Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ausir
SHAMO Fallout Community > Na dobry początek > Cat`s Paw > Legendy Sceny
Obsydian
Ausir - Paweł Dembowski

user posted image

Profil: Obecny na Shamo od 03-11-2002 (dzień oficjalnej premiery Shamo), numer użytkownika 5. gunthug.gif Rocznik 1983.

1. Historia

1.1 Początki działalności scenowej

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych ludzi Sceny Fallout. Człowiek encyklopedia ;]. Swoją przygodę z Fallout'em wub.gif i post-apokalipsą rozpoczął od 2000r. i fanowskiego tłumaczenia Fallout 2 zorganizowanego przez Oiolosse. Następnie podchwyciwszy wastelandowego bakcyla odkrył, że Fallout to nie tylko gra na PC, ale i też Fallout Pen and Paper - postanowił nawiązać kontakt z Jasonem Micalem by w końcu pomóc mu przy tworzeniu wersji 1.2, a w późniejszym czasie wersji 2.0 podręcznika. Rozochocony tymi doświadczeniami założył na publicznym serwerze falloutsite.republika.pl stronę o systemie Fallout PnP baby.gif aby rozpropagować go wśród polskiej braci. Na efekty pracy nie przyszło mu długo czekać, bowiem odkrył je DarkOne i zaproponował współpracę w postaci pisania newsów, a później też redagowania w portalu SAD. canadian.gif


1.2 Era SAD'u i TYTAN'a

SAD - Sierra Army Depot, bo tak brzmiała pełna nazwa portalu, nie miało łatwego życia. W całej swojej historii na przestrzeni 5 lat miało, aż 6 przeprowadzek / zmian adresu www. SAD zrodziło się początkowo w marcu 2001r. pod domeną fallout.valhalla.pl, aby następnie już w czerwcu 2001r. przerodzić się w fallout.pl by trwać pod jej egidą do czerwca 2002r. Jednak już w lipcu 2002r. nadeszła kolejna nieoczekiwana zmiana adresu na tytan.org/fallout by zagrzać pod nią miejsca tylko przez 2 miesiące do sierpnia 2002 i narodzić się na nowo, tym razem na dłużej pod szerzej znanym adresem fallout.scifi.pl. Jednak i tam sielanka SAD nie trwała zbyt długo, bo tylko do końca 2004r. Wtedy też z początkiem 2005r. serwis został przygarnięty przez anglojęzyczny portal DAC - Duck and Cover pod adresem sad.duckandcover.net, ale i tutaj nie zagrzał długo miejsca bowiem tym razem DAC borykało się z własnymi problemami natury technicznej. Koniec końców SAD "wyzionął ducha" w 2006r. kończąc swą tułaczkę pod adresem sad.duckandcover.cx, a ostatni wpis sygnowany przez Ausira pochodzi z lipca 2006r axesmiley.png (oczywiście istnieją późniejsze wpisy nawet z lipca 2008r, ale rok 2006 kończy umownie to co zapoczątkował DarkOne, a później z powodzeniem kontynuował Ausir).

Na przełomie lat 2001 i 2002 portal prowadził już praktycznie sam i tak aż do końca roku 2004 kiedy to z początkiem roku 2005 SAD zostało przeniesione częściowo na DAC - Duck and Cover (gdzie równie aktywnie udzielał się, pisząc newsy po angielsku). Po drodze przyłączało się wielu ludzi, piszących artykuły, nowości. Jednak w końcowym bilansie to on poprowadził portal do końca. Dbając o jego dobro, ratując z każdej opresji jakimi były przeciwności losu w postaci trefnych hostingów i problemów z domenami. Odwalał kawał dobrej roboty uzupełniając go systematycznie informacjami z zagadnień Fallout jak i Fallout PnP co jak się później okazało stanowiło jedynie wstęp do aktywnej działalności scenowej. arigato.gif

Wygląd pierwszego SAD będącego na valhalli

user posted image user posted image


1.3 SZARE i ZIELONE - walka o dominację

Była to era tak zwanego "SZAREGO", wciąż egzystującego forum NETHIT'a, a dziś jawiącego się jako zmasakrowane truchło przeszłości. Było też "nowe ZIELONE" (już nieistniejące) forum na SAD, które swego czasu mianowało się Oficjalnym Forum Fallout. Jednak w owych czasach znakomita większość pierwszych działaczy scenowych przebywała na Nethicie.

Walka o dominację, bo tak to trzeba nazwać odbywała się pomiędzy dwoma dużymi graczami na scenie. Mianowicie między WASTELAND, a nowo powstałym SAD (które nie było, aż tak bardzo nowe ;]), między SZARYM, a ZIELONYM (które dało podwaliny dla późniejszego tytan.org, a przez którego zostało paradoksalnie przygarnięte).

Trochę faktów:
Maj 2001, powstaje: falloutbos.nethit.pl
Lipiec 2001, powstaje: forum.fallout.pl
Grudzień 2001, powstaje: tytan.org/forum

Portal SAD został założony w 2001 roku przez: Łukasz "Dark One" Kozioł
Współpracownicy na przestrzeni lat: Jabol, LooZ, Obsydian, Kazul, Papryk, Marcus, Jackhal Hykson Mortalis Nazcai i inni.

user posted image

Równocześnie w 2002r. uczestniczy w innym przedsięwzięciu jakim było jedno z największych i pierwszy szerzej znanych w świecie for dyskusyjnych tytan.org (znane wśród Polonii Australijskiej). W swym najlepszym okresie zrzeszało w sobie kilka polskich społeczności min. Fallout, Diablo, Warcraft. Moderuje kilka tablic. radioactive.gif

2. Działalność scenowa

2.1 Tłumacz i wikipedysta

W 2001r. brał również udział w tłumaczeniach dla CD Projekt "Fallout: Warfare" materiałów na bonusowy dysk z okazji premiery Fallout Tactics. A na początku 2002r. dostał się do ekipy tłumaczy lokalizującej grę Lionheart znanego wszystkim miłośnikom gatunku wydawcy, legendarnego studia Black Isle. W 2003r. powołał we współpracy z LoveBeer'em (grafika) i Freud (PHP) do życia nowy serwis pod nazwą LIONHEART: Polski Oddział Inkwizycji - lionheart.cdprojekt.com. Gra jednak nie zyskała spodziewanego rozgłosu, a sam serwis umarł śmiercią naturalną również w 2006r. axesmiley.png

W 2005r. czyli w tak zwanym międzyczasie założył pionierski projekt Krypta Fallout (The Vault), który niejako był kontynuacją włożonej pracy w rozwój SAD. Wiki powstała w dwóch wersjach językowych PL i ENG (to te znane, ale istnieje również odpowiednik Niemiecki, Rosyjski, Hiszpański, Koreański). Znanym również pod nazwą Fallout Wiki, początkowo rezydującego pod adresem wiki.duckandcover.cx, a później pod falloutvault.com. Następnie ujawniły się ponownie wiecznie niekończące się problemy z hostingiem i Krypta Fallout została przeniesiona docelowo na wikię w 2007r. aby udzielać nam cennych wskazówek do dziś dnia - ENG - fallout.wikia.com oraz PL - pl.fallout.wikia.com.

Ale wstępem do tej przygody było nadanie mu stanowiska administratora w polskiej i angielskiej wersji Wikipedii uzyskane we wrześniu 2004r. Oczywiście nie nadane mu od razu, tylko poprzez wytężona pracę na rzecz rozwoju polskiej wiki, co w późniejszym czasie zaowocowało własną wiki związaną z temat najbliższym jego sercu tj. Fallout.

3. Kalendarium projektów

3.1 Projekty Fallout'owe

2001 - nawiązanie kontaktu z Jasonem Micalem praca nad Fallout PnP,
2001 - założenie pierwszego serwisu o Fallout PnP - falloutsite.republika.pl,
2001 - 2006 - nawiązanie kontaktu z Łukasz "Dark One" Kozioł praca w portalu SAD,
2001 - nawiązanie współpracy z CD Projekt tłumaczenie Fallout: Warfare do wydania Fallout Tactics Bonus CD,
2002 - moderowanie tablicy tematycznej na forum tytan.org,
2002 - udział w oficjalnym tłumaczeniu Fallout 2,
2002 - czynny udział w życiu Shamo Fallout Community (moderowanie, pomaganie, odpowiadanie na pytania),
2005 - do dziś - powołanie do życia Krypty Fallout (The Vault),
2008 - czynny udział w tłumaczeniu Fallout 3 na nasz ojczysty język.

3.2 Inne Projekty

2003 - 2006 - powołanie do życia LIONHEART: Polski Oddział Inkwizycji - lionheart.cdprojekt.com,
2003 - powołanie do życia anglojęzycznego serwisu moderskiego Circle of Eight,
2004 - otrzymanie posady administratora w polskiej Wikipedii,
2005 - zostaje administratorem polskiego Wikinews,
2005 - zostaje administratorem angielskiej Wikipedii. Jest również biurokratą Wikimedia Commons,
2007 - założenie Witcher wiki,
2008 - założenie Wasteland wiki.

3.3 Współpraca
Serwisy polskojęzyczne:
- shamo.gry-online.pl
- polter.pl

Serwisy anglojęzyczne:
- RPG Codex
- Circle of Eight - www.co8.org
- DAC - Duck and Cover
- NMA - No Mutants Allowed
- Blog Fallout3 - fallout3.wordpress.com


4. Ciekawostki

4.1 Czy wiesz, że?
1.* Twórcy nowego Fallouta 3 (Bethesda Softworks) używali Fallout wiki jako źródła informacji o świecie Fallout'a!?!

Źródła:
- Ausir
- Archive.org
- moja pamięć ;]

Komentarz od autora opracowania: Starałem się jak najwierniej i obiektywniej odtworzyć wszelkie daty i wydarzenia związane z osobą Ausir'a, jednak zdaję sobie sprawę, że mogą być nieznaczne różnice +- miesiąc. Ze względu na to, iż opisywane wydarzenia miały ładnych parę latek wstecz myślę, że mi to wybaczycie. W razie odkrycia rażących błędów proszę o korektę. - Obsydian.
Ausir
A gdzie stąd wywiało wcześniejsze komentarze? smile.gif
Squonk
Zapewne dlatego, że byłeś pierwszym którego temat był wdrażany w życie. Stąd nie było stosownej procedury co do wyglądu tegoż. Stąd też wiedza zawarta w komentarzach została "wyssana" do pierwszego postu, a one same zostały usunięte wink.gif
DargH
Ja mysle ze to sprawka matrycy.
Tak czy inaczej, poki co Ausir jest najmlodszy biggrin.gif
Co niestety dla Niego nie oznacza ze nie jest dziadkiem sceny wink.gif
Ausir
Ja tam i tak uważam, że Obsy po prostu prowadzi cenzurę. smile.gif
Obsydian
Cenzurę czego? ;].
Ausir
Już ty dobrze wiesz czego. tongue.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2020 Invision Power Services, Inc.