Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Quiz naukowy
SHAMO Fallout Community > Poszerzajcie horyzonty > Nauka i Technika
Pages: 1, 2
Crzych
Kłiz ten będzie działać na tej samej zasadzie co ten w Fallout'owych dyskusjach. Pytania mają być trudne, ja to będe sprawdzał biggrin.gif . Ok a więc zaczynamy.

Kim był i co wynalazł lub odkrył Huygens? (nazwisko niczego sobie:) )
SPEC
bylo na ostatniej fizyce tongue.gif

Byl fizykiem matematykiem i astronomem ;] wynalazl zegar wahadlowy, odkryl poprzez zbudowany przez siebie teleskop odkryl jeden z ksiezycow saturna... Napisal podrecznik z rachunku prawdopodobienstwa... glosil, ze swiatlo ma nature falowa ;]

Za co Enistein dostal nobla w 1921 roku?
Squonk
Za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego bigyellowgrin.gif

Efekt fotoelektryczny, zjawisko fotoelektryczne – zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu (tzw. efekt zewnętrzny) lub na przeniesieniu nośników ładunku elektrycznego pomiędzy pasmami energetycznymi (tzw. efekt wewnętrzny), po naświetleniu jej promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu. Emitowane w ten sposób elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła a jedynie od jego częstotliwości.

tongue.gif

Eeee... co by tu wymyśleć??? unsure.gif To mi tylko przyszło na szybko do głowy laugh.gif

Podać podstawową różnicę między triakiem a tyrystorem?
SPEC
Triak posiada tylko jedną bramkę - włączenie następuje niezależnie od polaryzacji (w przeciwieństwie do tyrystora, który może być załączony tylko jeśli potencjał anody jest większy od potencjału katody)

Czym sa tachiony?
Crzych
jest hipotetyczną cząstką elementarną, która porusza się szybciej niż światło. Nie ma dowodów iż istnieje. Samo słowo pochodzi z greckiego co oznacza: "szybki" , "prędki" .

hmm nie wiem co tu wymyśleć. Pytanie bardzo łatwe choć humanistyczne. Kto pokonał Napoleona I Bonaparte pod Waterloo (dowódca)?
Hammer
Arthur Wellesley? czy chodzi o tego niemca? ;p Więc moje pytanie to będzie masach.. przynajmniej dla chumanistów ;] Pisało ze mają być trudne :>

Jak się ma słowo kluczowe freind do przeciążania opetatorów << i >> (operacje na strumieniach) w C++ :>
dogmeat
Hammer, czy ty się spodziewasz, że ktokolwiek odpowie na twoje pytanie?
Czy może jest to spisek mający na celu doprowadzenia do śmierci tego tematu? tongue.gif
Manior
Zawsze znajdzie się ktoś, kto zna odpowiedź, a zablokować taki quiz dobrym pytaniem, to tez fajna sprawa ;]
dogmeat
Tylko żeby czasem nie trwało to za długo. Może wprowadzić taki przepis, że jeśli nikt nie odpowiedział na pytanie przez długi okres czasu, to zadający pytanie ma obowiązek podać poprawną odpowiedź i zadać jakieś inne pytanie?

Nie spamowac bo warny poleca... - Crzychu
Squonk
To ja to wprowadzę - na mocy swoich uprawnień moderatorskich cool.gif

Niniejszym oświadcza się, że ważność zadanego pytania wynosi 2 tygodnie. Po upływie tego czasu, w przypadku jeśli nie pojawi się poprawna odpowiedź, każdy użytkownik forum Shamo może zadać nowe pytanie.

Squonk

Jako, że prawo nie działa wstecz i powinno wprowadzić się jakieś vacatio legis to jednosobowo zadecydowałem, że termin ważności pytania zadanego przez Hammera:
Jak się ma słowo kluczowe freind do przeciążania opetatorów << i >> (operacje na strumieniach) w C++ :>

upływa w poniedziałek 11 września 2006 roku o godzinie 23.59 cool.gif
Ravnos87
Heh słowo kluczowe to chyba friend a nie freind??

Wszystkie argumenty friend function ma przekazywane przez listę argumentów. Pozwala to na dokonywanie ukrytej konwersji typów i może być czasami bardzo wygodne i efektywne przy tworzeniu client code. Ma to w szczególności miejsce przy przeciążaniu operatorów (takich jak np. << albo >>)

Dobrze?? biggrin.gif

A zapomniałem o pytaniu...hmm...

Co to jest "dobro Giffena", podpowiem, że tyczy sie to zagadnien ekonomicznych
Crzych
Dobro Giffena jest to produkt lub jak kto woli dobro (tongue.gif) na które rośnie popyt nawe przy wzroście ceny.

oki teraz pytanko na czym polega jeden z paradoksow Zenona z Elei Dychotomia smile.gif
Hammer
dogmet, moje prawo co do dziedziny pytania biggrin.gif

Facet, o czym ty do mnie gadasz? ;] Napisałem wyraźnie przy przeciążąniu operatorów... Może myślimy o tym samym, ale ja jako prosty chłop ze wsi nie rozumiem tak specjalistycznego języka... chodziło mi po prostu o to że słowo freind zaprzyjażnia funkcje z obiektem, czyli zeznawa na dostęp z wewnątrz funkcji jej prywatnych i chronionych atrybutów, jak np ma to miejsce przy przeciążaniu operatorów.
Squonk
Kwestii freinda czy też frienda nie będziemy tu dalej omawiać. NALEGAM! cool.gif Bo choćby dlatego, że było to pytanie zbyt trudne aby więcej niż jedna osoba mogła się tu wypowiedzieć tongue.gif

PRZYPOMINAM

Aktualne pytanie to:
QUOTE (Crzych)
na czym polega jeden z paradoksow Zenona z Elei Dychotomia
dogmeat
Dychotomia czyli paradoks o achillesie i żółwiu, zgodnie z którym achilles nie dogoni żółwia. Po pokonaniu przez achillesa drogi która dzieli go od żółwia, żółw również pokona pewien dystans, za następnym razem żółw znowu oddali się od achillesa i tak w nieskończoność będzie oddalał się o coraz to mniejsze odległości ale jednak. Można to też zilustrować w ten sposób, że aby przebyć jakąś drogę trzeba przebyć połowę tej drogi, a żeby przebyć połowę, trzeba przebyć połowę połowy itd. czyli w efekcie ruch się nawet nie zacznie.

To może znowu coś z ekonomii:
Czym różni się Produkt Krajowy Brutto od Produktu Krajowego Netto?
SPEC
pkn jest nizszy o amortyzacje srodkow trwalych ;]

Jaka roslina w Polsce zostala objeta ochrona jako pierwsza?
SPEC
Tydzien to wystarczajacy czas chyba...

Odpowiedz na powyzsze: Cis.

Jak zimuja krokusy?
Gonzo
kwiatek wiednie a w ziemi zostaje cebulka?biggrin.gif

Jas ma dwa razy wiecej lat niz Malgosia wtedy, gdy Jas mial tyle ile Malgosia ma teraz.
Oboje maja 63 lata. Ile lat ma kazde z nich?
Konstantyna
Umieraja, a wiosna odzywaja na nowo? tongue.gif Ewentualnie, skladaja platki w kokon i jakos tak im idzie tongue.gif

(jesli poprawnie) Ile w stopniach Celsjusza jest 1 stopien Kelvina

Kelvina się pisze! Kelvina!
SPEC
Wy zgadujecie? huh.gif

Edit: to pytanie retoryczne, jakby co...
Gonzo
no mi sie wydaje ze dobrze odpowiedzialem:) ale nie jestem pewny na 100% jesli dobrze to teraz aktualne pytanie jest moje:P

Powtoze:Jas ma dwa razy wiecej lat niz Malgosia wtedy, gdy Jas mial tyle ile Malgosia ma teraz.
Oboje maja 63 lata. Ile lat ma kazde z nich?
Squonk
QUOTE (SPEC @ 24-09-2006, 17:35)
Tydzien to wystarczajacy czas chyba...

QUOTE (Squonk @ 09-09-2006, 02:33)
Niniejszym oświadcza się, że ważność zadanego pytania wynosi 2 tygodnie. Po upływie tego czasu, w przypadku jeśli nie pojawi się poprawna odpowiedź, każdy użytkownik forum Shamo może zadać nowe pytanie.

Squonk

Jeśli według Was ten czas jest za długi to PM do mnie z wnioskiem o jego skrócenie biggrin.gif

Poza tym Konstantyna zadał (zadała???) pytanie wink.gif I odpowiadam na nie >>>
1 Kelvin = -272,15 stopni Celsjusza smile.gif

Nie zadaję następnego pytania, aby nie robić zamieszania, ale proszę o przestrzeganie kolejności zadawania pytań i udzielania odpowiedzi na nie cool.gif
dogmeat
To ja odpowiem na pytanie Gonza.

Jaś ma 36 lat, a Małgosia 27.

Ile oper napisał Chopin?
Ravnos87
Eee....żadnej??
dogmeat
Zgadza się wink.gif
Zadaj pytanie.
SPEC
Skoro nikt sie nie spieszy do zadania pytania to...

Jaka role w komorce pelnia rybosomy? smile.gif
Gonzo
Odpowiedz:robia bialka:P

Pytanie:Jaki zwiazek ma φ z ciagiem liczb Fibonacciego?
Squonk
Gonzo nie spamuj w stylu "co jeszcze nie napisaliście" albo "długo mam czekać an odpowiedź" tongue.gif

Skoro ma poprawić to coś w tym quizie to:

Na mocy uprawnień moderatora tego działu, ustalam że czas udzielenia odpowiedzi na pytanie zostaje skrócony do tygodnia.

Gonzo zadał swoje pytanie 26.09

Jaki zwiazek ma φ z ciagiem liczb Fibonacciego?

więc poczeka jeszcze do wtorku 3.10, do godziny 16:38 i dopiero wtedy może zadać następne pytanie. Chyba wszystko jasne? cool.gif

BTW:
Aleś pytanie wymyślił!!! wacko.gif bigyellowgrin.gif
Mef
QUOTE (Ściąga.pl - pierwszy traf w Googlach)
Właściwości matematyczne ciągu Fibonacciego.
Za pomocą szeregu funkcyjnego, który wytwarza pewien ciąg liczbowy lub funkcyjny, a kolejne wyrazy tego ciągu są współczynnikami w tym rozwinięciu, np. funkcja (1 – 2tx + t2) –1/2 jest tworzącą funkcją dla ciągów wielomianów Legendre'a Pn(x) rachunku macierzowego lub jednej z wielu innych metod, można dojść do zamkniętej formy dla ciągu Fibonacciego.
Fn = Fn-1 + Fn-2
φ2 = φ + 1
φ2 − φ − 1 = 0

Dla tego nie lubię tego tematu (Quiz naukowy) - odpowiedź niemal ZAWSZE znajdzie się na necie w tempie błyskawicznym...

Więc zadanie dam może? Takie prościutkie - fizyka (ktoś się uprze, że termodynamika?) z poziomu końca podstawówki. Jak się będziecie buntować, to trudno - niech ktoś inny pyta...

QUOTE (Zadanie Mefa)

W pokoju Mefa o objętości ok. 30m^3 temperatura wynosi 17 stopni C. Do pokoju wchodzi Mef i jego 2 koty: Watt i Bomba. Zakładamy, że Mef i jego koty składają się w 80% z wody i oddają ciepło tylko poprzez ochładzanie tejże wody (pomijamy ciepłokrwistość). Mef jest zdrów jak ryba, więc jego temperatura ciała wynosi 36,6C; kotów natomiast - jak to kotów 38,6C. Biorąc pod uwagę, że Mef waży 64 kilo, a koty kolejno 2,5 i 3,5 - odpowiedzcie Lubej Mefa (z dokładnośią do 3-go miejsca po przecinku) - o ile stopni Kelvina podniesie się temperatura w pokoju jeżeli Trójca zostanie tam na 2 godziny.
*Dla uproszczenia pokój jest układem zamkniętym wypełnionym gazem doskonałym
wink.gif
Squonk
Jestem w trakcie liczenia zadania - wyniki za chwilę. Jak ktoś chce tu coś napisać to niech poczeka trochę cool.gif

Przeniosłem odpowiedź na zadanie Mefa, bo Hammer wdał się w polemiczną dyskusję o trudności zadań - wrr tongue.gif
Hammer
QUOTE (Mef @ 01-10-2006, 01:18)
Dla tego nie lubię tego tematu (Quiz naukowy) - odpowiedź niemal ZAWSZE znajdzie się na necie w tempie błyskawicznym...

Ta, ta.... ta.... mam znowu zablokować temat? Gwarantuje że jak zadam pytanie to sie zesrasz a nie znajdziesz odpowiedzi na necie.

Powoli Hammer, powoli. Zadanie jakie zadał Mef, zablokowało ten temat na miesiąc. Czyli jak widać udało mu się laugh.gif
Squonk

Ta... to niech nie wyskakuje z tekstem banalne, proste, googlowe... bo zaraz ja sie wezme za ten temat ;p
Squonk
QUOTE (Zadanie Mefa)

W pokoju Mefa o objętości ok. 30m^3 temperatura wynosi 17 stopni C. Do pokoju wchodzi Mef i jego 2 koty: Watt i Bomba. Zakładamy, że Mef i jego koty składają się w 80% z wody i oddają ciepło tylko poprzez ochładzanie tejże wody (pomijamy ciepłokrwistość). Mef jest zdrów jak ryba, więc jego temperatura ciała wynosi 36,6C; kotów natomiast - jak to kotów 38,6C. Biorąc pod uwagę, że Mef waży 64 kilo, a koty kolejno 2,5 i 3,5 - odpowiedzcie Lubej Mefa (z dokładnośią do 3-go miejsca po przecinku) - o ile stopni Kelvina podniesie się temperatura w pokoju jeżeli Trójca zostanie tam na 2 godziny.
*Dla uproszczenia pokój jest układem zamkniętym wypełnionym gazem doskonałym
wink.gif

Pokręcone te zadanie - bo takie nietermodynamiczne. Nie ma tam strat przez przenikanie i w ogóle tongue.gif Dlatego też podam co udało mi się obliczyć - i będę czekał na weryfikację tego przez Mefa cool.gif

Założenie jakie przyjąłem to:
- Pokój był wypełniony powietrzem (nie mogłem znaleźć danych dla gazu doskonałego) o parametrach: gęstość = 1,293 kg/m^3 oraz cieple właściwym równym = 1,005 kJ/(kg*K)

Dzięki temu otrzymałem, masę powietrza wynoszącą 38,790 kg

Dalej zająłem się ciepłem jakie będzie produkował Mef i jego koty. I tak:
- Mef wytworzy 4214,8 kJ
- kot 1 wytworzy 181,4 KJ
- kot 2 wytworzy 254 kJ

Obliczenia te powstały przy założeniu, że ciepło właściwe wody wynosi 4,2 kJ/(kg*K), a temperatura końcowa wstawiona do delty to 17 stopni Celsjusza (tu mogłem się pieprznąć w tym założeniu tongue.gif - ale Mef mówi, że oddawanie ciepła polega na ochładzaniu wody).

A więc ciepło jakie oddadzą do ukłądu (pokoju) Mef plus koty wynosi 4650,2 kJ.

I teraz najważniejsze - co z tym dalej zrobić? Mamy czas w jakim odbywał się proces grzania. Wiemy, że układ jest zamknięty - nie ma strat. Z tym, że obliczenie mocy nic mi nie dało. Wziąłem wieć ciepło jakie oddaje Mef z kotami, wstawiłem jes do wzoru na obliczenie ciepła grzania powietrza. Czyli założyłem, że mam już masę powietrza, a jego temparatura początkowa to 17 stopni Celsjusza.

Wówczas po obliczeniach wyszło mi, że delta będzie równa 119,285 stopni Celsjusza. A to da nam temperaturę powietrza w pokoju wynoszącą 136,285 stopni Celsjusza blink.gif

No właśnie blink.gif
Mef
Odpowiedź bliższa prawdzie to około 36 stopni celsjusza (już mi się nie chce liczyć po raz drógi). A dlaczego? Pisałem, że zadanie jest banalne - zakładałem OCHŁADZANIE WODY a nie ciagłą wymianę ciepła, tak więc dało się je rozwiązać najprostszym bilansem cieplnym. Czas dwóch godzin był podany tylko jako haczyk - chodziło raczej o czas potrzebny do wyrównania temperatur smile.gif

Mimo to chwała Ci za podjęcie wysiłku Squonk !

Przejdźcie do dalszych pytań, to uważam za zrobione (taki jestem kochany). happy.gif
Squonk
Wiem, że czas jest tu potrzebny do niczego. Z analizy przy piwku jaką zrobiłem z kolesiem doszedłem do wniosku, że wartość temperatury wynosząca ponad 100 stopni Celsjusza jest bez sensu.

Pytaniem jest jednak - i tu bym się domagał Twojego obliczeniowego uzasadnienia - jaka temperatura ustali się w pomieszczeniu? Inaczej mówiąc, rozpisz ten bilans dla nas cool.gif

EDIT:
Po przeprowadzeniu bilansu i wykonaniu obliczeń doszedłem, że temperatura w pomieszczeniu wyniesie 33,960 stopni Celsjusza.
Oczywiście przy założeniu, że układ jest idealnie zamknięty (nie ma strat ciepła) i jest wypełniony powietrzem cool.gif
Mef
Ołki dołki jedzie weryfikacja (dopiero dziś niestety, ale dobrze, że wogóle):

bilansik:

Q[pobrane przez powietrze]=Q[oddane przez Mefa]+Q[oddane przez Watta]+Q[oddane przez Bombe]

oznaczenia: p-powietrze, w-woda, M-Mef, W-Watt, Bo-Bomba (nie mogę dać samego "b", bo "b" w "[]" daje bold/pogrubienie)

Q[pobrane p]=m[p]*c[p]*(t[koń]-t[pocz p])
Q[oddane M]=m[M]*c[w]*(t[pocz M]-t[koń])
Q[oddane W]=m[W]*c[w]*(t[pocz W]-t[koń])
Q[oddane Bo]=m[Bo]*c[w]*(t[pocz Bo]-t[koń])

t[pocz W]=t[pocz Bo] zastapimy t[pocz k] ;k-kot

więc wychodzi:

m[p]*c[p]*(t[koń]-t[pocz p])=m[M]*c[w]*(t[pocz M]-t[koń])+m[W]*c[w]*(t[pocz k]-t[koń])+m[Bo]*c[w]*(t[pocz k]-t[koń])

ponieważ przekształcenie byłoby wysoce upierdliwe, idziemy na skróty i od razu podstawiamy (piedzielić jednostki - byle po obu stornach te same, aha i pamietamy o 0,8 czyli o owych 80% wody w masie):

38,790*1,005*(t[koń]-17)=0,8*64*4,2*(36,6-t[koń])+0,8*3,5*4,2(38,6-t[koń])+0,8*2,5*4,2(38,6-t[koń])

38,98395*t[koń]-662,72715=7870,464-215,04*t[koń]+453,936-11,76t*[koń]+324,24-8,4*t[koń]

ładnie przenosimy niewiadomą na jedną stronę:

38,98395*t[koń]+215,04*t[koń]11,76t*[koń]+8,4*t[koń]=662,72715+7870,464+453,936+324,24

dodajemy:

274,18395*t[koń]=9311,36715

dzielimy:

t[koń] = 33,960292533534512140480870598005

czyli jak ładnie policzył Squonk z dokładnością do 3-go miejsca mamy 33,960 stopni Celsiusza, czyli temeperatura podniesie się o 16,96 stopni Kelvina (bo taka powinna być właściwa odpowiedź na zadanie) ...lol, co znaczy, że dawniej się dupłem gdzieś w podstawianiu.

Squonk, DOSKONALE! arigato.gif
Squonk
No ja pozwolę sobie na podanie swojej drogi dojścia do tego i zarazem zadam nowe zadanie cool.gif

Otóż aby w celach dydaktycznych wyjaśnić ciekawym tego zadania, rozpiszę jak doszedłem do owego wyniku. A zrobię to choćby po to, aby właczyć z nadmierną akademickością jaka choćby i mnie dotknęła na studiach blink.gif

Otóż, kiedy Mef nasunął że chodzi tu o bilans to szybko skierowałem się w stonę IZT, która w jednej ze swoich mutacji mówi, że suma ciepła i pracy w układzie wynosi zero. A skoro wiemy, że układ ten jest idealnie zamknięty to mamy tam dwa ciepła. Ciepło jakie oddadzą nam obiekty (czyli Mef i kocury) oraz ciepło jakie pobierze powietrze.
Nie wiemy tylko do jakiej temperatury obiniży się tempertura wody (czyli Mefa i kotów) a do jakiej się podniesie temperatura powietrza. A wiemy, że obie te temperatury to tak naprawdę jedna temperatura. Ponieważ w układzie idealnie zamkniętym żadne ciepło nie ucieknie z niego ani żadne się tam nie dostanie.

A więc rozpisujemy, przy założeniu że nie wiemy jaką będzie miała wartość temperatura "t"

ciepła wody (czyli Mefa i kotów):
Qw1 = 51,2 kg * 4,2 kJ/(kg*K) * (36,6 - t)
Qw2 = 2 kg * 4,2 kJ/(kg*K) * (38,6 - t)
Qw3 = 2,8 kg * 4,2 kJ/(kg*K) * (36,6 - t)

Temperatury mogą być podane w Celsjuszach a nie Kelvinach, ponieważ do wzoru będzie liczona różnica wartości.

No i pozostaje nam ciepło pobrane przez powietrze:
Qp = 38,7 kg * 1,005 kJ/(kg*K) * (t - 17)

Jak widzimy z tych równań, haczyk tkwi w odpowiedniej identyfikacji temperatur. Czyli co będzie się ochładzało a co ocieplało.

Zapisujemy teraz bilans cieplny:
Qw1 + Qw2 + Qw3 - Qp = 0

Pomijamy jednostki (przy założenu, że wszystkie wartości mają takie same mnożniki) i rozpisujemy - najpierw stronę z ciepłami wody:
51,2 * 4,2 * (36,6 - t) + 2 * 4,2 * (38,6 - t) + 2,8 * 4,2 * (36,6 - t) =
= 8648,64 - 235,2 t

Z powietrza otrzymamy:
38,98 t - 662,66

Przyrównujemy to do siebie:
8648,64 - 235,2 t = 38,98 t - 662,66

Fikum mikum i otrzymujemy, że:
t = 33,960 stopni Celsjusza

happy.gif

----------------------
A teraz moje pytanie. Iloma rękoma gra się na sticku? cool.gif
Mef
Dwoma jak odpowiada Google tongue.gif Jak zwykle...
Squonk
Tego w goglach nie znajdziecie tongue.gif

O to polski śmigłowiec Mi-24, stacjonujący w Iraku. A pytanie - po co i na czym są namalowane te oczy, nad kabiną pilotów? cool.gif
Gonzo
1.Do straszenia terrorystow?
2.Na Helikopterze?biggrin.gif
Squonk
Zła odpowiedź - chodzi o te "kulki". No i przecież widać, że na helikopterze tongue.gif Prosze trochę bardziej się przykładać do odpowiedzi.

Pytanie wciąż aktualne cool.gif
Mef
No więc narysowane są na kołpakach turbin, ale po co? Trudno powiedzieć skoro i tak się obracają i rozmywają cały obrazek tongue.gif Może po prostu oznaczenie jednostki? Zresztą ... w Góraszce też był z takimi "oczami" wiec nie za bardzo. Może fanaberia?
Squonk
QUOTE (Mef @ 07-11-2006, 03:00)
No więc narysowane są na kołpakach turbin, ale po co?

No właśnie - po co? I podpowiem, że są to wloty powietrza do turbin. Zgadywać dalej bigyellowgrin.gif
Hammer
LoL ale to musi zajefajnie wyglądać... :] Przyjrzyjcie się w jaki sposób są namalowane te "oczy" one nie są tak namalowane przypadkowo. Nie chce odpowiadać bo znowu zablokuje temat :] Nie mowie tam, tylko tak.... ;p
Mef
Wiesz - one są namalowane na elementach obrotowych i rzeczywiście musi dość zabawnie wyglądać jak to się zacznie kręcic, lub jak potem zastygają w różnych pozycjach tworząc swoiste "miny"... ale to nie zmienia faktu, że nie ma to większego celu niż fajnie wyglądać tongue.gif
Squonk
UWAGA - PODPOWIEDŹ

Otóż, fakt czy one się obracają bądź też nie, NIE MA żadnego znaczenia. Ważny jest sam fakt ich namalowania. I nie chodzi tu walor bajernacki. Pomyślcie tylko o co tu może chodzić? cool.gif
Mef
Odstrasznie ptaków, żeby nie lazły do turbin?
Kemer
Niestety fota nie działa. Ale z opisu postawił bym na kamuflarz, lub ściągniecię uwagi przeciwnika na jakieś parę sekund które starczy do zwycięstwa :]

EDIT

http://www.freerepublic.com/focus/user-posts?id=159559
Pod tym linkiem jak zjedziecie troche w dół to są dokładne fotki tego helikoptera.
Squonk
Jak nie działa - jak działa wink.gif Mi pod IE działa - ale jak komuś nie działa to ma tu wersję w jpg cool.gif

Właściwą odpowiedź - uwaga - podał Mef! happy.gif

Skuteczność tego malunku może być dyskusyjna, jednak w połowie lat 90'ch, kiedy one powstały, to był jedyny sposób aby odstraszać ptaki. Zważcie, że Mi-24D to śmigłowiec szturmowy, który w założeniach ma wykonywać zadania lecąc na jak najniższym pułapie. A na takiej wysokości wzrasta prawdopodobieństwo zassania jakiegoś zbłąkanego ptaka. Owszem, hałas wydawany przez te śmigłowce obudził by nawet martwego ghula, jednak każde zabezpieczenie jest przydatne.

Można zadać następne pytanie biggrin.gif
Mef
ile melodii można zapisać w jednym pliku .sid i skąd pochodzi jego nazwa? tongue.gif
dogmeat
3, a nazwa pochodzi od angielskiego sound interface device
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.