-2008, 19:55)
(...) nasza scena w długim już okresie swojego istnienia - na odcinku gier/modów -  urodziła jedynie Awakena oraz parę modów z "cubikowego teamu".

Jako, że nie lubię zbytnio wdawać się w dyskusje (szkoda mi czasu, wolę coś zrobić niż gadać :P ) to odniosę się głównie do powyższego:

Nie należy zapominać o Jargo, chyba pierwszym i jednym z najlepszych naszych moderów FO2 z tzw starej gwardii, tym, który tworzył scenę i utorował nam ścieżki (vide poradniki Jargo a także jego najlepszy na świecie edytor do skryptów FSE oraz stare jak i nowe FMC). Poza tym, jest jeszcze kilka innych osób, które się na Shamo nie ujawniają (Lich) albo są mało aktywne ( w dziedzinie modowania FO2 - Spicmir), a które można spotkać np na NMA (Arek Balcerzak, Mad Ivan to jedni z tych co niedawno sie ukazali i już maja spore osiągnięcia). Poza tym jest albo było wiele osób które umiały tworzyć mapki (Theya, Manior i inni, nie wiem czy ktoś pamięta Estwalka) a których to obecnie bardzo brakuje.
Ja natomiast obecnie tylko wspieram od czasu do czasu tych, którzy wyrażają chęć nauki modowania i zrobienia jakiegoś modzika, sam ostatnio niewiele jestem w stanie zrobić choć pomysłów na dobre mody mam z 10 ale notoryczny brak czasu mi nie pozwala na ich realizację, choc coś tam dłubię ale to właśnie tzw project-zombie.

Pivauhovi życzę powodzenia i radzę przeniesienia energii z pisania na forum na naukę i tworzenie moda ;)

pozdrawiam!
+Quote Post

3 Strony < 1 2 3
Reply to this topicTopic OptionsStart new topic
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Wersja Lo-Fi Obecna data i czas: 22-10-2019, 06:48